Trading je hra plná iluzí, kterou společně vytváří cenový graf a lidská mysl. S určitým druhem zkreslení trading reality se můžeme setkat téměř v každém příspěvku, článku, blogu nebo tweetu. Výsledky prezentované touto formou jsou tzv. dokonalé. Respektive odehrávají se v době, kdy trader sedí v pohodlí domova a může se na každý obchod 100 % soustředit. Toto lze aplikovat pouze u intradenních obchodů (scalpingu), ale ne u swingových obchodů. Proto si v tomto článku ukážeme trading realitu i z druhé strany, která je méně idealistická, ale se kterou se každý, kdo u tradingu vydrží, určitě setká.
Burza jede, i když nesedíme u PC
To, na co mnoho traderů zapomíná, je skutečnost, že mnoho obchodů se odehraje v období, kdy nebudou sedět u svého PC a nebudou se na řízení obchodu zcela soustředit. Dokonce u obchodníků, kteří si ráno připraví obchodní levely a udělají tržní analýzy, bude následujících několik situacích zcela dominovat.
Například swingoví tradeři jistě znají situaci, kdy je trh nabere do obchodu například v asijské seanci a oni se ráno vzbudí do již rozběhnutého obchodu, který je rázem potřeba začít řídit. Pokud je obchod v zisku, bývá to příjemné ranní probuzení, ale pokud je obchod ve ztrátě a příležitosti k redukci rizika jsou už minulostí, může to psychiku tradera rozhodit na celý den.
Takovéto obchody se obvykle neprezentují, protože jejich řízení bývá často pod vlivem emocí a to se velmi špatně „okecává“. Ovšem toto je skutečná realita tradingu, takže není potřeba, se za podobné obchody, které nejsou na 100 % řízené, nijak stydět. Ba naopak, čím dříve si swing trader uvědomí, že jeho obchodování nemusí být naprosto precizní, velmi se mu uleví a může z něho část psychické zátěže i spadnout.
Americká seance
Pro nás Evropany je mnohem rizikovější americká seance, než ta asijská. Důvod je jasný. Mnoho fundamentálních zpráv a tedy i vyšší volatilita. Pokud obchodník pracuje tím stylem, že si dopoledne připraví levely a odpoledne již aktivně neobchoduje, může se ve vyšší volatilitě skrývat riziko.
Další realitou tradingu je nemožnost řídit obchod v odpolední seanci, kdy se trader věnuje rodině zálibám a koníčkům. Z praktického hlediska nelze pořád kontrolovat cenové grafy, a pokud to trader provádí, tak je na nich nezdravě závislý.
I v tomto případě nastává stejný okamžik jako při ranním probuzení. Trader se dostane k tradingu až v době, kdy je obchod již rozběhnutý a i tentokrát je potřeba sáhnout k aktivnímu řízení, které nemusí být opět 100%, protože na mobilu v lese nebo na ulici se obchoduje zkrátka špatně.
Možnost kompenzovat tato rizika dávají mobilní zařízení, kdy je možné kontrolovat v rozumných sekvencích své obchody, aby se minimalizovalo riziko nepřítomnosti. Tento bod si musí každý obchodník nastavit podle svých preferencí a životního stylu tak, aby ve všem byla produktivní rovnováha.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass