Poslední dva roky se Fed zaměřil na boj s inflací, což vedlo k nejvyšším úrokovým sazbám za čtvrt století. Ale teď Jerome Powell na konferenci v Jackson Hole oznámil, že Fed bude snižovat sazby, aby zabránil oslabování trhu práce. Tato slova dále podporují aktuálně býčí sentiment na akciových trzích. Otázka je, na jak dlouho.
Fundamentální analýza
S tím, jak se inflace postupně dostává pod kontrolu, se pozornost Fedu přesouvá na trh práce, který se podle dat ochlazuje. Aktuální míra nezaměstnanosti je na 4,3 % a Powell je připraven bránit tuto úroveň jako stav, který by se neměl dále prohlubovat.
Trh práce je zatím prakticky normalizován. Nárůst pouze 114 000 pracovních míst v červenci byl sice znatelně slabší než očekávání analytiků a na trzích vyvolal obavy, zda Fed neuvolní brzdu příliš pozdě, ale prakticky se jedná o hodnotu, která byla před pandemií považována víceméně za lehce podprůměrné tempo růstu, které se občas objevilo, ale žádné větší obavy nevyvolávalo.
Další pečlivě sledovaná metrika je poměr otevřených pracovních míst k nezaměstnaným osobám. Ten klesl z historického maxima 2:1 během pandemie na 1,2:1, což je podobné úrovním před pandemií a je to další znak normalizace ekonomiky.
Přesto ale existují obavy, že trh práce může být slabší, než se zdá, a rizika, která by se mohla projevit v nadcházejících měsících, by mohla přimět Fed k rychlejšímu snižování sazeb. První nápovědu dostaneme za necelé dva týdny, kdy budou reportována data z trhu práce za srpen.
V tomto týdnu se pozornost zaměří na HDP v USA, které bude reportováno ve čtvrtek spolu s dalším vývojem počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V pátek pak přijde Fedem preferovaný ukazatel inflace PCE.
Technická analýza
Index S&P 500 v minulém týdnu otestoval support na hodnotě 5 565, kde byla konfluence dvou jevů. Jednak zde bylo dříve proražené high, které se z rezistence stalo supportem, a dále zde byl nevyplněný byčí Fair Value Gap.
K tomuto testu došlo ve čtvrtek po publikaci dat o počtu žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které byly o 4 000 vyšší než v předchozím týdnu. Také zpráva o PMI v průmyslu vyvolala pesimismus, protože dosáhla hodnoty 48 místo očekávaných 49,5, což značí obavy z kontrakce ekonomiky.
Graf č.1: S&P 500 na H4 časovém rámci
V pátek pak index opět rostl a po prohlášení Powella na Jakcson Hole o snižování úrokových sazeb se zdá, že má našlápnuto k otestování all-time high. Býčí sentiment potvrzuje i náš unikátní indikátor Purple Strike, což je trendový indikátor, který dokáže tradera podržet v obchodě, dokud trendový pohyb trvá.
Nejbližší support na S&P 500 je na hodnotě 5 565. Rezistence je na 5 669, což je all-time high.
Index DJ30 otestoval v pondělí all-time high, které jemně překonal, ale cena pak uzavřela pod tím. Toto zamítnutí by mohlo naznačovat obrat trendu. Indikátor Purple Strike však obrat trendu nenaznačuje, stále to vypadá na býčí pohyb. Spekulovat na proražení rezistence je však riziková strategie.
Možné je ale vzít do úvahy případné rychlé obchody ve směru long, které budou trvat několik minut nebo hodin s cílem k aktuální rezistenci, která je 41 370, respektive 41 426, což je vrchol pondělní svíčky.
Pro swingové obchody ve směru long, které by měly trvat několik dnů, je pak potřeba počkat, až cena uzavře nad touto hodnotou a pak provede její retest.
Graf č.2: DJ30 na H4 časovém rámci
Pokud jde o support, tak nejbližší hodnota je u cenovky 41 000 USD. Zde je nevyplněný Fair Value Gap a zároveň došlo k proražení předchozí rezistence. Pokud se cena dostane pod tuto hodnotu a uzavře pod ní, a zároveň vznikne medvědí signál na Purple Strike indikátoru, pak by to mohlo signalizovat změnu sentimentu. Trh by pak krátkodobě mohl začít klesat.
Na dalším obrázku máme pár EUR/USD. Zde došlo k breaku rezistence 1.11388, což je nyní nový support.
Graf č.3: EUR/USD na denním časovém rámci
Cena směřuje k další rezistenci, která je na 1.12780, případně k hodnotě 1.13, kde je nevyplněný Fair Value Gap a zároveň to je celé číslo, které přitahuje pozornost.
Tento týden budou v pátek reportována předběžná data o inflaci v eurozóně za měsíc srpen, která by společně s ukazatelem PCE, který bude reportován ve stejný den, mohla být katalyzátorem dalšího pohybu.
Více do hloubky se trhům věnujeme každé úterý od 17:30
Sledujte webinář Tržní Fundamenty - jasně přehledně a v souvislostech
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 64.0 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.