První dvě jmenované země budou řešit stejné problémy. Jejich ekonomiky sice byly zasaženy propadem cen komodit a nižší poptávkou z Číny, tyto negativní faktory ale kompenzovaly rychle slábnoucí měny. Centrální banky tak ještě mají prostor pro „klasické“ snižování úrokových sazeb z 0,50 % v Kanadě a dokonce z 2,50 % na Novém Zélandu. Po částečné stabilizaci trhů a korekci na ropě si mohou dovolit holubičí přístup.
Rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB), které je naplánováno na čtvrtek, už taková selanka nebude. Centrální bankéři ve Frankfurtu čelí deflačním tlakům, které vrátily jádrovou inflaci bezpečně zpět pod 1 % a k nastartování růstu cen jim nepomáhá ani slabé euro, záporné úrokové sazby a svižný nákup aktiv v rámci kvantitativního uvolňování (QE).
Zakopaný pes je v růstu mezd, které se nemůžou dostat přes 2 % (viz druhý graf). K tomu bude potřeba několik let slušného růstu HDP, který sníží nezaměstnanost a zvýší mzdové tlaky. Uvolněná měnová politika v eurozóně tak zde může být až do konce tohoto desetiletí a to i v případě, že eurozóna poroste o 2 %, což je na její poměry dobrý výsledek.
Meziroční vývoj jádrové inflace v eurozóně:
Ukazuje se tak, jak „nezodpovědná“ byla snaha o zachování konvenční měnové politiky ECB během let 2009-13 ve srovnání s americkým i britským QE. Luxus nezavádění nových experimentů a vytrvávání na konzervativní politice ordinovanou německými zatvrzelými jestřáby se ukázalo jako usnutí na vavřínech. O to více teď musí ECB zacházet do extrému, kterému se tak bránila, aby její dvouprocentní inflační cíl působil alespoň trochu věrohodně.
Vývoj meziročního růstu mezd v eurozóně (v %):
Jaký závěr tedy plyne pro čtvrteční zasedání ECB? Prezident Mario Draghi se bude snažit veřejnost přesvědčit, že ECB stále má zbraně, jak bojovat s nízkou inflací – ať už půjde o snížení úrokových sazeb dále do záporu (z nynějších -0,30 %), rozšíření či prodloužení programu QE nebo silně holubičí rétorika s odkazem (a přáním) na zvýšení aktivity v oblasti fiskální politiky. Jestli se mu to ale podaří, není jasné. V základním scénáři by mělo euro oslabovat, trh má ale očekávání o uvolnění měnových šroubů nastavena celkem vysoko.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1)
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: forexfactory.com, tradingeconomics.com, MT4