[Edge = výhoda poskytující traderovi převahu nad trhem]
Kde získáváme tuto výhodu? Kam se pro ni chodí? Lze k ní přijít studiem grafů, ve kterých máme zaznamenánu cenu a čas v každém minulém okamžiku? Nebo je potřebné sáhnout ještě někam úplně jinam?
Většina traderů přísahá na Price Action. Sám se mezi ně řadím.
Price Action aneb (příznivci indikátorů prominou) univerzální vžitý pojem pro "čistou" technickou analýzu: svíčky, patterny, supporty, resistance, trendliny, kanály, pivoty, fibo úrovně, murrey linky, sweetspots, má oblíbená 200EMA v roli S/R... a konfluence toho všeho. Množství rozmanitých interakcí ceny a času. Vše je založeno na pravděpodobnosti opakování určitých vzorců v určitých situacích. Vždyť technická analýza je "odrazem psychologie davu" (Alex Elder) a "chování davu se nezmění nikdy" (Jesse Livermore). Nelze podcenit ani fenomén self-fulfilling prophecy fungující tím líp, čím víc je daný prostředek technické analýzy sledován účastníky trhu. Může však pouhá reflexe minulosti stačit k získání stabilní výhody nad trhem?
Malá ukázka PA/TA:
Skvělé příležitosti k obchodu: V downtrendu cena vytvořila Low na 91,00, poté vystoupila až k nedávno pokořené psychologické hranici 100,00 která byla trhem odmítnuta - povšimněte si pinbaru jak z učebnice. Vynikající příležitost k prodeji s TP na 91,00; dalo se očekávat že dojde k retestu předchozího Low. Cena skutečně tuto úroveň důkladně otestovala, trh support potvrdil a vytvořil ukázkové dvojité dno. S (opět) těsným stoplossem jsme měli možnost otevřít Long pozici s TP na předchozím High. Cena tuto úroveň prorazila a ti, kdo trade nezavřeli (nebo nechali část pozice se stopem na BE běžet) mohli sledovat vzestup až ke 105,00, kde již zřetelně můžete vidět náznaky zpomalení býčího pohybu. V následném dění se krásně prokázala klasická vlastnost Price Action - pokořená resistance se proměnila v support, a to pořádně pevný. Cena jej během konsolidace 4x otestovala přičemž v horním pásmu respektovala horní trendline sestupné bullish wedge. V závěru grafu je jasně patrný únik ceny z wedge, retest její horní TL (povšimněte si konfluence s 13SMA) a jelikož i poté cena zavřela nad resistancí, patrně se jedná o platný breakout.
A pak že Technická Analýza Nefunguje. Funguje! Stačí jen chtít.
Jen tak bokem (ale nikomu to neříkejte):
- o žádnou cenu nešlo - graf je náhodný,
- 150 svíček = 150 hodů mincí + průměrná změna + std. odchylka,
- geniální hračku si stáhněte zde,
- pokud by Vám tlačítko "Flip Coins" nechodilo, povolte si v Excelu makra,
- klikejte a užijte si patternů, supportů, trendů a trendlinek.
Klíčovým axiomem je nepředvídatelnost náhodného grafu. V absolutně nepředvídatelném prostředí není možné získat edge; pravděpodobnost úspěchu nemůže být dlouhodobě jiná nežli 50%, a to při libovolných variacích vstupů a výstupů. Pokus s TA na náhodném grafu názorně demonstruje jednu velice nepříjemnou skutečnost; ukazuje totiž, jak jednoduché je "vidět" to, co vidět chci. Lze si představit tradera, který by se s přesvědčením vrhnul na obchodování náhodného grafu pomocí TA (kdyby nevěděl) a snažil se náhodu přelstít disciplínou, moneymanagementem a nedejbože statistikou? Neměl by šanci.
Věci jsou takové, jaké jsou. Ne takové, jak se snažíme je vidět, vysvětlit, zdůvodnit či ospravedlnit. To platí obecně. A v tradingu obzvlášť.
Aby nedošlo k nedorozumění: netvrdím ani náznakem, že je PA/TA k ničemu. A už vůbec nepatřím do klubu příznivců teorie náhodné procházky. Naopak - PA/TA vyčerpává témeř vše z užitečných prostředků, které máme jako tradeři k dispozici. Sám bych se bez ní ve svém tradingu neobešel. Vždyť možnost vědět, že se na dané úrovni nejspíš něco semele, je k nezaplacení. Chtěl jsem jen naznačit, že není dogmaticky samospasitelná a poukázat na relativnost a subjektivnost všeho, co se zdá být v reálném trhu pevným vodítkem.
Existují však i vodítka jiná, která jsou mnohem absolutnější a objektivnější povahy; jejich existenci se pokusím uchopit a osvětlit v dalších pokračováních. V zásadě jde o prvky pravé neefektivity, které nelze přímo odvodit (vypočítat) z historických cen. V náhodném "trhu" s gaussovskou distribucí by nefungovaly ani v sebekratším časovém horizontu; o to spolehlivější a "nezničitelnější" jsou v trhu reálném. Souvisí ponejvíce s časem, nicméně podstata těchto prvků je inherentní danému trhu - ve forexu měnovému páru. Chápu je coby edge vyššího řádu; samozřejmě nejde o svaté grály a nelze očekávat, že budou fungovat věčně. Jednu ryze mechanickou strategii tohoto druhu zde příště představím, včetně zdrojového kódu EA (AOS) pro MT4.
EURUSD 1.1.1999 - 19.11.2010: SL 100 pips, start 0,5 lotu.
Position sizing: standard 5% risk/trade, 7,5% po zisku, 3,33% po ztrátě.
Příště: Primitivní strategie boří mýty .. pročpak asi?