Mix slabších makrodat znovu otevřel možnost snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed) letos na podzim a akcie si připsaly slušné zisky.
Meziroční vývoj růstu průměrné hodinové mzdy v USA:
Růst nabraly především ceny volatilních technologických akcií v indexu Nasdaq, který si připsal přes 2 %. Je to paradoxní – velké váhy z Nasdaqu „sedí na hotovosti“, nižší úrokové sazby by tedy měly zhoršit jejich výsledovky. Větší dopad má však požadovaná návratnost, která u společností s vysokými růstovými očekáváními (Nvidia, Meta, Amazon) hraje v jejich ocenění prim.
Nižší úrokové sazby znamenají v jejich případě výrazně vyšší současnou hodnotu jejich budoucího toku hotovosti, tj. ceny akcií. To však nic nemění na nezdravém poměru 10letých amerických výnosů ve výši 4,48 % p.a. a ziskového výnosu indexu Nasdaq (obrácené PE) ve výši 3,35 %. Jen na dosažení samotného bezrizikového výnosu by tak zisky společností z indexu Nasdaq musely vzrůst o desítky procent.
Vývoj akciového indexu Nasdaq (hodinový graf – H1):
Další paradox najdeme v samotné reakci trhu na data z ekonomiky, která skončila výrazně pod očekáváními. Akcioví investoři se de facto radují z toho, že roste nezaměstnanost a příjmy domácností rostou pomaleji. Příběh recese zatím do sentimentu nevstupuje, investoři se více těší na hladké přistání a snížení inflace.
Proces dezinflace ale bolí – domácnosti mají k dispozici méně peněz, méně utrácejí, společnosti nemají takovou „pricing power“ a v rámci ostřejší konkurence o zákazníka si musejí sáhnout do marží a ceny snížit nebo alespoň zdražovat pomaleji. Zpomalující růst cen jak z učebnicového, tak z historického hlediska jde ruku v ruce s nižšími maržemi (a zisky) společností. V první řadě jsou zasaženi producenti průmyslových i zemědělských komodit, dále zpracovatelský průmysl a maloobchod a nakonec kvůli jejich velké váze ve spotřebitelském koši bude zřejmě muset dojít i na služby. Uvidíme tedy, jak dlouho optimismus na akciích vydrží, i kdyby měly statistiky nadále překvapovat negativně.
Jedním z mála odvětví, kterým by recese díky výraznému poklesu úrokových sazeb pomohla, jsou real estate společnosti (v USA REIT fondy), především pak ty zaměřené na pronájem rezidenčních nemovitostí. Tyto entity jsou často výrazně zadlužené a úroky tvoří významnou část jejich nákladů. Naopak příjmy v podobě nájemného z domů a bytů nebývá zasaženo nijak zásadně i v případě růstu nezaměstnanosti. REITy tak v dnešní době mohou působit jako silný diverzifikátor se zajímavou možností zhodnocení. Např. Vanguard Real Estate ETF (VNQ) se obchoduje o 30 % níže v porovnání s maximem v prosinci 2021.
Vývoj ceny Vanguard Real Estate ETF (VNQ):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, Vanguard, Wall Street Journal