Fundamentální analýza
Nejprve si uvedeme pár čísel:
- Spotřebitelská inflace v USA za leden v meziročním srovnání je na úrovni 3,1 %. Očekávání bylo 2,9 %. Za předchozí měsíc ale byla na úrovni 3,4 %, takže pokrok v poklesu inflace je. To je pozitivní.
- Horší je, že rostlo tempo meziměsíčního růstu inflace. Ta stoupla o 0,3 % (předchozí měsíc 0,2 %). Jádrová inflace rostla v meziročním srovnání o 3,9 % (předchozí měsíc rovněž 3,9 %).
Tato data spolu se silnými daty z amerického trhu práce znamenají, že úvahy o potenciálním snižování sazeb v USA v březnu jsou smeteny ze stolu a rovněž pravděpodobnost, že ke snížení sazeb by mohlo dojít v květnu, klesla na 30 %.
V reakci na tuto zprávu pak výnosy na 10letých amerických dluhopisech stouply na 4,3 %.
Tato data by sama o sobě byla pro trhy medvědí. Jenže dobré výsledky amerických firem, které byly v minulých týdnech prezentovány, ukázaly, že jim vyšší sazby nijak neuškodily. Proto trvala býčí rally na akciových indexech, která začala počátkem listopadu loňského roku.
Technická analýza
Informace o tom, že americká inflace je vyšší než se čekalo, takže Fed nebude se snižováním úrokových sazeb spěchat, bude v hlavách mnoha traderů v tomto týdnu silně rezonovat a mohla by vést k upozadění dalších podstatných vlivů, které na trh působí.
V psychologii je tento mentální stav znám jako kognitivní zkreslení aktuálností, které vede k chybným rozhodnutím. To se projeví tak, že mnozí tradeři začnou, pouze na základě této jediné informace, okamžitě spekulovat ve směru short. Podívejme se ale na situaci objektivně.
Pokles, který nastal v úterý po prezentování dat o inflaci v USA, se projevil na grafu S&P 500 dlouhou medvědí svíčkou. Jedna medvědí svíčka v rostoucím trendu ale ještě neznamená, že se trh musí nutně otočit a že toto je začátek nějaké hlubší korekce. Jsou samozřejmě případy, kdy se to stane, ty jsou nám však vždy jasné až při zpětném pohledu.
„Abychom mohli říci, že rostoucí trh by mohl začít významněji klesat, muselo by se podle teorie o trendech nejdříve vytvořit nižší low.“
Nicméně na aktuálním grafu vidíme z pohledu technické analýzy, že trh je stále v rostoucím trendu. V rostoucím trendu je vhodnější spekulovat long na vhodných úrovních, které nabídnou výhodný poměr rizika a zisku. Takové úrovně jsou na důležitých supportech.
Graf č.1: S&P 500 na denním časovém rámci
Jedním z těchto supportů je důležitá hladina na psychologické hodnotě 4 800. Zde je také nevyplněný Fair Value Gap a zároveň to je break předchozího silného high. Pokud cena klesne na tuto úroveň, pak by obchodníci mohli zvážit vstup ve směru long.
V rostoucím trendu je také index DAX. Na dalším obrázku jej máme tentokrát na H4 grafu. Vidíme, že se index dostal k supportu. To by byl případ, kdy je možné zvážit vstup long a dosáhnout zajímavý poměr rizika a zisku. V tomto případě by při swingové spekulaci k nejbližší rezistenci, která je na hodnotě 17 040, poměr byl 1:8. Tedy zisk až 8R, kde R je jednotka přijatého rizika.
Graf č. 2: DAX na H4 grafu
Vstup lze precizovat na nižším časovém rámci s využitím tzv. Fair Value Gapu. Přejdeme na 30minutový graf. Zde vidíme nezaplněný býčí Fair Value Gap. Po jeho zaplnění by bylo možné vstoupit long.
Graf č.3: DAX na 30minutovém časovém rámci
FVG je znázorněn světle modrým obdélníkem. Samozřejmě, možné je vstoupit takzvaně „natupo“ bez potvrzení. To by byl agresivní vstup. Konzervativnější způsob je počkat po vyplnění gapu na nějakou býčí formaci, která tuto obchodní ideu potvrdí a ukáže, že se trh začíná otáčet směrem nahoru. Využít je k tomu možné i náš indikátor Purple Strike.
Podívejme se ještě na pár EUR/USD.
Graf č.4: EUR/USD na denním časovém rámci
Zde vidíme jasně klesající trend. Došlo také k průrazu silného supportu, který byl na hodnotě 1.072. Protože aktuální fundamenty z USA vedou k posilování dolaru, pak by tento pár mohl v dalším poklesu pokračovat.
Nejbližší rezistence je na hodnotě 1.0800. Zde by bylo možné zvážit potenciální obchod ve směru short.
Více do hloubky se trhům věnujeme každé úterý od 17:30
Sledujte webinář Tržní Fundamenty - jasně přehledně a v souvislostech
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 67,90 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.