Komodity jsou základním stavebním kamenem světové ekonomiky a díky jejich současné volatilitě vytvářejí mnoho příležitostí pro obchodníky, kteří mohou profitovat jak z dlouhých, tak i krátkých pozic. Obecně rozdělujeme komodity na těžké a měkké. Do tzv. těžkých komodit patří nerostné suroviny (přírodní zdroje). Patří zde energie, jako je ropa nebo zemní plyn a kovy jako zlato, či stříbro. K měkkým komoditám se přiřazují zemědělské produkty, tj. hospodářská zvířat a plodiny jako např.: sójové boby, kukuřice nebo káva. Komodity jako tyto jsou velmi volatilní vzhledem k faktorům, které je ovlivňují - spotřebitelské trendy, počasí, vládní politika, ekonomická výkonnost, úroveň rezerv, oceňování měn, atd..
Proč jsme se zaměřili na nejobchodovanější komodity? Odpověď je likvidita a volatilita. Jak asi dobře víte, likvidita je důležitá a obecně spojena s menším rizikem, protože obvykle existuje někdo jiný, kdo je ochoten zaujmout druhou stranu pozice. To však není jediný důvod. Vysoká likvidita také znamená menší pravděpodobnost slippage pro obchodníka (slippage je definován jako rozdíl mezi cenou nabízenou obchodníkovi a skutečnou cenou, za kterou je obchod realizován). Není to však pouze likvidita, díky které je trh s komoditami tak atraktivní pro obchodníky i investory. Dalším důležitým faktorem je volatilita, která se v posledních několika letech výrazně zvýšila. Ve zkratce tedy dnes není problém s realizací obchodů, uzavřením dané transakce a ani s denní činností na trzích.
S příchod online obchodování a zprostředkovatelských služeb CFD, poskytují brokeři obchodníkům přístup na komoditní trhy. Je proto nejvyšší čas, abyste se dozvěděli více o nejobchodovanějších komoditách a popřípadě je přidali do svého obchodního portfolia.
Top 3 Nejobchodovanější komodity:
- Brent Crude Oil (ropa)
- Zlato
- Natural Gas (zemní plyn)
Brent Crude Oil
Crude Oil je zdrojem paliv a energie a dlouhodobě si udržuje vedoucí postavení na komoditním trhu. Běžně se používá pro výrobu benzínu, nafty a různých petrochemikálií, avšak slouží také jako klíčová součást při výrobě textilu, hnojiv, kosmetiky a dokonce i oceli.
Cena ropy Brent je stejně jako všechny komodity závislá na faktorech nabídky a poptávky. Poptávka po ropě odjakživa koreluje s celosvětovou ekonomickou výkonností. Ceny obvykle rostou během ekonomického rozvoje - protože je zapotřebí více ropy k výrobě a přepravě produktů - naopak během ekonomického zpomalení ceny klesají. Mimo jiné má na cenu vliv dodávka ropy, její zásoby, politická situace, války, atd..
Brent Crude Oil dosáhl svého maxima v roce 2008, kdy hodnota jednoho barelu činila 147.02 USD. Aktuálně se cena ropy pohybuje okolo 56 USD.
Zdroj: Admiral Markets MT5 s MT5-SE. BRENT,H1 (24. ledna 2020 až 6. února 2020). Datum: 6. února 2020 v 23:00 GMT
Zlato
Zatímco tradiční použití zlata se nezměnilo, dnes se také považuje za klíčovou součást výroby elektroniky. Malé množství se však také používá v průmyslu, protože je vysoce odolné vůči většině chemických reakcí a vede elektřinu. Většina zlata se těží v Číně, následuje Austrálie, Rusko a Spojené Státy Americké.
Zlato je obecně považováno za „bezpečné útočiště“, protože má tendenci držet svou hodnotu a růst v dobách hospodářské a politické nejistoty. Z tohoto důvodu mnoho obchodníků přesouvá peníze do zlata, když dolar klesá, protože cena zlata má často inverzní vztah k hodnotě dolaru.
Historicky zlato dosáhlo rekordního maxima 2 066 USD za unci v únoru roku 1980. V současné době se cena pohybuje okolo 1 570 USD.
Zdroj: Admiral Markets MT5 s MT5-SE. XAUUSD,H1 (24. ledna 2020 až 6. února 2020). Datum: 6. února 2020 v 23:00 GMT
Zemní plyn
Zemní plyn je neobnovitelný uhlovodík používaný jako zdroj energie pro vytápění, vaření a výrobu elektřiny. Společně s ropou je zemní plyn klíčovým zdrojem energie a paliva. Není tedy divu, že se považuje za jednu z nejčastěji obchodovaných komodit. Mezi klíčové faktory, které ovlivňují cenu zemního plynu patří - objem výroby, hospodářský růst, zásoby ale také počasí.
V roce 2006 dosáhla cena zemního plynu 15 USD avšak nyní se obchoduje za pouhých 1.88 USD
Zdroj: Admiral Markets MT5 s MT5-SE. NGAS,H1 (24. ledna 2020 až 6. února 2020). Datum: 6. února 2020 v 23:00 GMT
Tyto tři komodity patří k nejobchodovanějším a nejoblíbenějším mezi obchodníky a investory. Při pohledu na výše uvedené grafy si můžete být jistí, že o volatilitě těchto aktiv není pochyb a jak už jsme dříve zmínili, lze profitovat jak z dlouhých (nákup), tak i krátkých (prodej) pozic.
Tým Admiral Markets