Jak funguje a jak se vypočítá?
Williams Percent Range vymyslel Larry Williams pro účely analýzy akcií. Je postaven tak, aby fungoval na volatilní aktiva.
Funguje obvykle na období 14 dní. V této periodě porovnává nejvyšší cenu s nejnižší cenou a cenou, při které se akcie uzavírá. Výpočet je vskutku jednoduchý.
Nejvyšší cena znamená nejvyšší hodnotu, na kterou se aktivum za dané časové období dostalo.
Nejnižší cena znamená nejnižší hodnotu, na kterou se aktivum za dané časové období dostalo.
Uzavírající cena znamená, na které ceně se uzavřela poslední svíce.
Z výpočtu je vidět, že vzniká graf v lomených číslech od 0 do 1. Proto se násobí –100, což dá příjemnější čísla na stupnici od 0 do –100. Například Binance operuje s koeficientem 100 a indikátor stále nazývá Williams Percent Range. Nicméně na některých burzách se kladný graf označuje jako Stochastic Oscillator.
Co nám indikátor říká?
Bez převrácení je potřeba u indikátoru dávat velký pozor na to, abychom se nespletli v jeho použití.
Pokud se vypočítaná hodnota nachází na –20 až 0, tak je aktivum překoupené. Naopak u –80 až –100 nám indikátor říká, že je aktivum přeprodané. Není to bohužel příliš intuitivní a nezkušený obchodník může snadno použít logiku, která funguje třeba u RSI.
Použití funguje tak, že hledáte náznaky změny trendu, kdy se graf začíná otáčet pomalu na jih či na sever. Jeho důležitost se odvíjí od počtu period. Více period dá lepší přehled o dlouhodobém trendu. Naopak méně period ukazuje vývoj krátkodobého trendu. Při aplikování %R je dobré použít i indikátory, který jsou z jiné rodiny. Například lagující indikátory.
Pokud by mi Vážený čtenář dovolil, tak osobně bych vzhledem k výpočtu používal menší počet period. Například 7. Nicméně indikátor používám opravdu málokdy, takže jsem otevřený diskusi pod tímto článkem. %R považuji za indikátor šitý na míru analýze krátkodobých trendů.
Na co si dávat pozor?
Přeprodanost nebo překoupenost neznamená nutně změnu trendu. Například u kryptoměn je časté, že se indikátor dlouhodobě pohybuje v jednom extrému. Slabina %R je iracionální trh, který flirtuje s bublinou či panikou.
Druhou slabinou je rychlá reakce. Můžou tak vznikat falešné signály. Ty jsou častější, čím menší počet period použijeme.
Proto je dobré indikátor kombinovat.
Návod na %R v rámci MT4/MT5
Po zapnutí aplikace brokera následujte cestu, kterou ukazuji na obrázku.
Následně v okénku zvolíte počet period a barvu. Pokud používáte i jiné indikátory, nezapomeňte si dát barvu jinou.
Dostanete graf.
Slovo závěrem
%R je zajímavý indikátor, který se hodí na volatilní aktiva jako jsou akcie a kryptoměny. Jde o jeden ze základních indikátorů pro rozbor cenového trendu kryptoměn. Osobně bych ho preferoval k analýze krátkodobého trendu, nicméně využití je samozřejmě široké.
Pokud máte jakékoliv otázky či připomínky, ozvěte se mi v komentářích.
Jiří Makovský