Projevy centrálních bankéřů, tiskové konference, makroekonomické prognózy jsou pro americkou centrální banku klíčové zdroje komunikace s investory. Nicméně banka začala po roce 2013 aktivněji využívat zápisy ze zasedání bankovní rady (FOMC) k doladění svých záměrů. Mezi zasedáním bankovní rady a zveřejněním zápisu uplynou tři týdny, což bance dává dostatečný prostor k představení nových myšlenek a posunů v myšlení či strategii.
Výborný je nedávný příklad, kdy Fed využil zápis ze zasedání k představení myšlenky o snížení své bilance. Tato informace se prvně objevila v zápisu z květnového zasedání a následně ji banka potvrdila na červnové tiskové konferenci. Reakce finančního trhu byla na tyto klíčové informace velmi umírněná.
Britská a Evropská centrální banka publikují zápisy ze zasedání bankovních rad, avšak ani jedna z nich je neumí tak mistrovsky využívat jako Fed. Svědčí o tom i důležitost těchto zápisů v makrokalendáři. Zatímco v případě Fedu se řadí zápis ze zasedání bankovní rady mezi nejvýznamnější makroekonomické události, v případě ECB a BoE je důležitost zápisu v makrokalendáři mnohem menší. To, že v zápisech ze zasedání je moc, si postupně uvědomují i ostatní centrální banky a začínaje je aplikovat do praxe. Jako poslední se přidala norská centrální banka. ECB zápisy publikuje od začátku roku 2015.
Události v tomto týdnu zdůrazňují potřebu opatrnosti komunikace centrálních bank a vysokou citlivost finančních trhů na zprávy týkající se měnové politiky. Po 8 letech uvolněné měnové politiky ve světě, kdy centrální banky podporovaly investice do rizikových aktiv, je logické, že trhy reagují někdy až přehnaně na informace naznačující změnu kormidla režimu monetární politiky. Je proto možné očekávat, že ECB i BoE se z tohoto týdne poučí a začnou komunikovat obezřetněji, možná i pomocí zápisů ze zasedání po vzoru Fedu. Finanční krize je už dávno za námi, ekonomiky rozvinutých zemí několik let expandují, proto je logické se domnívat, že k ukončení měnových stimulů dojde brzy. A trh bude na nové podmínky reagovat. My jako investoři můžeme očekávat více volatilnějších dní, častější korekce na akciích a ostatních rizikových aktivech, stejně jako růst výnosů na dluhopisovém trhu.
Tým BOSSA