Hrozí v USA stagflace? Tedy slabý ekonomický růst a vysoká inflace? To je asi jedna z nejhorších můr Jerome Powella. Po čtvrtečních datech k HDP a PCE inflaci se však blíží realitě. Co přesně bylo oznámeno? A jak velká je šance, že by v USA skutečně spadli do stagflace? Čím ale mohou být data k HDP zkreslena? Podíváme se také na reakci indexu S&P 500, který prodělal v návaznosti na zmíněná data velkou korekci. Den však kupodivu zakončil v plusu a doslova tak vstal z mrtvých. Výsledky totiž reportovaly společnosti Microsoft a Alphabet a dle reakce je jasné, že se jednalo o velmi solidní čísla.
To však nelze říct o naší oblíbené Tesle. Její čísla za Q1 nebyla příliš povedená, tržby meziročně poklesly o 9 % a zisk dokonce o 56 %. Výrazně opět poklesla i marže, která je obětí cenové války. Pro Teslu se tak jednalo o jeden z těch horších kvartálů. Přesto však akcie vzrostly o 13 %. Jak je to možné? Elon Musk vytáhl několik starých a známých es z rukávu. O co se jedná? A uchlácholí to investory? Opačný příběh píšou akcie Meta. Ta výrazně překonala očekávání ohledně tržeb i zisku a v meziročním srovnání ukázala pohádkový růst. I přesto však akcie spadly o 12 % a vymazaly tak 100 miliard dolarů během jediného dne. Jak je to možné?
Krypto nikdy nespí, to je obecný fakt. Během minulého týdne ale měli krypto nadšenci o důvod víc nezamhouřit oči. Bitcoin totiž dokončil dlouho očekávaný halving, tedy půlení odměny pro těžaře. Díky tomu je tak zajištěna vzácnost bitcoinu a omezená nabídka by mohla vyhnat jeho cenu výše. V oběhu je již přes 19 milionů bitcoinů, již zbývají jen 2 miliony. Jaká byla reakce bitcoinu na halving? A proč nemusí být nutně pozitivní? Podíváme se také na pohled do historie - jak se dařilo bitcoinu po posledních 2 půleních? Odpověď naleznete v dnešním dílu Investičního Mementa!
Petr Lajsek
Tým Purple Trading