Jednou z prvních technik, se kterou se obchodníci na finančních trzích setkávají, je technická analýza. Ta je ovšem opřena o studování cenových pohybů, které se odehrály v minulosti a pro další trading se předpokládá, že tytéž cenové úrovně budou v trhu platit i v budoucnosti. V tomto článku si ale řekneme, co by se stalo, kdyby se trader místo na analyzování minulosti, soustředil spíše na to, co se může teprve stát?
Šachová partie
Občas si při obchodní přípravě přijdu jako šachista, který se snaží na základě znalosti trhu předpovídat několik budoucích scénářů, které by se mohly na trhu stát. Jako každý začínám již zmíněným zkoumáním minulosti, tedy technickou analýzou, ale konkrétní vstupy do obchodů již umisťuji v rámci 2-3 scénářů, které se na trhu mohou stát.
Ono totiž velmi záleží na tom, jakým způsobem trh k identifikovanému levelu dojde. Může se jednat třeba o pozvolný pokles/růst na hodnotu levelu, kdy je v trhu nízká volatilita. V takovém to případě nesmím zadat SL příliš blízko a musím očekávat, že trh může na mém levelu konsolidovat. Z tohoto důvodu se také nemohu unáhlit s výběrem zisků, když v trhu není momentum, které by generovalo profit.
Nebo může jít trh k mému levelu pomocí volatilní svíce nebo spike pohybu. V tomto případě je aktuální tržní prostředí naprosto odlišné od prvního scénáře, takže musí být i jiné řízení obchodu. Když je trh volatilní, má tendenci level prostřelit, tedy umisťuji obchodní příkazy do nebo na druhou stranu S/R zóny. V těchto případech také agresivněji pracuji se SL, protože si nemohu dovolit nechat trh ujet zbytečně do velké ztráty.
Samozřejmě existuje i více scénářů toho, jak by se budoucí obchod a trh měl vyvíjet. Jejich počet a vývoj se odvíjí jednak od schopností tradera a také od strategie, časového rámce, podkladového aktiva atd. Všechny tyto proměné totiž obsahují prvek jedinečnosti, který je zcela individuální, a proto řízení obchodu může jednomu dávat smysl a druhému nikoliv.
Tvorba scénářů
Tvorba scénářů toho, co se může v budoucnu na trhu odehrát, dává do rukou tradera silnou zbraň, kterou je připravenost. Pokud si dokáže trader nastínit ve své hlavě 2-3 scénáře (nebo si je poznamenat na papír či do platformy), bude přesně vědět, co chce v trhu obchodovat, a také jak to chce obchodovat. Tudíž je připraven na určité tržní alternativy.
Zde nastává i svoboda, kvůli které se trading dělá. Pokud dopředu vím, co a jak chci obchodovat, nemusím si již lámat hlavu nad tím, když se v trhu stane něco jiného, než jsem očekával. Určitě může nastat i scénář, který jsem neočekával, ale jako trader nejsem povinen obchodovat, takže se vůbec nic nestane, když v trhu, kterému nerozumím, nebudu vůbec aktivní.
Možná někomu při vytváření budoucích scénářů pomůže vizualizace sama sebe jako šachového mistra, protože svým způsobem se tak trader připravuje na budoucí tahy svého obchodního instrumentu.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass