Tento týden by měl potvrdit další dezinflační trend v eurozóně. Přijde velká dávka měsíčních i čtvrtletních dat. Jádrová inflace by v úterý dle konsensu měla v meziročním vyjádření zpomalit ze 4,5 % na 4,2 % a HDP za třetí čtvrtletí bude dle očekávání stagnovat. V takovém makroekonomickém prostředí už nemusí ECB brzdit, stačí jet na neutrál a vyhlížet, jak se bude cesta vyvíjet dál.
Meziroční vývoj jádrové inflace v eurozóně:
Pokud by se potvrdila slabost ekonomiky i cen v měnové unii, šlo by o další faktor pro slabší euro. Euro už je ale relativně slabé a měnový pár EUR/USD bude zajisté vyhlížet středeční zasedání americké centrální banky (Fed) jako kurzotvornou zprávu číslo jedna. Jasný trend pro eurodolar i při případném překvapení makrodat z eurozóny se proto nedá lehce určit.
Pozitivní vliv by však byl v případě potvrzení dezinflace rozhodně cítit na akciovém trhu, a to především u společností ze sektoru real estate a stavebnictví, kterým by výhled postupného poklesu úroků měl vrátit optimismus.
Vývoj německého akciového indexu DAX (4hodinový graf – H4):
Největší evropský komerční vlastník bytů Vonovia, rakouský výrobce stavebního materiálu Wienerberger nebo německý konglomerát Thyssenkrupp byly v posledních týdnech pod tlakem. V případě přepnutí ECB do holubičího módu a výsledného poklesu výnosů německých i ostatních evropských dluhopisů by tyto společnosti byly mezi prvními, které by dokázaly přetavit změnu v monetárním cyklu v růst cen svých akcií. Posledně jmenovaný Thyssenkrupp se navíc poslední dobou objevuje v hledáčku českého investičního dravce Daniela Křetínského, což dle historické zkušenosti značí zajímavě naceněné akcie pro nákup.
Vývoj ceny akcie Thyssenkrupp:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Forbes, Eurostat