Když v tradingu vznikne ztráta, leckterý trader má chuť vyslovit ono peprné slovo na pět. Když v něm písmenko r zdůrazní, vypadat by to při zápisu mohlo jako (..RRR..). To ovšem nemáme na mysli. RRR skrývá něco zcela jiného, co by začínajícím traderům rozhodně nemělo utéct. Je to zkratka Risk Reward Ratio a je to jeden z klíčových ukazatelů pro řízení rizik. Protože risk management patří mezi podceňovanou část tradingu, což je jeden z důvodů ztráty účtu, věnujeme mu dnes trochu pozornosti.
Co vyjadřuje RRR
Risk Reward Ratio (RRR) je číslo, které porovnává potenciální ztrátu z obchodu s potenciálním ziskem.
RRR je získán dělením počtu pipů riskovaných ve vstupním bodě (tedy je to vzdálenost v pipech mezi vstupní cenou a úrovní stop lossu) vůči počtu pipů zamýšleného zisku, což je vzdálenost mezi vstupní cenou a potenciálním profitem.
Vzdálenosti v pipech pak lze samozřejmě vyjádřit i v peněžních částkách. Podle této definice pak platí obecné pravidlo. To tvrdí, že obchodníci by se měli snažit mít RRR menší než 1, což znamená, že potenciální zisk je větší než potenciální ztráta.
Někdy se RRR měří v opačném pořadí, tedy jako poměr potenciálního zisku k potenciální ztrátě (tedy Reward Risk Ratio). V takovém případě je naopak žádoucí, aby RRR bylo větší než 1. Protože tato konvence je většině traderů bližší, proto ji budeme nadále používat v našem článku.
Pokud jde o výši RRR, je dobré k tomu uvést poznámku, že jsou strategie, kdy obchodníci cílí na poměr, kdy riskovaná částka na obchod je vyšší než cílený profit. V takovém případě ale musí mít obchodník také vyšší úspěšnost obchodů, aby jeho systém byl ziskový. Tyto způsoby používají často scalpeři, kteří drží obchod několik minut nebo sekund. Tuto obchodní metodu ukazuje na svých Trading Room webinářích například náš kolega Jaroslav Tupý, který scalpuje NASDAQ a DAX indexy.
Příklad výpočtu RRR
Představme si, že vstoupíte do long obchodu (tedy spekulujete na nárůst ceny) na páru GBP/USD při vstupní ceně 1.2540, stanovíte stop loss na 1.2500 a cílovou cenu na 1.2640. Pro výpočet RRR použijeme vzorec: (cílová cena – vstupní cena) / (vstupní cena - cena podle stop lossu). V tomto případě by RRR bylo (1.2640-1.2540) / (1.2540-1.2500) = 0.01/0.004 = 2,5
To by byl dobrý výsledek. RRR je výrazně vyšší než 1. Je ale důležité si uvědomit, že RRR samo o sobě neříká o obchodním systému všechno. Je také potřeba zohlednit pravděpodobnost dosažení cílové ceny, která se zakládá na dlouhodobé statistice vaší obchodní strategie. A tím se dostáváme k další otázce:
Jak velké RRR by ve vztahu k pravděpodobnosti mělo optimálně být?
To můžeme vypočítat následovně: Pravděpodobnost ziskových obchodů = 1/(1+Zisk:Ztráta).
Následující přehled ukazuje, jakou pravděpodobnost obchodů je nutné dosáhnout, aby ve vztahu k různým hodnotám RRR, obchodní systém nebyl ztrátový, ani ziskový:
● 25 % pravděpodobnost ziskových obchodů pro RRR 3:1
● 33 % pravděpodobnost ziskových obchodů pro RRR 2:1
● 50 % pravděpodobnost ziskových obchodů pro RRR 1:1
● 59 % pravděpodobnost ziskových obchodů pro RRR 0,7:1
● 77 % pravděpodobnost ziskových obchodů pro RRR 0,3:1
Pokud máte obchodní systém s RRR 2:1, což znamená, že očekávaný zisk je dvakrát vyšší než ztráta při každém obchodě, budete potřebovat přibližně 33 % pravděpodobnost ziskových obchodů, aby váš účet udržoval stabilní hodnotu.
Pokud chcete růst svého účtu, budete potřebovat pravděpodobnost vyšší než uvedené čísla. Je třeba také zohlednit spready a poplatky. Pro RRR 1:2 by mělo být postačující, když 40 % vašich obchodů skončí v zisku, aby váš účet rostl.
Důležité je si uvědomit, že vyšší očekávaný zisk znamená nižší pravděpodobnost dosažení take profitu. Poměr RRR lze ale zlepšit tím, že si stanovíte užší stop loss. To ale zase naopak zvyšuje pravděpodobnost dosažení stop lossu. Je proto potřeba jasně vědět, kam umístit stop loss a kam cílovat take profit. To vám pomohou určit metody technické analýzy.
Jak přistupují k RRR profesionálové?
Stanovení poměru RRR a pravděpodobnosti úspěšnosti obchodního systému jsou pro dlouhodobý úspěch v tradingu naprosto klíčové parametry. Vhodný výběr poměru, který bude vyhovovat právě vám, bude otázka určitého experimentování, který si vezme poměrně dlouhý čas. Kromě znalostí technické analýzy zde totiž hraje roli znalost také vaší psychiky.
Ostatně stanovení RRR je tématem, kterým se zabývají také profesionální obchodníci. Pokud vás zajímá, jak to zvládá například Ondřej Hartman, Jarda Tupý, Petr Plecháč či Jakub Kralovanský, můžete se jich zeptat napřímo. Koncem června totiž chystáme exkluzivní panelovou diskuzi na téma “Začátky úspěšných traderů”.
Sledujte panelovou diskuzi Začátky úspěšných traderů a inspirujte se ve svém tradingu!
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 76.2 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.