Výsledky z minulého týdne nabídly poměrně smíšené výsledky z finančního sektoru. Banky v pátek nedokázaly využít vysokého potencionálu a většina z nich nedokázala výrazně překvapit finanční trhy. Výjimkou bylo až úterní zveřejnění výsledků Goldman Sachs, které výrazně překonaly očekávání a táhly tak vzhůru celý finanční sektor. Aktuální týden by měl odstartovat výsledkovou sezonu korporátních společností v čele s Netflixem a Microsoftem. Netflix dopadl hůře a nabídl tak díky své překoupenosti příležitost pro nákup za nižší cenu při korekci, jelikož atraktivita technologických společností zůstává vysoká. Celkově by měly zisky růst za druhé čtvrtletí o 20%. Silnou výsledkovou sezonu podporuje i silný růst HDP za druhý kvartál a vyšší ceny ropy. Velkým dílem přispívá k pozitivní výsledkové sezoně snížení korporátních daní začátkem letošního roku. Mezi mnohými ekonomy je právě snížení daní jedním z hlavních katalyzátorů pozitivních výsledků.
Téma, které stále znervózňuje finanční trhy, jsou globální obchodní války. Ty se začátkem července rozrostly díky dalším clům na dovoz čínského zboží v hodnotě 34 mld. dolarů, na které Čína reagovala vlastními recipročními cly na dovoz amerického zboží o stejném objemu. Nicméně akciové trhy v USA se dokázaly rychle otřepat a neznervóznila je ani zpráva, že americké administrativa připravuje další cla na dovoz čínského zboží v hodnotě 200 mld. dolarů. Americký akciový trh tedy dal najevo jasný signál, že obchodní války pro něj zatím nejsou takovým rizikem, jako se původně předpokládalo. Většina trhů vnímá Donalda Trumpa jako výborného obchodníka, který dokáže vyjednat výhodný obchod, v případě obchodních válek by se mělo jednat o uvolnění obchodních bariér, tedy snížení cel pro vývoz amerických výrobků. To by teoreticky mělo několikanásobně zvýšit americký export, což je společně s bojem proti krádežím technologií motivem obchodních válek.
Již zmíněná atraktivita technologického sektoru, kde se začíná místy mluvit až o nafukující se bublině, je hlavním motorem amerického akciové trhu během posledních měsíců. Právě tyto akciové tituly v čele s Amazonem, dále pak Facebook, Apple, Microsoft, Google, nebo již zmíněný Netflix dokázaly během letošního roku i přes výraznou korekci na jeho začátku vytvořit nová historická maxima. Sílu akcií technologického sektoru demonstruje i fakt, že z akciového indexu S&P 500 má top 5 společností dohromady stejnou kapitalizaci jako spodních 282 společností. Není pak překvapením, že se jedná o společnosti z technologického sektoru. Při pohledu na výkonnost těchto akcií si lze poměrně jednoduše odpovědět na otázku, kdo by mohl být spouštěčem další ekonomické krize.
Top 5 amerických společností indexu S&P 500 má stejnou kapitalizaci jako spodních 282 (Zdroj: http://theirrelevantinvestor.com)
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA
Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.