Znovu se ukázalo, kam investoři (kromě hotovosti) utíkají v případě paniky na trhu. Zlato sice standardně s návalem výprodejů akcií, komodit i kryptoměn také mírně klesá, jako jedno z prvních se ale obrací směrem vzhůru, podobně jako v předchozích krizích. Zlato těží z kombinace nižších úrokových sazeb / výnosů dluhopisů a zároveň strachu investorů. Už se tedy zase pohybuje v blízkosti historických maxim a má další prostor pro růst, což se v případě zkorigovaných akcií prohlásit nedá. Hodí se tedy pro diverzifikaci jako bezpečné aktivum.
Vývoj ceny zlata v USD za unci (4hodinový graf – H4):
Pro srovnání japonský jen a švýcarský frank jako další kandidáti na bezpečné přístavy jsou ve vleku svých centrálních bank, které si nepřejí jejich posilování v okamžiku, kdy je průmysl celosvětově v recesi a hrozí cenové války o podíl na trhu. Po prvotních ziscích obrátily zpět a především relativně silný švýcarský frank není v pozici, ze které by mohl významně posílit.
Bitcoin také neslouží příliš zdárně ke zvýšení diverzifikace portfolia, zvlášť ne potom toho akciového založeného na technologických gigantech. Ve výprodejích indexu Nasdaq mezi 1. - 5. srpnem totiž kryptoměny zdatně sekundovaly a společně významně korigovaly. V normálních časech se zdá být pohyb bitcoinu relativně náhodný a nezávislý na ostatních aktivech. Tím pádem se ale blíží spíše nulové než kýžené záporné korelaci.
Vývoj ceny bitcoinu:
Kromě zlata si v poslední panické epizodě na trzích dobře vedly americké vládní dluhopisy. Jejich diverzifikační efekt se osvědčil i ve špatných časech globální finanční krize od listopadu 2008 do března 2009 a stejně tak při vypuknutí první covidové fáze v březnu 2020. Dluhopisy sice mají z definice omezené růstové možnosti, ale při nákupu dlouhých splatností 10 a více let se dá na poklesu výnosů velmi zajímavě participovat a kromě samotného snížení rizika portfolia i slušně vydělat.
Vývoj ceny ETF dlouhých splatností US bondů (TLT):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Morningstar