Jednu takovou komoditně-měnovou divergenci můžeme nyní sledovat v Austrálii. Tato země je předním světovým vývozcem železné rudy, která se podílí na jejich vývozech takřka z 20 %. Vysoká volatilita v cenách železné rudy pak dokáže zamíchat celkovou obchodní bilancí, nastavením měnové politiky, což se následně odrazí i v kurzu australského dolaru.
Z následujících dvou grafů vidíme, že během poklesu z let 2014-15 i mírného růstu let 2016-17 kurz australského dolaru víceméně kopíroval vývoj ceny železné rudy. Za posledních 12 měsíců se ale jejich cesty rozdělily – měnový pár AUD/USD soustavně klesá, zatímco železná ruda roste. V porovnání s minimem z ledna 2016 je potom australský dolar podobně nízko, byť jeho hlavní exportní artikl vzrostl na ceně o slušných 150 %.
Porovnání vývoje měnového páru AUD/USD (týdenní graf – W1) a ceny za tunu železné rudy v USD od března 2014:
Je celkem zřejmé, co za touto divergencí stojí. Strach investorů ze zpomalení čínské ekonomiky umocněné americkými cly. Čína je totiž zdaleka největší odběratel železné rudy z Austrálie a investoři se bojí, že ceny klesnou a těžební sektor se ponoří do recese.
Zatím se však zdá, že jde pouze o negativní očekávání do budoucna, poptávka po australských vývozech je totiž neuvěřitelně silná, což dokazuje i výrazné zlepšení běžného účtu Austrálie. Ten by se měl letos po dlouhých desetiletích dostat do plusu, což je další indikátor toho, že na dnešních úrovních je australský dolar relativně slabý. Americko-čínská obchodní válka by navíc mohla Austrálii pomoci ve vývozech zkapalněného plynu LNG, protože Čína již penalizuje americký plyn, zatímco ten australský zůstává preferovaný.
Vývoj běžného účtu platební bilance v Austrálii:
Je pravda, že aktuální nastavení měnové politiky v Austrálii není pro zahraniční investory příliš atraktivní. Na posledním zasedání snížila centrální banka v Sydney hlavní úrokovou sazbu na historické minimum 1,25 % a další snižování sazeb se očekává. Na druhou stranu v podobné situaci se zpožděním několika měsíců je i americký Fed. Úrokový diferenciál mezi australským a americkým dolarem by se tak v horizontu 12 měsíců neměl výrazně hýbat a podkopávat tak nohy měnovému páru AUD/USD. Nákup AUD/USD tak nyní znamená příležitost využít vysokých cen železné rudy, ale také naději v brzké ukončení americko-čínské obchodní války.
Vývoj hlavní úrokové sazby v Austrálii:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg