Poněkud mimo centrum hlavní pozornosti index DAX vytvořil v minulém týdnu nové all-time high. Americké indexy k němu ovšem po růstu v minulém týdnu také nemají daleko. Tento týden nás však čekají důležité fundamentální zprávy, které budou mít na krátkodobý vývoj zásadní vliv.
Fundamentální analýza
Zatímco v minulém týdnu nebyly reportovány žádné zásadnější makroekonomické zprávy a trhy vstřebávaly nečekaně slabá data z amerického trhu práce, což vyhodnotily jako jeden ze signálů, který přesvědčí Fed ke snižování sazeb, tento týden to bude jiný příběh. Čekají nás totiž data o inflaci.
V úterý bude reportována průmyslová inflace v USA a spotřebitelská inflace v Německu. Ve středu přijde na řadu spotřebitelská inflace v USA a v pátek spotřebitelská inflace v eurozóně. Analytici očekávají meziměsíční růst průmyslové inflace o 0,3 % a u spotřebitelské inflace v USA očekávají růst o 0,4 %.
Poslední data za měsíc březen přitom překonala očekávání a čísla vyšla vyšší, než se čekalo. To způsobilo na trzích turbulence a vyvolalo dočasnou korekci rostoucího trendu. Vyšší inflace totiž představuje pro trhy hrozbu v tom, že by Fed podržel vyšší sazby delší dobu. To by mělo ekonomiku zpomalit, snížit spotřebu a tím nakonec stlačit inflaci ke 2 %. Inflace za březen je přitom v meziročním srovnání na 3,5 % a za poslední tři měsíce kontinuálně stoupala.
Je proto jasné, že data dubnové inflace jsou „must watch“ indikátorem tohoto týdne.
Technická analýza
Dnes se podíváme na index S&P 500 poněkud netradičně s využitím týdenního grafu, na kterém kromě vizualizovaných Fair Value Gapů (modré a šedé obdélníky) máme nasazený náš unikátní indikátor Purple Strike. Modrá barva je býčí signál, červená barva je medvědí signál.
Tento indikátor je trendový, to znamená, že vás podrží v pozici po celou dobu trvání trendu. Vidíme, že indikátor vysílal býčí signál i v dubnu, kdy došlo ke korekci na trhu.
Graf č.1: S&P 500 na denním týdenním rámci
Pokud jde o hlavní supporty a rezistence, ty jsou od minulého týdne stejné. Nejbližší support je na hodnotě 5 000, což je silná psychologická hranice. Trh tuto hodnotu sice překonal, ale pak se opět vrátil nad ni, čímž potvrdil její důležitost. Další support pak je poslední swingové low, které je na hodnotě 4 930. Rezistence je all-time high na hodnotě 5 273. Index je u této hodnoty takzvaně „na dostřel“ a pokud by inflace příjemně překvapila náznakem zpomalení, pak je velmi pravděpodobné, že by tento týden mohlo dojít k jejímu překonání.
All-time high nám vzniklo na DAXu, který posiluje částečně díky slabému euru. Na obrázku máme index na denním grafu, a kromě indikátoru Purple Strike zde máme také klouzavé průměry SMA100 (modrý) a EMA 50 (oranžový). Ty někdy fungují jako takzvané dynamické supporty a rezistence, a zde můžeme vidět, jak EMA 50 trh několikrát podržela (nejprve v lednu a poté v dubnu).
Graf č.2: Index DAX na denním časovém rámci
Poslední horizontální support je na DAXU na hodnotě 18 570. Zde došlo k překonání předchozí rezistence a ta je tak nyní novým supportem. Při retestu by mohla vzniknout zajímavá příležitost ke vstupu long s výhodným poměrem rizika a zisku.
Podívejme se ještě na euro.
Graf č.3: EUR/USD na denním časovém rámci
Klesající trendová linie značí klesající trend. Euro se nyní obchoduje právě u této linie, což se zdá být zajímavá příležitost ke vstupům short. Je jisté, že na tento pár budou mít blížící se čísla o inflaci rozhodující vliv. Kombinace klesající inflace v Evropě a stagnující v USA by mohla poslat pár EUR/USD k nižším hodnotám.
Nejbližší horizontální rezistencí je hodnota u 1.0811, další je pak u hladiny 1.0887. Nejbližší support je u 1.0650. Silnější support pak je u hodnoty 1.0600.
Více do hloubky se trhům věnujeme každé úterý od 17:30
Sledujte webinář Tržní Fundamenty - jasně přehledně a v souvislostech
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 66,30 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.