Co jsou klouzavé průměry?
Klouzavé průměry odráží průměrnou cenovou hladinu určitého trhu, která se však váže pouze k určitému vymezenému časovému období. Své označení „klouzavé“, si pak tyto průměry vysloužily právě díky faktu, že se cena v čase pohybuje a tím současně dochází i ke změnám „aktuálních“ průměrných hodnot.
K čemu slouží?
Obchodníci obvykle využívají klouzavé průměry jednak k identifikování aktuálního tržního trendu, dále pak naopak k hledání bodů zvratu, tedy míst, kde lze očekávat změnu trendu a v neposlední řadě jsou tyto průměry také často využívání jako potvrzující signály v případě některých obchodních strategií. Klouzavých průměrů a jejich obměn existuje mnoho, my si zde však představíme dva nejčastěji využívané typy, na kterých si ukážeme, jakým způsobem se odlišují, a také si na závěr ukážeme několik názorných příkladů, jak tyto průměry mohou být aplikovány v reálném tradingu.
Jednoduchý klouzavý průměr (SMA)
Jedná se o základní aritmetický průměr, u kterého se v čase nemění počet hodnot (n), ale mění se pouze samotné hodnoty. Znamená to tedy, že tento průměr se vždy počítá pouze k předem stanovenému počtu hodnot.
Ukázka výpočtu:
Máme-li jednoduchý klouzavý průměr, který bude vypočítáván z 10ti posledních hodnot, pak to bude vypadat takto:
Řada hodnot - $ 10, $ 10, $ 11, $ 11, $ 12, $ 14, $ 15, $ 17, $ 19, $ 20, $ 21, $ 20 (k vypočtu bude sloužit pouze posledních deset hodnot –> tučně zvýrazněné)
Výpočet = ($ 11+$ 11+$ 12+$ 14+$ 15+$ 17+$ 19+$ 20+$ 21+$ 20) / 10 = $ 16
Každá nová hodnota v řadě pak způsobí, že poslední hodnota se z průměru odebere. To znamená:
Řada hodnot = $ 11, $ 12, $ 14, $ 15, $ 17, $ 19, $ 20, $ 21, $ 20, $ 21-nová h.
Výpočet = ($ 11+$ 12+$ 14+$ 15+$ 17+$ 19+$ 20+$ 21+$ 20+$ 21) / 10 = $ 17
Nyní by mělo být již evidentní, že počet hodnot průměru, v našem případě 10, zůstane tedy vždy zachován, budou se měnit pouze tržní hodnoty.
Pozor! Častou chybou obchodníků bývá tvrzení, že používají například 10denní klouzavý průměr, ale ve skutečnosti se jedná například o 10hodinový. Vždy záleží na časovém rámci, ve kterém je průměr použit, proto prosíme neplést.
Exponenciální klouzavý průměr (EMA)
Tento typ průměru, na rozdíl od předchozího, dává při výpočtech mladším hodnotám vyšší důležitost oproti hodnotám starším.
Ukázka výpočtu pro n=10:
EMA = EMA(n-1)+(x*(Hodnota n – EMA(n-1)))
n - zvolený počet hodnot
EMA(n-1) – předchozí hodnota EMA
Hodnota n – aktuální hodnota/cena
Multiplikátor x = 2/(n+1)
Řada hodnot - $ 10, $ 10, $ 11, $ 11, $ 12, $ 14, $ 15, $ 17, $ 19, $ 20, $ 21, $ 20
Předchozí hodnota EMA je například 18
Výpočet: x=2/(10+1)=0,1818
EMA=18+(0,181818*(20-18))=18,36
Rozdíly SMA a EMA
Díky výrazně odlišnému výpočtu se SMA a EMA liší v rychlosti, se kterou reagují na změny. EMA je sice, co se podstaty týče, rychlejším klouzavým průměrem, nicméně to vůbec neznamená, že by měla být tím pádem pro praktické využití lepší. Tak jako vždy, budou i v případě klouzavých průměrů nastávat na trzích situace, které budou více nahrávat strategiím založených na EMA a jindy na tom budou naopak lépe strategie s SMA.
Každý obchodník musí tedy sám dobře zvážit (na základě analýz), který z daných průměrů by mohl být pro jeho strategii větším přínosem.
Názorné ukázky vybraných strategií na závěr
Strategie 1: Průchod svící skrze klouzavý průměr
První strategií, kterou jsme zde v rámci klouzavých průměrů vybrali, je strategie „průchod svící skrze klouzavý průměr“. Tato strategie svou složitostí spadá mezi relativně jednoduché strategie a vstupy jsou v tomto případě realizovány tehdy, když dojde k průchodu svící skrze MA (v našem případě, skrze všechny linie -> modrá+ dvě červené) a naopak k výstupům dochází obvykle tehdy, když dojde k opačnému překřížení, které defacto „signalizuje“ změnu trendu.
Z výše uvedených grafů je patrné, že oba klouzavé průměry (SMA, EMA) poskytují obchodníkům relativně stejné vstupní/výstupní signály, avšak zhodnotíme-li oba grafy podrobněji, pak v tomto případě SMA poskytuje signály o něco kvalitnější. Jako důkaz jsme vybrali bod č.1, ve kterém došlo pouze ke korekci trhu a EMA zde obchodníkům poskytla falešný vstupní/výstupní signál a dále bod č.2 (zde jde spíše o celou seanci pod tímto bodem), ve které EMA opakovaně vytvářela falešné obchodní signály. Důvodem proč zde EMA podávala tolik falešných signálů, byla její zrychlená reakce (v porovnání s SMA) na tržní změny.
Strategie 2: křížení klouzavých průměrů
Jako druhou ukázkovou strategii jsme zde zvolili křížení dvou klouzavých průměrů (rychlejšího a pomalejšího). Ke vstupů/výstupům zde dochází podobně jako u první strategie, akorát nyní je za vstupní/výstupní signál považováno překřížení klouzavých průměrů. Z praktického pohledu zde naopak kvalitnější signály poskytuje EMA. Jako důkaz jsme znovu vybrali dva body, v tom první došlo k rychlejší reakci EMA na změnu trendu a obchodníci tak mohli dosáhnout relativně lepšího zhodnocení. V bodě číslo dva, pak SMA poskytla obchodníkům falešný signál, který naopak v případě EMA nikdy nenastal.
Výše uvedené případy jsou nakonec jasným důkazem toho, jak důležitá může být správná volba klouzavého průměru a celkové obchodní strategie.
Pokud máte zájem vyzkoušet si trading na vlastní kůži s prvotřídními obchodními podmínkami a profesionálním forex brokerem, pak neváhejte vyzkoušet náš demo účet, který je možné založit na našich stránkách zcela zdarma a bez rizika zde: www.purple-trading.com/cs
Přejeme mnoho ziskových obchodů!
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa kanceláře vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 73,2 % retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. dubna 2018 po 31. března 2019). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu, jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozována společností L.F. Investment Limited, licencovanou Kyperskou investiční společností, regulovanou CySEC, č. lic. 271/15.