Cenové války
Zlato jako skutečný bezpečný přístav
12.08.2024 Finanční trhy se po divokých výprodejích ze začátku měsíce stabilizovaly a naladily se na nižší letovou rychlost. Americké HDP bude sice růst pomaleji, ale recese prozatím není nevyhnutelná. Na druhou stranu se nemusíme obávat přehřívání ekonomiky a pozitivem budou nižší inflační tlaky a samozřejmě i ten dlouho očekávaný pokles úrokových sazeb, v případě USA minimálně o 75 bps do konce letošního roku.
Asijsko-pacifický region se obchoduje smíšeně, odepisují čínské technologie
23.05.2024 V asijsko-pacifickém regionu se dnes obchoduje smíšeně. Seanci ovlivnily výsledky společnosti Nvidia, jež překonaly očekávání analytiků. Tituly z polovodičového segmentu dnes reagují růstem, konkrétně TSMC posiluje o 1,27 %, SK Hynix roste o 0,86 %. Opačným směrem se dnes vydaly čínské technologické tituly, dle agentury Bloomberg jsou důvodem rostoucí obavy ze sílící cenové války na místním trhu s AI. Alibaba na Hongkongu odepisuje 4,88 %, Tencent o 0,94 %. Korejský index Kospi vymazal dnešní ztráty a obchoduje se v mírně zeleném, a to po ponechání základní úrokové sazby na 3,5 % a prohlášení guvernéra místní centrální banky, že růst úrokových sazeb je limitován.
Bitcoin po halvingu! Jaký bude vývoj? | Investiční Memento #73
26.04.2024 Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 73. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
Podstata komodit: Průzkum hlavních trhů a jejich specifik
04.04.2024 Komodity můžeme vnímat jako základní pilíře globálního obchodování. Od samotných základů průmyslu až po zemědělské produkty, které krmí svět, představují komodity hmatatelná aktiva, která nám, jakožto obchodníkům, otevírají dveře k rozmanitým příležitostem.
Jestřábí ECB, rozkývaná ropa a americká data
01.06.2022 V kontextu toho, co jsme psali v minulých dnech, můžeme doplnit další informace k politice ECB. Ozval se jeden z největších jestřábů v jejím vedení, Robert Holzmann, podle něhož vysoká inflace znamená potřebu zvýšení sazeb rovnou o 50 bodů. Je třeba rozhodné akce, aby nemusely později přijít tvrdší kroky, říká rakouský zástupce v ECB. Ačkoli je to stále "jen" hlas jestřábího křídla, takto naplno ještě podpora pro razantnější přístup nezazněla a dostáváme tedy další důkaz, že se názory posouvají. Euro z toho však dopoledne netěží nové zisky a v klidu zůstávají také dluhopisové výnosy.
Futures na ropu WTI během americké seance vzrostly
21.04.2022 Ceny se dostaly pod tlak kvůli obavám z možného poklesu poptávky po energiích a nejistotě, zda Evropa zakáže dovoz ropy z Ruska. Zároveň kotace získaly podporu kvůli snížení zásob ropy v USA o osm milionů barelů za poslední týden.
Rusko krvácí a zoufá, ani bitcoin jej nespasí. Pokud mu pomůže Čína, tak jen trochu
28.03.2022 Na námořní lince mezi Čínou a Sibiří mají v těchto dnech déjà vu. Jako roku 2018, když sankce zavedla Trumpova administrativa, se tam pokoušejí navýšit vývoz aluminy čili oxidu hlinitého. Tu potřebuje ruský gigant Rusal k výrobě hliníkového kovu. Čínští obchodníci nakládají na lodě mířící do Ruska menší náklad aluminy a zkoušejí, co jim ještě projde. Pokud to „projde“, náklad navýší. A pak dále. Dokud se „ucho neutrhne“. Pokud se tedy někdy vůbec utrhne.
Dnešní dohoda EU a USA o dovozu zkapalněného plyn jen podtrhuje, jak dlouhá a strastiplná bude cesta Evropy k nezávislosti na ruských energiích
25.03.2022 Spojené státy letos představují největšího světového vývozce zkapalněného zemního plynu. Proto hrají zásadní roli při odklonu Evropy od dodávek ruského plynu. Ať už tento případný odklon bude dobrovolný, nebo daný jednáním Ruska. Například středeční požadavek Ruska, ať mu evropští odběratelé platí za plyn v rublech, je pro většinu Evropy nepřijatelný a může vést k vypovězení smluv o dodávkách plynu.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
24.11.2021 1) Znovu-jmenování Jeroma Powella guvernérem Fedu se na dolaru podepsalo podle očekávání příznivě. Na frontě s eurem zdolal dolar 18měsíční maxima a posílil až do okolí 1,1250 EUR/USD, kde leží lehčí technická bariéra. Rozjetý dolar se ale může zastavit spíše na až v pásmu v okolí 1,1000 EUR/USD. Po jmenování Jeroma Powella trhy očekávají, že Fed výrazněji přeladí na jestřábí notu.
Ropa na pokraji nové cenové války
24.11.2021 Cenové války jsou na trhu s ropou běžné. V posledních pěti letech propukly takové cenové války mezi Spojenými státy a OPEC, Saúdskou Arábií a Ruskem a také mezi členy kartelu. Tentokrát dochází ke konfliktu mezi spotřebiteli ropy a producenty. Spotřebitelé ropy argumentují, že producentům se nedaří navýšit produkci správným způsobem, takže jsou připraveni podniknout aktivní kroky a začít uvolňovat strategické zásoby ropy.
Rozbřesk: Ropa na houpačce a evropské trhy čekají na dnešní signály z ECB
22.07.2021 Severomořská ropa Brent má za sebou výjimečně povedenou první polovinu roku, ve které přidala k dobru více než 50 % a vystoupala na dvou a půl letá maxima. V posledních dvou týdnech se však ropa dostala pod tlak a její cena se vrátila zpět k hranici 70 USD/barel. Jaké jsou aktuální vyhlídky na ropný trh?
