Zdá se, že během těchto 6 měsíců stály aktuální fundamentální ukazatele Japonska na druhé koleji, protože o prudké poklesy (a občas i růsty) JPY se nejvíce zasloužila japonská vláda i centrální banka svými projevy a zčásti také mezinárodní komunita, která se po prvotní nevoli nakonec vyjádřila, že je jí celkem jedno, kam až japonská měna oslabí.
Pomalu tak přichází čas, kdy by se prudké (až 30 %) oslabení JPY mělo projevit na tvrdých ekonomických datech a poslat zemi vycházejícího slunce mezi tahouny světového hospodářství. Pokud však nepočítáme posílení japonského akciového indexu Nikkei o 80 %, reálná ekonomika zatím nijak slušně neoživuje. Průmyslová produkce, která by měla těžit ze zvýšených exportních zakázek díky růstu cenové konkurenceschopnosti, stále paběrkuje hluboko v negativních hodnotách.
Vývoj průmyslové výroby v Japonsku (meziroční změna v %):
A nedaří se ani na poli inflace, kde se centrální banka (spolu s vládou) snaží dosáhnout 2 % růstu cen během následujících dvou let. Deflace se prohlubuje a to i přesto, že dovozní ceny v důsledku slabé měny aktuálně rostou o 14 % meziročně.
Vývoj inflace v Japonsku (meziroční změna v %):
Odpůrci cíleného oslabování měny proto prohlašují, že tudy cesta nevede. Co to ale znamená pro dlouhodobý výhled USD/JPY?
Pro další vývoj se nabízí 3 scénáře:
1) Pokračující stagnace ekonomiky, inflace blízko nuly
Pokud se během následujících měsíců japonská ekonomika neprobudí, bude si centrální banka stát za svým a bude se pokoušet o ještě větší stimulaci, protože je přesvědčena, že její cesta je ta správná. Akorát nebyla měnová politika dostatečně uvolněná. Japonský jen by k americkému dolaru dále oslaboval a volatilita by se nezklidnila, protože by trhem dále hýbaly prohlášení japonských i zahraničních představitelů.
2) Slušný růst při nízké inflaci
Za této situace se bude Bank of Japan plácat po ramenou, protože jejich politika zafungovala. Své programy kvantitativního uvolňování by ale zpět nestahovala a měnová politika by zůstala nadále uvolněná. Japonský jen by tak i nadále mírně slábnul, a to především kvůli výhledu americké ekonomiky, která by měla růst při silnějším dolaru.
3) Silný růst ekonomiky i cen
Toto se snad jediný scénář, při kterém by se býčí trend na USD/JPY zvrátil a JPY by posílil. Inflace překračující 3 % by totiž nenechala Bank of Japan chladnou a ta by musela rušit své programy na podporu ekonomiky, při kterých se do oběhu aktuálně dostávají tisíce miliard jenů. A nižší nabídka znamená vyšší ceny, což by se projevilo v posílení jenu.
Poslední scénář je ale ze všech 3 nejméně pravděpodobný a k jeho naplnění by bylo potřeba ještě mnohem slabší měna. Proto to vypadá, že se na páru USD/JPY v následujících měsících dočkáme ještě vyšších hodnot, než dnes.
Vývoj měnového páru USD/JPY (denní graf – D1):
Zdroje: MT4, capitalismandfreedom.blogspot, FXstreet.cz
Tomáš Raputa
Tým FXstreet.cz