Eurozónu stále trápí vysoká inflace ve službách a oživení reálných mezd by mělo táhnout spotřebu i HDP výše. ECB tak nechce uvolňování měnové politiky uspěchat a vysílá spíše opatrné holubičí signály. Euro tím pádem v posledních týdnech získává jak oproti americkému dolaru, tak proti české koruně. Zdá se totiž, že USD i CZK úročení půjde dolů rychleji než v případě eura.
Tento sentiment podporující měnový pár EUR/USD v růstu můžeme pozorovat na dluhopisovém trhu, konkrétně na vývoji výnosu 2letého amerického a německého dluhu. US bondy po slabých inflačních datech a čísel z trhu práce přestávají být pro tradery tak atraktivní, protože se čekají holubičí kroky Fedu. Německé výnosy však nepadají tak rychle, navíc teď už jsou dostatečně nízko pod úročením ECB, takže uvolňování měnové politiky již bylo v německých dluhopisech i v kurzu eura započítané a kroky ECB nejsou pro trh překvapením.
Porovnání vývoje výnosů 2letých amerických a německých vládních dluhopisů (v % p.a.):
Ve čtvrtek bude záležet především na rétorice prezidentky ECB Lagardeové, která napoví, jestli dosavadní zisky eura budou udržitelné či nikoli. Větší důraz na setrvačnost inflace ve službách či vysoký růst mezd bude působit v jestřábím duchu, pomůže euru, ale může poškodit evropské akcie. Naopak obavy z recese v průmyslu či poklesu realitního trhu, které pomůžou vrátit inflaci zpět na cíl rychleji, by znamenaly pro EUR/USD stopku a Lagardeová by pomohla vytvořit silnou rezistenci u 1,0900 amerického dolaru za euro.
Z pohledu posledních politických turbulencí by mohl výsledek francouzských voleb, ve kterých zvítězili zástupci radikální levice, paradoxně evropské měně pomoci. Plánované zvýšení státních výdajů ve Francii by totiž mělo zlepšit hospodářský růst měnového bloku, čímž by se pro ECB zvýšila proinflační rizika a úroky by musely zůstat delší dobu výše.
V případě eurozóny však tento model „vyšší deficit = vyšší úroky = silnější měna“ platí jen do té doby, než se důvěra finančních trhů v udržitelnost veřejného dluhu dané země neobrátí proti ní a investoři nezačnou ze strachu opouštět dluhopisový trh i celou měnovou unii. Francie si v tomto ohledu začíná zahrávat. Centristická vláda prezidenta Macrona sice v posledních letech zadlužení v % HDP kosmeticky snižuje, ale případný levicový obrat s navýšením sociálních výdajů na dluh má potenciál investory vystrašit.
Vývoj veřejného zadlužení Francie v % HDP:
V USA je fiskální situace podobná jako ve Francii, ale Spojené státy s rezervní měnou a „svou“ centrální bankou se těší výrazně větší důvěře finančních trhů.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Reuters