Obecně bych řekl, že svá pozitiva s sebou Bitcoin určitě přináší. Nikdy jsem s ním osobně neplatil, ale údajně jím lze platit bez vedlejších nákladů a prakticky okamžitě. Současně tím, že není tato měna regulována žádnou autoritou, tak v sobě nese pel určité revolty vůči regulátorům. Celkem často čtu o tom, jak někdo ukazuje prostředníček institucím finančního světa. Prostě je to nové a vypadá to nezávisle.
Jenže vždy je nějaké jenže. Kdybych chtěl najít příklad finanční bubliny, nemusel bych zacházet do historie a hledat například tulipánovou horečku z první poloviny 17. století, která se odehrála v Nizozemsku. Tehdy byl zaznamenán případ prodeje tří cibulek tulipánů za ekvivalent 30.000 guldenů, přičemž měšťanský dům stál cca 10.000 guldenů. Ale tak daleko skutečně nemusíme. My v jedné bublině právě žijeme a jmenuje se “Bitcoinová”. A že to není pravda? Podle někoho možná ne, podle mě ano. Stačí si odpovědět na otázku, jestli byste chtěli, v nejbližších deseti letech dostávat svoji mzdu v této měně a současně v ní i spořit s výpovědní lhůtou dva roky. To celé v době, kdy jeden člověk umí vystřelit její cenu svým jedním vyjádřením třeba o padesát procent. V době, kdy se to stejné může stát kdykoliv i v opačném směru. V době, kdy všichni víme, že centrálním bankám a některým politikům se její nezávislost nelíbí a rádi by ji dostali pod kontrolu. Prostě nikdo neví, kdy přijde impuls, který rozmetá vše, co kolem Bitcoinu bylo vybudováno. A znovu opakuji, že přes nesporné výhody to je především mýtus, který živí jeho hodnotu. Zkrátka, pokud je měna tak citlivá na jeden jediný impuls v rozsahu, ve kterém se to děje u Bitcoinu, tak není vhodná téměř pro nic, mimo přijetí a okamžitého odeslání. Za deset roků si na tento článek nikdo nevzpomene. Pokud by ho v archivu ale přeci jen někdo našel, tak si potvrdí moji předpověď. V té době bude Bitcoin měna, která bude mít zlomkouvou hodnotu, v řádu nižších desítek dolarů a bude válcována virtuálními měnami centrálních bank. A víte proč? Protože ty centrální banky virtuální měně sice odeberou trochu nezávislosti, ale dají jí to, co potřebují lidé a tím je relativní stabilita.
Jistě, pár lidí na Bitcoinu ještě zbohatne, jako zbohatlo pár lidi třeba na kalifornské zlaté horečce v polovině 19. století, ale desítky tisíc dalších zlatokopů zapláčou i tady. Nicméně pozorovat dění okolo, všechny ty názory a emoce… to mě fakt baví.
Michal Uma