Nejinak tomu bylo i minulý týden. ECB reagovala na posilující euro prohlášením, že je připravena na svém březnovém zasedání jednat a posunout negativní úrokové sazby více do záporu (aktuálně -0,30 %). ECB nestraší pouze nízká inflace, poslední data z evropského průmyslu zavánějí prudkým zpomalením ekonomického růstu.
Meziměsíční pokles průmyslové produkce za prosinec u vybraných zemí vs. konsensus trhu:
Německá průmyslová výroba za prosinec poklesla o 1,2 % a s prudkým zpomalením přišla i Francie, Itálie, i když se čekal mírný růst. Částečně lze vysvětlit pokles teplým prosincem, který snížil produkci energií, ale i po tomto očištění je snížení průmyslové výroby alarmující. Uvidíme, co nám napoví pondělní indexy nákupních manažerů (PMI) v eurozóně. Posledních 52,3 bodu sice ještě není vyloženým propadákem, ale ve srovnáním s předchozí expanzí z roku 2011 je aktuální růst průmyslu v eurozóně spíše stagnací, zvlášť když vezmeme v úvahu extrémně uvolněné měnové podmínky a stále relativně slabé euro.
Vývoj průmyslového indexu PMI v eurozóně:
Měnové války tak mohou pokračovat v plném proudu – žádná velká světová ekonomika nyní netrpí vysokou inflací a produkce také nikde příliš nezáří, aby si mohly centrální banky dovolit posílit svou měnu. Negativní úrokové sazby tak začínají být standardem – po překvapivém zavedení v Japonsku se část trhu poohlíží i po poklesu sazeb do záporu v USA. Švýcarská a švédská zkušenost zřejmě přesvědčila i velké váhy, že krátkodobě jsou přínosy vyšší než náklady. Na dlouhodobé zhodnocení si budeme muset počkat.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz