Každý obchodník musí při využívání této strategie počítat s tím, že existují dvě různé reakce trhu, které zde mohou nastat:
- 1) trh se na trendové linii odrazí, tzn. zachovává nastolený trend
- 2) trh trendovou linii prorazí, trend se tedy změní a začne se tak tvořit nová, ale opačná trendová linie
Zde zmiňovaná ukázka obchodní strategie byla zkonstruována tak, že využívá pouze výše zmíněný bod č.1.
Aby byl obchodník schopen naplno využívat potenciál strategie trendových linií, musí nejdříve samozřejmě být schopen ovládat dovednost správného zakreslování těchto trendových linií.
Jak kreslit trendové linie (trendline) a ukázka možného vylepšení
K zakreslení jakékoliv trendové linie je vždy zapotřebí stanovit minimálně 2 body. Aby mohl trader nakreslit trendovou linii pro rostoucí trend, tak musí trh vytvořit minimálně dvě swingová minima, v případě opačné, tedy klesající, trendové linie, pak musí trh nabídnout alespoň dvě swingová maxima.
Příklad zakreslené rostoucí trendové linie můžete vidět na grafu níže:
Pro některé obchodníky může být lehčí zakreslit trendové linie na čárovém grafu, viz. obrázek výše, kde vytyčíme swingy a ty spojíme trendovou linkou.
Dále můžeme přepnout na svíčkový, či jiný graf, a zakreslíme rovnoběžnou, v našem případě žlutou, linii, která bude mít počátek v minimu prvního swingu.
Když cena zasáhne trendovou linii, pak podle podstaty trendové linie (zda značí rostoucí či klesající trend) buď můžeme prodávat nebo nakupovat.
Tuto strategii je možné praktikovat na různých časových rámcích a dokonce i instrumentech. Při této strategii není nutné využívat jakéhokoliv indikátoru. Plusem zde může být znalost svíčkových patternů, které mohou obchodníka s předstihem upozornit na měnící se trend.
Vizuální zobrazení ukázkové potencionální obchodní příležitosti:
1) Zakreslení modré trendové linie (vysvětleno výše).
2) Zakreslení žluté trendové linie (vysvětleno výše).
3) Zasažení modré trendové linie a potencionální vstupní signál.
4) Umístění Stop-Lossu 1-2 pipy pod aktuální hodnotu žluté trendové linky.
5) Umístění Profit-Targetu na úrovni nejvyššího Close svíčky předchozího swingu (u prodejních pozic je to naopak nejnižší Close svíčky) -> pozor, nezaměňte Close s maximem / minimem!
Nákupní pravidla:
1) Zakreslení stoupající trendové linie – pomocí alespoň 2 minim (více minim vyjadřuje silnější trend a také teoreticky vyšší platnost trendové linie).
2) Vyčkání na okamžik, kdy dojde k zasažení trendové linie - nikdy nenakupovat bez zasažení!
3) Po zasažení trendové linie a ideálně reakce trhu (odrazu) lze vstupovat do long obchodu.
4) Stop-Loss lze umístit 1-2 pipy pod žlutou trendovou linii.
5) Profit-Target lze umístit dle pravidel výše.
Prodejní pravidla:
1) Zakreslení klesající trendové linie – pomocí alespoň 2 maxim (více maxim vyjadřuje silnější trend a také teoreticky vyšší platnost trendové linie).
2) Vyčkání na okamžik, kdy dojde k zasažení trendové linie - nikdy nevstupovat bez zasažení!
3) Po zasažení trendové linie a ideálně reakce trhu (odrazu) lze vstupovat do short obchodu.
4) Stop-Loss lze umístit 1-2 pipy nad žlutou trendovou linii.
5) Profit-Target lze umístit dle pravidel výše.
Nevýhody obchodování trendových linií:
Každá strategie má své silné a slabé stránky. Těmi slabými jsou v případě této strategie:
- Proražení trendové linie a následná změna trendu.
- Často trh kopíruje trendovou linii, ale nedochází k jejímu zasažení (v těchto případech je zapotřebí, aby byl trader velmi dobře připraven po psychické stránce a neodklonil se od stanovených pravidel, které ho částečně ochraňují od případných ztrát!).
- Trh v průběhu času vytváří korekce trendové linie a mění tak její sklon – zde je zapotřebí mít zkušenosti a reagovat na tuto situaci překreslením trendové linie.
Výhody strategie trendových linií:
- Strategie založená na Price Action.
- Poměr mezi ziskem a ztrátou je v některých případech i několikanásobný.
- Při odbourání nedostatků je obchodník často schopen nakupovat na dně trhu a prodávat téměř na samém vrcholu trhu.
Pevně věříme, že názorná ukázka této Price Action strategie pro vás bude zajímavou inspirací, jak lze k tradingu přistupovat.
Vyzkoušet si tuto strategii zcela zdarma a bez rizika můžete na demo účtu u Purple Trading, forex brokera regulovaného v rámci celé Evropské unie. Zkušební demo účet zdarma si můžete založit na stránce zde: https://www.purple-trading.com/cs
Přejeme vám mnoho úspěšných obchodů!
Jaroslav Tupý - ředitel pražské kanceláře Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Representative office: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
Pamatujte, že obchodování CFDs je pákovým produktem a může tak dojít ke ztrátě vašeho celého kapitálu. Pro více informací o rizicích v tradingu prosím navštivte stránku zde.
Obchodování na devizovém a CFD trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měl/a byste si být vědom/a všech rizik spojených s obchodováním na devizovém trhu a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledat radu od nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené na webových stránkách jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited. nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
P.M. Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozovaná společností L.F. Investment Limited., licencovaným obchodníkem s cennými papíry, regulovaným CySEC, číslo licence 271/15.