Tento scénář se nedá vyloučit. I ve Spojených státech tvrdil Fed celý rok 2021, že inflace je dočasná, až muselo dojít k rychlému obratu v měnové politice a nyní přijdou na řadu nepopulární zvýšení sazeb o 50 bazických bodů.
Vývoj jádrové inflace v eurozóně:
Jenže ECB má silný argument pro udržitelnost inflace na nízkých úrovních, a tím je vývoj jádrové inflace a mezd. Jádrová inflace bez potravin a energií dosáhla v březnu 3,0 %, o rok dříve 0,9 %. V průměru za poslední dva post-pandemické roky je tak eurozóna přesně na svém inflačním cíli. Růst mezd také zůstává pod 3 %, inflace by se proto neměla zakořenit a to nechává ECB chladnou. Oproti tomu v USA nyní jádrová inflace vyrostla na 6,4 %.
Ve světle přerušení obchodních styků s Ruskem a Ukrajinou by zpomalení ekonomiky eurozóny mělo také působit proti růstu cen. Je sice pravděpodobné, že obrovský růst cen energií se postupně bude propisovat i do cen maloobchodního zboží a služeb, prezidentka ECB Lagardeová však není pod žádným velkým tlakem, aby urychleně zvyšovala úrokové sazby.
Euro by se tak nadále mělo držet na slabších úrovních. Kapitál bude díky vyšším úrokovým sazbám proudit směrem do USA, navíc zvýšené platby za energie budou v rámci zhoršené obchodní bilance eurozóny znamenat odliv eur a jejich prodeje na měnovém trhu.
Vývoj spreadu mezi americkými a německými 10letými vládními dluhopisy:
Spread mezi 10letými americkými a německými dluhopisy v posledních týdnech roste a dostává se k 2,0 %. Správci devizových rezerv, penzijní fondy nebo životní pojišťovny tak budou globálně upřednostňovat spíše americký dolar a držet kurz EUR/USD spíše pod 1,10.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodnový graf – H4):
Na našem domácím měnovém trhu by se díky relativně holubičímu přístupu ECB měl kurz EUR/CZK blížit 24 korunám za euro. Po posledním zasedání ČNB je nyní rozdíl v úrokových sazbách mezi Českem a eurozónou rekordních 5,00 % a v následujících měsících může tento spread dále růst, o čemž svědčí spread 2letých dluhopisů, který dosahuje 5,13 % p.a. To znamená, že kurz koruny by musel oslabit nad 27 korun nad euro během dvou let, aby se prodej měnového páru EUR/CZK dostal do ztráty.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodnový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, worldgovernmentbonds.com