Komodity: Ceny ropy po zprávě o poklesu zásob v USA přidávají asi dvě procenta
09.07.2021 Ceny ropy se dnes na světových trzích zvyšují o více než dvě procenta, přispěla k tomu zpráva o poklesu zásob ve Spojených státech. Za celý týden jsou ale ceny nižší, a to kvůli nejistotě ohledně dalších dodávek na trh po kolapsu jednání o těžbě mezi Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejími spojenci v čele s Ruskem, tedy skupinou známou jako OPEC+.
Benzín i nafta v ČR dále zdražují, naftu však mají Češi čtvrtou nejlevnější v EU. Cenu ropy stahuje dolů obava z delta mutace covidu či vyhlídka na olympiádu ve stavu nouze
08.07.2021 Pohonné hmoty v Česku dále zdražují. Cena benzínu činí 33,11 koruny za litr a je tak nejvyšší od června 2019. Litr nafty stojí 31,05 koruny. Nafta je nejdražší od loňského března. Důvodem zdražování pohonných hmot je citelný růst cena ropy na světových trzích. Ropa Brent v tomto týdnu poprvé od října 2018 překročila hranici 77 dolarů za barel.
Rizika spojená s obchodováním komodit
02.12.2020 Komodity a obchodování těchto surovin má na světě velkou historii a datuje se dávno před našim letopočtem. Kdysi byl důvod obchodování s rýží nebo obilím prostý – uspokojit základní lidské potřeby. Časem však, jako každé jiné obchodování přilákalo další osoby, s vidinou na tom zbohatnout a vydělat. Obchod s komoditami prošel dalekou cestu - od barterového obchodu přes platbu drahými kovy a penězi až po dnešní trhy, kde se spekuluje na poklesu nebo nárůstu cen těchto surovin.
Ropa zdražuje v naději na vakcínu a díky evropské dohodě
21.07.2020 Ceny ropy dnes rostou a jejich hodnoty se blíží stavu před vypuknutím ropné cenové války mezi Ruskem a Saúdskou Arábií na počátku března. Nahoru jim pomohla naděje na účinnou vakcínu proti nemoci covid-19 a uzavření historické dohody členských států Evropské unie o podpoře jejich ekonomik zasažených koronavirem.
Atradius čeká nejhorší světovou hospodářskou recesi od r. 1980
08.07.2020 Úvěrová pojišťovna Atradius očekává nejhorší celosvětovou hospodářskou recesi od roku 1980. Její závažnost umocňuje její celosvětový rozsah, neboť téměř ve všech zemích světa je v roce 2020 předpovídán hospodářský pokles. Závažnost recese ovlivní rychlost přípravy vakcíny i tempo uvolňování restriktivních opatření, informovala dnes ČTK pojišťovna v tiskové zprávě. Atradius patří mezi světové lídry v pojištění pohledávek, poskytování záruk a vymáhání pohledávek. Působí v 54 zemích po celém světě.
Ceny ropy konsolidují kvůli novým obavám z koronaviru
15.06.2020 Během uplynulého týdne se na trzích objevil pocit déjà vu a někteří aktéři se začali chovat stejně jako v 1. čtvrtletí, kdy pandemie viru Covid-19 poslala výnosy z akcií i obligací rychle ke dnu. Od dubna už dokázalo masivní zotavení celosvětových akciových trhů zahladit ekonomické dopady měsíců v karanténě.
Vývoz ropy ze Saúdské Arábie klesl o 11 miliard dolarů
08.06.2020 Hodnota ropy vyvezené ze Saúdské Arábie se kvůli citelnému propadu cen v prvním čtvrtletí meziročně snížila o 21,9 procenta a dosáhla 40 miliard dolarů (943 miliard Kč). To odpovídá poklesu o 11 miliard dolarů, informovala včera agentura Reuters. Cena severomořské ropy Brent se v prvních třech měsících roku propadla kvůli koronavirové krizi a následkem cenové války mezi Saúdskou Arábií a Ruskem o více než 60 procent.
Ranní nadhoz - Německé průmyslové objednávky propadly
06.05.2020 Podle včerejšího verdiktu německého Ústavního soudu se tamní centrální banka (Bundesbank) nesmí a nikdy neměla účastnit programu Evropské centrální banky, v rámci kterého docházelo k nákupům dluhopisů členských zemí, pokud ECB neprokáže nezbytnost takového postupu. Tento rozsudek se týká celého období fungování programu PSPP, pomocí kterého ECB od roku 2015 stimuluje evropskou ekonomiku. Podle soudu by Bundesbanka zároveň měla přistoupit k prodeji dluhopisů, které v současnosti drží, přičemž ovšem tento postup může koordinovat se zbytkem eurozóny.
Německý Ústavní soud napomenul Bundesbanku
05.05.2020 Podle verdiktu německého Ústavního soudu se tamní centrální banka (Bundesbank) nesmí a nikdy neměla účastnit programu Evropské centrální banky, v rámci kterého docházelo k nákupům dluhopisů členských zemí, pokud ECB neprokáže nezbytnost takového postupu. Tento rozsudek se týká celého období fungování programu PSPP, pomocí kterého ECB od roku 2015 stimuluje evropskou ekonomiku. Podle soudu by Bundesbanka zároveň měla přistoupit k prodeji dluhopisů, které v současnosti drží, přičemž ovšem tento postup může koordinovat se zbytkem eurozóny. Rozsudek je přelomový hned v několika ohledech, když vrhá stín na stávající praxi ECB, pro kterou se nákupy těchto aktiv již staly běžným nástrojem měnové politiky, a zároveň také otevírá otázku možnosti jednostranného posuzování celounijních politik institucemi jednotlivých členských zemí. Kromě toho také znovu nastoluje téma, do jaké míry je postup ECB konformní se zákazem monetizace státního dluhu.
Vše, co byste měli vědět o současné situaci na trhu s ropou
20.04.2020 Cena ropy se v uplynulých týdnech propadla na historická minima od roku 2002. Může za to výrazný nárůst nabízeného množství ropy na trhu kvůli šíření koronaviru, který vyeskalovala rozpoutáním cenové války Saudská Arábie. Jak k ní došlo a jaké mohou být její dlouhodobé dopady? O tom se dočtete v tomto krátkém shrnutí.
Rozbřesk: Skryté signály českého trhu práce
09.04.2020 Čísla, která reprezentují vývoj po startu nákazy, na sebe strhávají větší pozornost než jakákoliv z období před korona-krizí. Ať už šlo o indexy nákupních manažerů po celé Evropě nebo aktuální statistiky z jednotlivých trhů práce, které začínají ukazovat první reakce firem na kombinovaný nabídkový a poptávkový šok. Březnové výsledky, jejichž kompletní sada byla zveřejněna teprve včera (byť o míře nezaměstnanosti MPSV informovalo už před několika dny) naznačují, že velké drama se v závěru předchozího měsíce ještě rozhodně neodehrálo.
Cena ropy může klesnout pod 20 dolarů
02.04.2020 Ropa má za sebou nejhorší začátek roku v dosavadní historii. Důvodem je koronavirus. Cena ropy Brent klesla od začátku roku o 65 %. Jen za březen činil její pokles až 54 %. Cena se tak usídlila na hodnotě kolem 26 dolarů a při ropě WTI je to 22 dolarů.
Spekulace o konci cenové války a další americká data
02.04.2020 Během čtvrtečního dopoledne stojí za pozornost především vzestup cen ropy asi o 10 procent ze včerejší úrovně. Zatímco dříve trh skoro ignoroval snahy amerického prezidenta o dialog s Saúdskou Arábií či Ruskem, tentokrát se už rozjely spekulace, že by se tyto dvě země mohly dohodnout na obnovení spolupráce a stabilizaci cen. Přispělo k tomu prohlášení Donalda Trumpa, který čeká dohodu v nejbližších dnech. Drtivý tlak na ropu však nyní přichází zejména ze strany poptávky, která strmě klesá. Můžeme tedy dost pochybovat, že by obnovení spolupráce OPEC+ přineslo podstatnou úlevu.
Dodávky ropy nadále rostou
02.04.2020 Trh s černým zlatem nadále dosahuje nových minim. Pandemie koronaviru tlačí poptávku po ropě stále níže, a také cenová válka mezi Ruskem a Saúdskou Arábií neprospívá tomu, aby se trend komodity v blízké budoucnosti změnil.
Pohonné hmoty dále padají, ropa zlevnila nejníže od června 1999. Hrozí krachy čerpacích stanic v ČR
02.04.2020 Ceny pohonných hmot v ČR dále citelně klesají. Poprvé od dubna 2016, za takřka čtyři roky, se včera benzín i nafta prodávaly za cenu pod 28 korunami za litr. V uplynulém týdnu zlevnil benzín o 93 haléřů na litr a stojí 27,90 koruny, nafta pak zlevnila o 64 haléřů na litr a vychází na 27,96 koruny.
ROZHOVOR: Petr Zýma (Specialista XTB) - Aktuální výhled na trhy nakažené koronavirem a činnost brokera v těchto turbulentních časech
30.03.2020 Světové finanční trhy jsou v posledních týdnech extrémně volatilní. Jak vnímáte tuto situaci z pohledu brokera, který každý den komunikuje se svými klienty?
Blíží se krachy čerpacích stanic. Ropa je v korunách nejlevnější od roku 1999, zájem řidičů o benzín i naftu přitom dramaticky klesl
30.03.2020 Loni se počet veřejných čerpacích stanic v ČR poprvé v historii přehoupl přes cifru čtyř tisíc. Česko má jednu z nejhustších síť benzínových pump v Evropě, ba na světě. Koronavirus však vše mění. Hrozí, že benzínových pump bude ubývat. To se přitom nedělo ani v krizí poznamenaných letech 2010 až 2013. Jenže tehdy sice ekonomika procházela útlumem, avšak nebyla z velké části „vypnutá“ jako dnes.
Ceny elektřiny pro domácnosti jdou nahoru navzdory pádu cen energií na burzách
30.03.2020 Přestože se světové komoditní trhy padají pod tlakem koronavirové pandemie, distributoři elektrické energie ještě stihli dramaticky zdražit dodávky domácnostem v České republice. Podle analýzy brokera CFD World až o čtvrtinu. Důvodem je předchozí zdražování elektřiny na evropských burzách.
Rozbřesk: ČNB znovu a nejspíše ne naposledy snižuje sazby
27.03.2020 ČNB už podruhé během posledních dvou týdnů snížila svoji hlavní úrokovou sazbu, tentokrát o tři čtvrtiny procentního bodu na 1 %. Repo sazba se tedy vrací na úroveň, kde byla naposledy v létě 2018, nicméně je pravděpodobné, že na této úrovni dlouho nezůstane. Bankovní rada se totiž rozhodovala na základě aktualizované prognózy předpokládající útlum ekonomiky v rozsahu, který zde byl po roce 2008.
Rozbřesk: ČNB znovu a nejspíše ne naposledy snižuje sazby
27.03.2020 ČNB už podruhé během posledních dvou týdnů snížila svoji hlavní úrokovou sazbu, tentokrát o tři čtvrtiny procentního b...
