Mnoho neznalých investorů vstupuje na burzu s vidinou rychlého zbohatnutí, protože ve zprávách v televizi jim moderátor ukázal rostoucí graf nějakého finančního instrumentu. Tito lidé naprosto zbytečně riskují své peníze v asi nejdrsnějším byznysu na světě, na finančních trzích. I když nejsem zastánce toho, aby instituce chránili investory i před nimi samotnými, tak v případě těchto gamblerů by to i smysl dávalo. V tomto článku se ovšem nebudeme zabývat „střelci“ kteří na burze skončí ještě rychleji, než začali, ale podíváme se na mnohem skrytější fenomén, který s touto problematikou velmi souvisí. Budeme se zabývat snahou začátečníků vydělat rychle peníze.
Tentokrát to už vyjde
Tato nenápadná myšlenka se velmi ráda objevuje v myslích začínající obchodníků, kteří si nejsou vědomi dlouhodobé statistiky své obchodní strategie a jejich trading se spíše podobá nahánění cenových pohybů. Mnohdy je toto chování způsobeno velmi jednoduchou příčinou a to je podvědomí tlak na tvorbu zisků. Ať už se jedná o nátlak vlastní podvědomé mysle, nebo fyzický nátlak například okolí, vždy lze očekávat negativní dopady na trading.
Obzvláště nežádoucím faktorem je „podpora“ okolí. Zde si každý trader musí sám odpovědět, zda by mu jeho přátelé nebo rodina v případě úspěchu, úspěch skutečně přáli. On je totiž nezdravě často ve společnosti úspěch jiné osoby brán jako osobní neúspěch. Pokud se trader vyskytuje v tomto „toxickém“ prostředí, určitě není dobré brát v potaz „podporu“ svého okolí, protože se s vysokou pravděpodobností jednoho dne, až vy skutečně uspějete, změní jejich podpora na hněv/nenávist/odpor, protože vaši přátelé to budou přijímat jako své pokoření. Dav totiž nemá rád, když někdo vyčnívá…
Ono to nejspíš nevyjde
Je skutečně zajímavé, že obchody, které jsou realizovány pod vlivem naděje, ve velkém procentu případů dopadnou ztrátou. Ale obchody, které trader naprosto vypustí, dopadnou velmi dobře. Tento zákon asi nerozklíčujeme, ale můžeme se z někoho poučit. Pokud trader na sobě pozná, že jeho trading řídí spíše očekávání zisků, je lepší si dát od obchodování pauzu a vyřešit si své záležitosti mimo finanční trhy.
Rychle vydělané peníze v tradingu skutečně existují, ale rozhodně se jich nedosahuje na začátku cesty tím, že trader otevře obchod na prvním instrumentu, který v platformě uvidí. Za vším stojí práce, práce a ještě trocha práce navíc. Ona práce je ale rozprostřena do mnoha oblastí, které musí trader zvládnout, od technické stránky obchodování, po analytickou, až k vlastní psychice, která tvoří hlavní kámen úrazu. Když všechnu tuto práci sečteme, vyjde nám, že v tradingu rychlé peníze na začátku neexistují, a až je trader bude schopen dosahovat, tak sám uzná, že za vším je mnoho a mnoho práce.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass