Následky bankovní krize v USA
Prakticky všechny banky v USA jsou nyní pod drobnohledem. Lidé nemají v americké banky důvěru a z celého systému vybírají své úspory. O tomto svědčí i tato statistika Fedu.
Vývoj deposit u komerčních bank v USA:
Americký Fed jistě udělá vše proto, aby obnovil důvěru v americký bankovní systém a ochránil vklady střadatelů. Problém je však jinde. Fed, ale i všeobecný strach vytváří tlak na banky, aby lépe alokovaly svůj kapitál. Jinak řečeno, aby byly více opatrné, komu a za jakých podmínek půjčují peníze. Banky se také budou chtít pojistit před možným nesplacením úvěrů. Jenže pojištění něco stojí. Úvěry se tak budou prodražovat. Navíc celá situace bude nutit lidi uchýlit se k nebankovním věřitelům, kteří sice nemají tak přísné podmínky. Zato mají daleko větší úroky.
Credit Crunch je: Stav, kdy v ekonomice není dostatek volných úvěrových zdrojů. |
Credit Crunch
A právě zde El-Erian vidí největší nebezpečí. Lidé a firmy si nebudou moci dovolit nové půjčky. Credit Crunch by měl nastat někdy na konci letošního nebo začátku příštího roku. Fed je tak před těžkým úkolem. Musí se mu podařit vyhrát boj s inflací. Poslední čísla za březen dávají jistý optimismus, protože inflace v USA je nyní na 5 %. Avšak inflační cíl 2 % je stále daleko. Sazby s největší pravděpodobností ještě jednou zvednou. Nyní se však hraje o to, jak dlouho Fed nechá sazby vysoko. A zde právě nastává riziko, že se Fedu nepovede dobře odhadnout, jak dlouho ještě bude muset sazby držet nahoře, aby porazil inflaci, a kdy je rychle rozvolnit, aby zabránil Credit Crunch. Rizikem Credit Crunche je silná recese a velký výkyv poptávky. To by oslabenou ekonomiku po zvedání sazeb mohlo srazit na kolena. V každém případě, ať s El-Erianem souhlasíme, nebo ne, čeká nás minimálně ještě rok velmi silné volatility.
Matěj Široký