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 23.3.2020
23.03.2020 Podle některých odhadů by HDP eurozóny mohlo v případě tříměsíčního přetrvání karantén a uzavřených hranic poklesnout v roce 2020 asi o 4%. Stejný, tedy 4% pokles, předpovídají mnozí i pro USA. Největší propad zaznamená ekonomika ve druhém kvartále, kdy se naplno projeví dopad současných tvrdých opatření. Očekává se, že americké hospodářství může předvést svůj nejhorší kvartální pokles v moderní historii. Sestupné tendence nastanou i v případě firemních zisků. Např. Goldman Sachs očekává, že korporátní zisky v roce 2020 propadnou o 33%. Dominantním scénáře většiny prognóz zatím zůstává silné hospodářské oživení v roce 2021.
Benzín včera „přes noc“ zlevnil nejvýrazněji za více než deset let. Pád cen pohonných hmot pokračuje
22.03.2020 Pohonné hmoty v ČR včera pokračovaly pátý den v řadě v prudkém zlevňování. Benzín zlevnil ze dne na den o 35 haléřů na průměrnou cenu 29,31 koruny za litr, zatímco nafta zlevnila o 27 haléřů na 29,10 koruny za litr. V případě benzínu jde o nejvýraznější jednodenní zlevnění od 18. února 2010, tedy za více než deset let. Nafta pak včera zlevnila zde dne na den nejrapidněji od 12. prosince 2014.
Ceny ropy díky vládním opatřením na pomoc ekonomikám rostou
20.03.2020 Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují. Náladu na trhu zlepšují zprávy od vlád předních ekonomik světa, které oznamují masivní finanční pomoc svým ekonomikám. Americký prezident Donald Trump také naznačil, že by mohl zasáhnout do cenové války mezi Saúdskou Arábií a Ruskem.
Pohonné hmoty v ČR za poslední tři dny zlevnily nejvýrazněji za uplynulých více než deset let. Navzdory tomu, že koruna vůči dolaru dnes oslabila k 26,10, tedy na minimum od roku 2004
20.03.2020 Pohonné hmoty v ČR včera pokračovaly třetí den v řadě v prudkém zlevňování. Benzín zlevnil ze dne na den o 19 haléřů na průměrnou cenu 29,90 koruny za litr, zatímco nafta zlevnila o 18 haléřů na 29,55 koruny za litr. Za uplynulé tři dni zlevnil benzín o 68 haléřů na litr a nafta o 61 haléřů. V průměru jde o nejvýraznější třídenní zlevnění těchto dvou základních paliv za celé období od 20. února 2010, tedy za více než deset let. Poprvé od 6. září 2017 se jak benzín, tak nafta v průměru prodávají za méně než třicet korun. Benzín je nyní nejlevnější právě od 6. září 2017, nafta pak od 8. listopadu 2017.
Rozbřesk: Česká vláda chce pomoci s udržením pracovních míst
20.03.2020 Česká vláda dál ladí balík ekonomické pomoci. Stát uhradí ze 100 % zaměstnavatelům výdaje na náhrady mezd a platů pracovníků v karanténě (zaměstnanci dostávají v takovém případě 60 % své mzdy). Pokud někdo z důvodu nařízení vlády musí provozovnu kvůli epidemii uzavřít, vláda uhradí podnikům 80 procent z náhrady mzdy (která v takovém případě dosahuje 100 % předešlé mzdy). Podrobně zde.
Ceny ropy se po třídenním poklesu prudce zvýšily
20.03.2020 Po třídenním poklesu, za kterým stály dopady koronaviru na ekonomiku i boj o tržní podíl mezi Saúdskou Arábií a Ruskem, se včera ceny ropy prudce zvyšovaly. Americká ropa zdražila o více než 35 procent, a smazala tak část ztrát z uplynulých dnů, napsala agentura Reuters. Analytici však očekávají obnovení poklesu cen kvůli negativnímu vlivu koronaviru na poptávku.
USA nakoupí do strategických rezerv 30 milionů barelů ropy
19.03.2020 Spojené státy nakoupí do strategických ropných rezerv do konce června 30 milionů barelů ropy. Dnes to oznámilo americké ministerstvo energetiky. Je to součást plánu prezidenta Donalda Trumpa jak pomoci domácím ropným producentům.
Rozbřesk: Bude český záchranný balík stačit?
19.03.2020 Reakce vlád a centrálních bank na prohlubující se ekonomické propady spojené s koronavirem neberou konce. Včera česká vláda oznámila dlouho očekávaný rozpočtový balík na boj s koronavirem. Celkový objem balíku (až 1 bilion korun) konečně odpovídá vážnosti situace. Je však otázka, zda přímá finanční pomoc (plánovaná na 100 miliard korun) nakonec nebude muset být vyšší.
Pohonné hmoty v ČR dramaticky zlevňují. Cena benzínu spadla přes noc o třicet haléřů, nejvýrazněji od roku 2014. Nafta za den spadla o dvacetihaléř, nejvíce od roku 2015
18.03.2020 Řidiče v těchto dnech čeká ráno na čerpací stanici zpravidla velmi příjemné překvapení. Ceny pohonných hmot totiž znatelně zlevňují. Včerejšek tomu ale nasadil korunu. Průměrná cena benzínu totiž přes noc spadla z 30,58 na 30,28 koruny za litr, plyne z dnešních údajů CCS. Třicetihaléřové zlevnění benzínu ze dne na den se v posledních deseti letech přihodilo jinak jen jednou. Dne 12. prosince 2014 zlevnil benzín přes noc dokonce o 34 haléřů.
Pohonné hmoty zlevňují, stojí méně než 25 korun
17.03.2020 Česko se potýká s potížemi se šířením koronaviru. Pohonné hmoty v České republice zlevňují. Ropa právě i vlivem globálního šíření nákazy a cenové války těžařů v Saúdské Arábii neustále zlevňuje. Cena benzínu i nafty padá o desítky haléřů za litr.
Rozbřesk: Jaké nástroje zbyly ECB pro boj s koronavirem?
