Vývoj ceny akcie ČEZ za posledních 12 měsíců:
Nejprve se podívejme na pozitiva, která by měla pomáhat ČEZu výše. Oslabení koruny vůči euru je zajisté pozitivní, protože obchodní marže tohoto energetického holdingu se počítá v eurech a od ní se odečítají režijní náklady vesměs v českých korunách. Snížení ceny zemního plynu a emisních povolenek je další položkou, která vylepší hospodaření ČEZ.
Tím ale plusy víceméně končí. Výroba elektřiny z plynu tvoří v této polostátní energetice minimum EBITDA. Rozhodující je cena samotné elektřiny, která klesla od loňského podzimu o desítky procent (viz graf). Podobně vypadají křivky i pro roky 2026 a 2027, elektřina se cenově vrací do předcovidové doby (po očištění o inflaci).
Vývoj ceny elektřiny s dodáním na německém trhu v roce 2025:
Ziskovost dominantních jaderných elektráren za současných pohybů trhu prudce trpí. Německé plynové elektrárny jsou rázem mnohem konkurenceschopnější, čímž budou vytlačovat z trhu výrobu z uhlí (Pavel Tykač už hovoří o zavření uhelných Počerad a Chvaletic v příštím roce). Silný rozvoj obnovitelných zdrojů také vytváří kapacity, které trh bude muset vstřebat, především pak v letních měsících.
Po odeznění energetické krize již vláda nevypadá, že by chtěla vytlačit minoritní akcionáře. Na druhou stranu se investoři nemohou těšit ani na možný odkup s prémií. Politickým rizikem tak zůstává nová výstavba jaderných bloků. V závislosti na modelu financování může dividenda ČEZ prudce poklesnout, což atraktivitu této hodnotové dividendové akcie dále sníží.
Ani loňské rozhodnutí vyplatit celý zisk roku 2022 podílem na zisku ve výši 145 Kč na akcii nebylo pro dlouhodobý rozvoj společnosti a její hodnotu příliš prozíravé. ČEZ se musel i přes rekordní zisky dále zadlužit a zhoršit svůj profil financování, což v následujících letech klesajícího zisku EBITDA bude mít negativní dopad skrz zvýšené úrokové náklady.
Abychom se vrátili k otázce z nadpisu – ČEZ ani po poklesu ceny akcie levný nevypadá. Zisk bude postupně klesat a rizika ze strany neúměrných výdajů za jaderné elektrárny jsou vysoká. Není proto divu, že minoritní akcionáři ČEZu založili spolek, který by měl lépe koordinovat jejich zájmy, kterými jsou v první řadě dlouhodobě stabilní zisk a dividenda. Jen pro srovnání – v roce 2019 se akcie ČEZ při minimální volatilitě obchodovala v pásmu 505 – 570 Kč a tam se zajisté investoři vrátit nechtějí.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: BCPP, oenergetice.cz, ČEZ Investor Relations