Základem pro úspěšné obchodování je pro trendového obchodníka umět určit trend. Internetová fóra jsou plná různých systémů a metod, které využívají indikátory na určení trendu většinou založené na klouzavých průměrech jen někdy víc barevné, jindy víc modifikované, ale vždy příliš zpomalené. Market makeři mají zájem na tom, aby tradeři své účty prodělali co nejdřív a tak je všechny „nástroje technické analýzy“ učí používat na historických grafech a při tom jim vypráví pohádky o lehkých milionech. Průměrný Franta, co vorá pole traktorem se samozřejmě nadchne, protože mu řeknou, že to může dokázat každý. Vše se dogmaticky naučí, nakoupí knihy od těch, co začali vydělávat na ranní kávě, zajde na kurz, založí účet, nakoupí monitory a připadá si minimálně jako Gordon Gekko v nejlepším období. I když o tom neví, jedno má jisté, margin call do jednoho roku.
Předem upozorňuji, že se jedná pouze o metodu určení trendu nikoliv vstupu do obchodu nebo něčeho jiného! Proto se chci podělit o své techniky obchodování. Začít chci u základu – jak určit trend na daném TF? Základ je dělat to co nejjednodušeji. Nemyslím si, že ti, kdo reálně vytváří cenu k tomu používají hejblátka z matějské. Proto považuju za základ jednoduchost. Čím větší, tím lépe.
Pro málokoho je překvapením že trh děl na všech TF tzv. swingy. Obecně se dají rozlišit čtyři typy higher high swing, lower high swing, higher low swing and lower low swing. Na obrázku screenshot EUR/USD 1h TF.
Já je rozlišuji ještě na „slabé“ a „silné“ swingy. (žádný jiný název mě nenapadl)
Býčí swingy si pro sebe definuji následovně (pro medvědí platí samozřejmě totéž, ale naopak)
Silné swingy: od low silného swingu následuje pohyb, který bez problémů překoná high předchozí swingu a zůstane tu dvě svíce(býčí). Je to trochu diskreční, trh se tu musí prostě „usadit a přijmou cenu. Nesmí se jednat o fake breakout. Mám na to indikátorovou techniku, ale to někdy příště.
Slabé swingy: od low slabého nenásleduje pohyb, který bez problémů překoná high předchozí swingu a zůstane tu dvě svíce(býčí). Tj odrazí se od něj dolů.
Na screenshotu jsem zaznačil pouze býčí swingy pro přehlednost.
Tak a teď jak z toho určit trend? Dříve jsem bral v potaz každý swing, ale pak jsem přišel na to, že určující jsou jen „silné“ swingy. Jiným slovy uptrend máme na screenshotu do momentu než je proraženo low posledního silného swingu. Pokud trh udělá swingy proti (jak silné i slabé) tak se jedná pouze o korekce trendu. (já je neobchoduji, ale při proražení nabízí dobré příležitosti, ale o tom také jindy, ať se to nemotá).
Na screenshotu můžete vidět, že zvýrazněné číslo 1 a 2 neznamenaly zlomení uptrendu, ale číslo tři už ano.
Někdy vzniknou totálně nepřehledné situace např teď EUUSD 1h, kdy je to dost zmatečné. Orientuji se potom dle vyšších tf, citu, position ratia a nebo neobchoduji.
S pozdravem a přáním úspěšného tradingu Dussy
Pro Brňáky, okolí a zájemce - bude další beer-sraz viz. https://www.fxstreet.cz/diskusni-forum+fx-obchodnici-v-brne.html