12.03.2020 Christine Lagardeová má dnes nezávidění hodnou roli. Měla by investorům nabídnout lék na tržní paniku, ale má už prakticky vybraný zbrojní arzenál. Epidemie koronaviru zastihla ECB se sazbami v hlubokém záporu (-0,5 %) a s rozjetou politikou kvantitativního uvolňování. Přesto pravděpodobně nebude chtít stát se založenýma rukama. Zvlášť, když panika po mimořádných opatřeních Donalda Trumpa zastavující jakékoliv cesty z Evropy do USA pravděpodobně paniku ještě přiživí. Co tedy ECB dnes může nabídnout?
Ceny pohonných hmot v ČR padají. Propad ještě zrychlí, a to i kvůli nynějšímu Trumpovu zákazu cest Evropanů do USA
12.03.2020 Pohonné hmoty v ČR zrychlují tempo svého cenového poklesu. Za uplynulé dva dny zlevnil jak benzín, tak nafta o více než dvacet haléřů na litr. V uplynulém týdnu zlevnil benzín o 55 haléřů na litr, nafta pak o 53 haléřů.
Saúdská Arábie ve sporu s Ruskem dál zvýší těžební kapacity
11.03.2020 Společnost Saudi Aramco, která má jako státní podnik pod kontrolou těžbu ropy v Saúdské Arábii, zvýší těžební kapacity na 13 milionů barelů denně. Rijád tím podle expertů dál vyostří spor s Moskvou, s níž se Saúdové nedohodli na koordinovaném omezení těžby s cílem zajistit růst cen ropy. Zvýšení kapacity nařídilo ministerstvo energetiky, uvedl podnik. Dosavadní těžební kapacita saúdského království činí 12 milionů barelů ropy denně.
Rozbřesk: Bank of England nečekaně a mimo zasedání snižuje úrokové sazby
11.03.2020 Ekonomická data dál zůstávají ve stínu koronaviru. Ne proto, že by nebyla důležitá, ale především proto, že přicházejí se zpožděním a novou „realitu“ v podstatě ještě nestihla zachytit. Týká se to vlastně i české únorové inflace, která se sice znovu vzdálila cílové hodnotě centrální banky, nicméně pravděpodobně rozhodně ne na dlouho.
Komodity: Ropa přidává deset procent, trh čeká nové jednání těžařů
10.03.2020 Ceny ropy na světových trzích dnes výrazně zpevňují, severomořský Brent přidával skoro deset procent a dostal se nad 38 dolarů za barel. Smazal tak část citelných ztrát z předchozího dne. Obchodníci předpokládají, že vlády připraví opatření na podporu ekonomiky a optimismus na trh vrátil i postoj Ruska, které naznačilo nová jednání s členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).
Související klíčová slova:
FOREX | FXstreet | Technická analýza | Bitcoin | Fundamentální analýza | Kvantitativní uvolňování | Live trading | Price Action | Obchodní strategie | Čína | Japonsko | Peníze | Australský dolar | Stříbro | Akciové indexy | Inflace | EUR/USD | AUD/USD | Nasdaq | Světová banka | Rusko | USA | Británie | Britská libra | OPEC | Koruna | G20 | Euroskupina | HDP | Obchodní deník | Fibonacci | Bezpečný přístav | Německo | Pražská burza | Česká měna | Analytik | Ceny ropy | Spekulace | Ropa Brent | Ropa WTI | Česká koruna | Americké akcie | ETF | Dluhopisový trh | Světová ekonomika | Poptávka | Recese | Lehman Brothers | Daně | Rizika | Export | Průmyslová výroba | Nikkei | Akciové trhy | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | USD/CZK | EUR/CZK | USD/PLN | Míra nezaměstnanosti | Eurodolar | Hospodářství | Kapitál | Sazby | Akcie | Aktiva | Akumulace | Americký dolar | Analýza | Ask | Transakce | Bank of England | Bank of Japan | Bankovní rada | Benchmark | Bid | Bloomberg | Bundesbank | Burza | CBOE | CFD | Centrální banka | Centrální banky | Channel | Konsolidace | Demo účet | Diverzifikace | Diverzifikace portfolia | Dlouhá pozice | Dluhopis | ECB | ECN | ESM | Ekonomika | Emerging markets | Euro | Evropská centrální banka | FOMC | Fed | Fibonacci retracement | Finanční trhy | Futures | G7 | Grafy | Indikátory | Investice | Investor | Investování | Japonský jen | Komodity | Korekce | Kotace | Kurz | Kurzy měn | Likvidita | MT4 | Makléř | Margin | Risk | Marže | Měna | Měnové páry | Měnový pár | Měny | Nabídka | Obchodník | Portfolio | Pozice | Prémie | Průmyslové objednávky | RSI | Repo sazba | Retracement | Platina | Riziko | Ropa | S&P 500 | Sentiment | Stagflace | Trader | Trading | Trend | Ukazatel | VIX | Volatilita | Výnos | Zlato | Švýcarský frank | ČNB | Úrokové sazby | Úrokový diferenciál | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | Dluhopisy | JPY | CHF | CAD | AUD | GBP | ČEZ | Obchodování | EMU | Goldman Sachs | Evropa | Shanghai Composite | Finanční krize | Cena zlata | Cena ropy | Evropská ekonomika | Komoditní trhy | Americký prezident | XTB | Saxo Bank | Admiral Markets | Indexy | Americká lehká ropa | Spekulanti | Investoři | Produkce ropy | Fundamenty | Fond | Stimulační opatření | EU | Ministři financí | Klouzavé průměry | Vývoj ceny | Aktuální kurz | Zasedání ECB | Ekonom | Byznys | Business | Pravděpodobnost | Drahé kovy | Výnosy dluhopisů | Zisk | Ropný trh | Těžba ropy | Sázka | Ceny komodit | Kurz eura | Kurz koruny | Zkušenosti | Panika | Stres | Optimismus | Výsledky | Strach | Obchodní příležitosti | Bohatství | Uvolnění měnové politiky | Obchodovat | Analytický tým | Aktuální kurzy | Investiční společnosti | Investovat | CZK/EUR | CZK/USD | USD/EUR | Makro | Index cen | Obchodní seance | Makrodata | Donald Trump | Lukáš Kovanda | Burzy | Mezinárodní měnový fond | Zásoby ropy | Obchodníci | Centrální bankéři | EURUSD | Raiffeisenbank | Aktivum | Delta | Index | Podpora | Volatilní | Aktuální cena ropy | Aktuální kurzy měn | Americká centrální banka | Analýzy | Banka | Fio banka | Barel ropy | Brent | Cena | Cena barelu ropy | Cena ropy brent | Cena ropy na světových trzích | Cena ropy WTI | Ceny zlata | Cyrrus | CZK | Devizové trhy | Dolar | Dolary | Ekonomický růst | Elektřina | Eura | Expirace | Finanční nástroje | Fio | Fondy | Frank | FXstreet.cz | Graf | Hang Seng | Index PMI | Index S&P 500 | Index volatility | InstaForex | Instrument | Investiční | Investiční doporučení | Investiční poradenství | Investing | ISM | Japonská ekonomika | Jaroslav Brychta | JP Morgan | Komodita | Komoditní | Korporátní dluhopisy | Kurzy | Libra | Makroekonomické ukazatele | Management | Markets | Moving Average | Nikkei 225 | Obchodování komodit | Obchodování s komoditami | Oslabení koruny | Oslabování koruny | PayPal | Portfolia | Pro investory | Pšenice | Rakousko | Reuters | Risk Management | Ropy | Rubl | Ruská ekonomika | Růst HDP | Řízení rizik | Signály | Státní dluhopisy | Stoxx | Stoxx Europe 600 | Trh | Tržní podíl | Volatility | Výprodej | Vývoj cen ropy | Vývoj ceny ropy | Vývoj ceny ropy Brent | Vývoj ceny zlata | Webináře | WTI | XTB.cz | Země eurozóny | Zemní plyn | Zkušenost | Zlato a stříbro | Zpráva | Zpravodajství | Zprávy | Zisky | EIA | Benzín | BIC | Elon Musk | Indie | Intermediate | Měď | ROCE | Itálie | Spojené státy | Vybírání zisků | West Texas Intermediate (WTI) | Převis | Tržby | Úvěr | QE | Světové ekonomiky | Komise | Kontrakt | S/R zóny | Rozhovor | Cukr | Frustrace | 1 milion | Investment | Traders | Aramco | Unicredit | Jefferies | Price Futures Group | Microsoft | Tyche Capital Advisors | Investing.com | Členové OPEC | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | NATO | PVM | BBC | Reporty | Thomson Reuters | Fundamentální výhled | HUF/EUR | Polská centrální banka | Brazílie | Pokles úrokových sazeb | Dovoz ropy | XAG/USD | MarketWatch | Úspěch | BMW | Averze k riziku | Ministr financí | Hospodářské výsledky | Globální trhy | Měkké komodity | Dlouhé pozice | Energie | Severomořská ropa | Podnikatelé | Pro tradery | Obchodník s komoditami | Znalost | Přehled | Klid | Rosněfť | Christine Lagardeová | Agentura Reuters | Bezpečné přístavy | Sázet | Evropské trhy | Futures kontrakty | Ekonomická aktivita | Helicopter money | Německý ústavní soud | Cena Brentu | Vývoj ceny ropy WTI | Bezpečné investice | Americké firmy | Základní úrokové sazby | Firmy | Inflační tlaky | Ekonomické dopady | Globální finanční krize | Britská centrální banka | Vladimir Putin | Akce centrálních bank | Styl obchodování | Globální ekonomiky | Biliony dolarů | Miliardy dolarů | Vládní dluhopisy | Nervozita | Obchodní partner | Utahování měnové politiky | Alibaba | Propad | Kryptoměny | Ropné společnosti | Severomořská ropa Brent | S&P | Guvernér | Ztráty | Posílení dolaru | Ekonomická data | Historická minima | Saúdská Arábie | Obchodování na devizovém trhu | CySEC | Zajištění | Dluhové krize | Vysoká volatilita | Nákupní signál | Odhodlání | Výhled | Bankéři | Mzdy | Úspěšné obchodování | Průzkum | Graf ropy | Krize | Opatření na podporu ekonomiky | Analytický tým FXstreet.cz | Světové trhy | Investovat do akcií | Snížení úrokových sazeb | Přebytek ropy | Výnosy | Americká vláda | Česká vláda | Očekávání analytiků | Příjmy | Vydávání dluhopisů | Alphabet | xStation | Měny&Sazby | ČTK | Aktuální cena | Japonský Nikkei | Jihokorejský KOSPI | Pokles ekonomiky | HDP eurozóny | Hlavní ekonom | Inflační čísla | Očekávání | Morningstar | Index KOSPI | Purple Trading | Rystad Energy | Ranní nadhoz | Zahraniční forex | Aleš Michl | Index volatility CBOE | Roklen24 | Fox Business | Masivní výprodeje | Lithium | Kurz eurodolaru | Kobalt | Cena bitcoinu | Saxo | Krypto | Kartel OPEC | OPEC+ | Podniky | Růst cen stříbra | Komentář amerického prezidenta | L.F. Investment Limited | Geopolitické napětí | Tyche Capital | Czech Fund | Dluhopisové výnosy | Akcie v Evropě | I-Trader | Trh s ropou | Ruská centrální banka | Vývoj ceny bitcoinu | Dodávky ropy | Cena plynu | Pokles cen ropy | Propad cen ropy | Růst úrokových sazeb | Obchodování se CFD | Prezident Trump | Steven Mnuchin | Čínské firmy | Prezident USA | Sazby ČNB | Obchodní přístup | Zvýšení sazeb | Martin Sklenář | Světové finanční trhy | Období vysoké volatility | Americké HDP | Cena pohonných hmot | Zahraniční investoři | Slabší dolar | Růst cen ropy | CNY | Pokles sazeb | Ceny pohonných hmot | TLTRO3 | Propad ropy | Americké společnosti | Snížení sazeb | Záporné sazby | Výnosové křivky | Pokles cen | Americké futures | Silný dolar | Tomáš Pfeiler | Pohonné hmoty | Tisk peněz | Saudi Aramco | Denní graf | Italská vláda | Povídání o trzích | Novozélandská centrální banka | Poptávka po ropě | Pohonné hmoty v Česku | Pumpování likvidity | Snížení daní | Dolarové likvidity | Kurzarbeit | Investice do platiny | Informace z trhu | Kakao | Vývoz ropy | Nová makrodata | Hospodářské dopady | Obchodujte | Tým FXstreet.cz | Trinity Bank | Mnoho ziskových obchodů | Trump dnes | KOSPI | Rozpočtový schodek | Prohloubení schodku | Prezident Donald Trump | Káva | Ceny benzínu | Trinity | Objem | Rijád | Bílý dům | Obchod | Myšlenka | Zdražování pohonných hmot | Cena severomořské ropy Brent | Cena severomořské ropy | Americká lehká ropa WTI | Ceny pohonných hmot v ČR | Potíže s likviditou | Firma | Zasedání ČNB | PLN/EUR | Hlavní události | Pokles průmyslové produkce | Technické analýzy | BAT | Martin Krištoff | CFDWorld | Pfizer | TradingEconomics | Souhrn finančních trhů | Růst cen | Vysoké riziko | Bilance | Aktuální hodnoty měny | Co bude | Dnešní makroekonomické ukazatele | Avast | Vývoj trhu | Generální ředitel | Statistici | Lagardeová | Indexy nákupních manažerů | Nejbohatší | Vysoké ceny ropy | Miliardy | Vyhlídky | Americká data | Ceny americké ropy WTI | Globální trh | Omezení těžby | Statistika | Předpovědi | Průmysl | HUF | PLN | Neinvestovat | Propouštění | Rostoucí náklady | General Motors | Enel | Ceny potravin | CFD World | Stavebnictví | Koruna dnes | Zdražování | Problémy | NAFTA | Vládní výdaje | Tomáš Holub | Pojišťovny | Prognózy | Nejistoty | Ruská ropa | GBP/EUR | Plyn | Nálada | Kontrakty | Prohlášení | Moskva | Ústavní soud | Míra | Ohlédnutí | Měnové politiky | Zasedání bankovní rady | Trumpova administrativa | Vánoce | Regulátoři | Bydlení | COCOA | Ztráta | NERV | Akciové indexy v USA | Peking | Slabý ekonomický růst | Halving | Investiční aktivita | Nízké ceny ropy | Krátkodobé obchodování | Dlouhodobí investoři | Pracovní trh | Inovace | Washington | Ceny ropy dnes | Výprodeje akcií | O2 | Miliardy eur | Irák | Ministr energetiky | USA Donald Trump | Sezónnost | Experti | Zemědělství | Poradenství | Podnik | Luboš Růžička | Vyšší inflace | Ukazatele | Americké ministerstvo | Nájemné | Hladiny podpory | Krach | Astrazeneca | Trump | Prezident | Koronavirus | 100 miliard dolarů | Koronavir | Trhy | Šíření nového koronaviru | ASX 200 | S&P/ASX 200 | Americké hospodářství | Šíření koronaviru | Asijské indexy | Vir | Negativní dopad | Pokles | Donald Trump dnes | Situace | Zdražovat | České měny | Nejvýraznější pokles | Vít Hradil | Epidemie koronaviru | Pandemie koronaviru | Pandemie | Vysoká inflace | Ceny Bitcoinu | Vstupy | L.F. Investment | Snížení těžby ropy | Lehká ropa WTI | Raiffeisenbank a.s. | Pochybnosti | Zlepšení | Úsilí | Obchody | Výdaje | Hlavní úrokové sazby | Dopady koronaviru | SEC | Průměrná cena | West Texas Intermediate | Nižší daně | Poptávky po ropě | Organizace zemí vyvážejících ropu | Dopady koronaviru na ekonomiku | COVID-19 | Zemědělské komodity | Kukuřice | XTB Live Trading | Trading webináře | Live Trading webináře | Ekonomické aktivity | Prudký propad | Střední podniky | Ekonomické recese | Šíření koronavirové nákazy | Cestovní kanceláře | Stabilita | Jižní Korea | Vývoj | Nafta v ČR | Šok | Snížení těžby | Výkyvy | Cenová válka | Propad rublu | Pohyb Bitcoinu | Těžební kapacity | Amín Násir | Objemy ropy | Vysoká rizika | Nouzový stav | Profitovat | Tencent | Další vývoj | Těžaři ropy | Íránská ropa | Karanténní opatření | Stimuly | Útlum ekonomiky | Ropa a pohonné hmoty | Největší propad | Cenový vývoj | Šíření viru | Stimul | Měnové zasedání | Propad poptávky | Spotřebitelé | Globální šíření viru | Pandemie COVID-19 | Historie | Čerpací stanice v ČR | Čerpací stanice | Pád cen ropy | Opatření vlád | Žádosti o podporu | Brett Hartl | Nízké ceny benzínu | Americké ministerstvo energetiky | Ekologické organizace | Ropné cenové války | Nejnižší ceny ropy | Zásobníky | Texas | Louisiana | MPSV | Domácnosti | Koronavirus dopady | Přehled kurzů | Přehled kurzů nejdůležitějších měn | Dávky v nezaměstnanosti | Tým Admiral Markets | Tomáš Raputa | Růst | Signál | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Potenciál | Propad HDP | Farmaceutické firmy | Ceny elektřiny | Creighton University | Petr Zýma | Činnost brokera | Specialista XTB | Rozložení kapitálu | Historické pohyby | Denní režim analýz | Denní režim | Ekonomiky | Ekonomický propad | Války | Schodek | Poradce | Organizace | Analytik Saxo Bank | Saúdové | Závislost | Práce | Podíl na trhu | Údaje | Úvěrová pojišťovna | Pojišťovna | Globální trh s ropou | Pohonné hmoty v ČR | Jednání OPEC | Národní ekonomická rada vlády | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Cena benzínu | Snížení produkce | Hospodářské oživení | USD za barel | Američtí těžaři | Obchodovat ropu | Konec cenové války | Dopad cenové války | Propad ceny ropy | Propad ceny | Producenti ropy | Nizozemsko | Ropné velmoci | Cenové pohyby | Expirace kontraktu | Uvolňování karanténních opatření | Břidlicové ropy | Cestování | Robert Holzmann | Německé průmyslové objednávky | Dovoz | Vývoz | Státy eurozóny | Historicky nejnižší | Zadlužení | Politická nestabilita | Vzácnost Bitcoinu | Průmyslové kovy | Technologický pokrok | Vakcína | Dění na trhu | CL | Experimentální vakcína | JDE | Unie | ČR | Chování trhu | Střední Evropa | Vývoz ropy ze Saúdské Arábie | Globální poptávka | Růst mědi | Objem vládních stimulů | Covid | Výrobci aut | Výkyvy cen | Výrazný propad | Tolerance rizika | Šance | SAE | Ceny | Vývoj ceny zlata v USD | Vývoj ceny zlata v USD za unci | Americké vládní dluhopisy | Indonésie | Vysoký přebytek | Politické události | Významné události | Oživení poptávky | Rystad | Kombinace indikátorů | Obchodování s ropou | Nvidia | Dnes na světových trzích | Elektromobily | Politici | Plynovody | Energetický sektor | Měnový fond | Embargo | Zásoby benzinu | Poptávka a nabídka | Futures na ropu | Technologické tituly | Zhoršování pandemické situace | Futures na ropu WTI | Ceny americké ropy | Zlepšení ekonomického výhledu | Počasí | Zvýšení těžby | Nárůst ceny | Kov | Rumuni | Investoři a obchodníci | Ochrana proti inflaci | Ceny ropy Brent | Rostoucí ceny | Znalost trhu | Pandemie COVID | Dovoz z USA | Phil Flynn | Těžaři | Oslabení | Přehřívání ekonomiky | Reakce bitcoinu | Plány | Příležitosti | Prodej | Varianty koronaviru | Technologie | Spojené arabské emiráty | Jednání kartelu OPEC | TSMC | AI | Odvětví | Přijímání bitcoinů | Klíčové suroviny | Prostor pro růst | ASX | Růst výroby | Společnosti | Národní měny | Omezení cestování | Pozornost | Meta | Společnost | Výsledky společnosti | Zoufalství | Tým InstaForex | TIM | Akcie Meta | Trh s platinou | Celosvětový trh | Celosvětový trh s platinou | WPIC | Světová rada pro investice do platiny | Světová rada pro investice do platiny (WPIC) | Booking Holdings | Booking | Společnost Booking | 3М | Trh se zlatem | Bidenova administrativa | Petr Lajsek | Sankce | Rusal | Boje na Ukrajině | Oleg Děripaska | Japonský Nikkei 225 | Závislost Evropy na Rusku | Západní sankce | Sankce Západu | Nákup ruské ropy | Geopolitické události | Vzestupný trend | Jakub Němec | Pepa Zeman | Retracementy | Energetické komodity | Krátkodobí obchodníci | Krátkodobé cenové pohyby | SK Hynix | Zajímavé příležitosti | CZ | Investiční Memento | OCI | Rostoucí obavy | Stříbro (XAG/USD) | Rychlost | Vice | Hynix | tradingeconomics.com | Snížení rizika | TLT | Snížení cen | Technologické inovace | Portfólia | Ekonomické trendy | Strategie obchodování | Zotavení | Výsledky společnosti Nvidia | Zemědělské produkty | Půlení | Kontext | Konflikty | Strategie obchodování s komoditami | Výkyvy v cenách | Geopolitické konflikty | Přístupy k obchodování | Investice proti inflaci | Různé typy komoditních trhů | Typy komoditních trhů | Významné výkyvy cen | Formování cenových trendů | Normalizace trhu | Průmyslové aktivity | Hledání bezpečných investic | Volatility akciových trhů | Zvýšené volatility | Období korekce | Zklidnění trhů | Očekávání inflace | Potravinové zásobování | Globální potravinové zásobování | Příležitosti pro obchodování | Faktory ovlivňující ceny komodit | Globální ekonomické trendy | Embargo na ropu | Rok 2020 | Ropné trhy | Zpracování komodit | Těžební technologie | Zpracovatelské metody | Inovace v zemědělství | Snížení cen komodit | Nárůst poptávky | XPT/USD | Platina (XPT/USD) | Graf platiny | Klíč k úspěchu | Volatilita cen komodit | Volatilita cen | Sezónní výkyvy v cenách | Sezónní výkyvy | Výkyvy v cenách zemědělských produktů | Čtení cenových patternů | Fundamentální vs. Technická analýza | Úspěšné obchodování s komoditami | Studium externích faktorů | Vstupní a výstupní body | Výstupní body | Graf Kakaa | Graf Kakaa (Cocoa) | Změny ve výrobních nákladech | Změny v regulačních politikách | Stanovení pevných stop-lossů | Hluboká znalost trhů | Graf ropy (CL) | Průzkum hlavních trhů | Podstata komodit | OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) | Australský S&P/ASX | Jihokorejský Kospi | Čínský Shanghai Composite | Hongkongský Hang Seng | Fio banka, a.s. | Vývoj ceny ETF
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot