Rázem však v říjnu začali vraždit teroristé z Hamásu v Izraeli a do toho začala nečekaně rychle ustupovat inflace. Taková kombinace byla vodou na mlýn bezpečných přístavů s nulovým výnosem, protože navyšovala panickou poptávku a zároveň těžila ze svižného poklesu výnosů vládních dluhopisů napříč vyspělými zeměmi.
Vývoj ceny zlata v USD (4hodinový graf – H4):
Zlato i bitcoin spolu v posledních měsících silně korelují, jsou aktuálně taženy zmíněnými dvěma silnými prorůstovými faktory. Bitcoin je však více volatilní, operuje s výrazně vyšší betou, což je u něj již tradiční.
Divergence ve vývoji těchto dvou aktiv můžou ovlivnit centrální banky svými nákupy zlata do devizových rezerv. Pokud se Čína, Turecko i Česko rozhodnou nakupovat do vládních trezorů ještě více žlutého kovu, můžeme vidět sebevědomé a trvalé proražení 2000 USD za unci. Nyní se však stále trh této psychologické hranice bojí. Silný dolar, rostoucí těžba i riziko pomalejšího než očekávaného obratu v americké měnové politice nechává držitele zlata nervózními.
Vývoj ceny bitcoinu v USD:
Bitcoin je zase více závislý na vývoji technologického sektoru jako celku. Korelace kryptoměn s indexem Nasdaq je tradičně vysoká a změny v sentimentu i výsledcích big techu dokážou při vysoké volatilitě zamávat také s kurzem bitcoinu. Další vývoj jeho kurzu se odhaduje těžko, rizikem zůstává stejně jako v případě zlata opětovný růst výnosů amerických bondů a specificky pro bitcoin i různé kriminální aktivity na kryptoměnových burzách, o kterých v poslední době nebylo příliš slyšet.
Byť jsou kryptoměny stále pod svými maximy, neměli bychom brát u bitcoinu vrchol nad 65 000 USD z konce roku 2021 jako berou minci. Od té doby sice inflace znehodnotila americký dolar cca o 10 %, tehdejší cena bitcoinu však byla bublinovitě přestřelená a k jejímu trvalému proražení bude třeba strukturální posun ve vnímání kryptoměn, ne pouze spekulativní horečka.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, FRED