Měsíc květen je za námi, a pokud z něho někdo mohl mít radost, tak to byli rozhodně býci. Index Dow se totiž v květnu zvýšil o 2,4 %, S&P 500 se posunul vzhůru o 4,8 % a Nasdaq si polepšil dokonce o 6,9 %. V minulém týdnu byla prezentována data z USA, která v pátek přinesla na trhy velkou volatilitu, a i tento týden se mají tradeři na co těšit. Čekají nás totiž data z amerického trhu práce.
Fundamentální analýza
V minulém týdnu byla reportována data HDP v USA a Fedem preferovaný ukazatel inflace PCE. Tato data ukázala poměrně smíšený obrázek o stavu americké ekonomiky a vývoje inflace.
HDP za 1Q 2024 rostlo jen o 1,3 %, zatímco ekonomové očekávali růst o 1,6 %. V předchozím čtvrtletí byl růst americké ekonomiky o 3,4 %. Došlo tedy k výraznému zpomalení ekonomického růstu, což by ale na druhou stranu mohlo vést i ke snížení inflace. Té se však zatím ale klesat příliš nechce. PCE za měsíc duben dosáhl v meziměsíčním srovnání 0,3 % v souladu s očekáváním. Jádrová PCE vyšla o něco lépe, protože meziměsíčně rostla o 0,2 % (očekávání bylo 0,3 %).
V pátek ale také byla reportována data nákupních manažerů Chicago PMI a ta svojí hodnotou 35,4, která je nejnižší od roku 2020, ukázala na rostoucí pesimismus v chicagském regionu.
Tento pátek budou prezentována data z amerického trhu práce. Ekonomové očekávají, že ekonomika v průběhu měsíce vytvořila 185 000 nových pracovních míst, což představuje mírný nárůst oproti dubnu.
Trhy se obávají, že příliš silná ekonomika by mohla zabránit tomu, aby Fed v letošním roce vůbec sazby snížil. Horší, než očekávané zprávy z trhu práce by proto mohly být paradoxně zprávami dobrými a být signálem pro další růst akciových indexů.
Technická analýza
Index S&P 500 výrazně posílil poté, kdy byla v pátek prezentována data o inflaci PCE. Na H4 grafu se ke konci páteční seance vytvořila silná býčí svíčka a vznikl býčí Fair Value Gap (poslední modrý obdélník).
Graf č.1: S&P 500 na 4H časovém rámci
Pro vstup ve směru long by bylo vhodné počkat na vyplnění aktuálního Fair Value Gapu. Spodní hrana tohoto gapu je na hodnotě 5 240 USD. Další support je pak u 5 190 - 5 200. Tuto hladinu cena v pátek prorazila, ale rychlým pohybem nahoru byl průraz zamítnut, což potvrdilo výběr likvidity, která byla pod touto hodnotou.
Na další ukázce mámě měnový pár EUR/USD. Zde došlo k dalšímu testu rezistence, které je v oblasti kolem 1.0888. Protože cena zde byla již několikrát testována, mohlo by poměrně brzy dojít k průrazu této hladiny. Další rezistence, která zatím otestována nebyla, pak je v oblasti kolem 1.0980.
Graf č.2: Měnový pár EUR/USD na denním časovém rámci
Nejbližší support se nám vytvořil u cenové hladiny 1.0780. Obchodníci, kteří obchodují metodou smart money a soustředí se na výběry likvidity, budou čekat na to, až cena tuto hladinu poněkud prorazí a pak se vrátí zpět nad ni. Tím vznikne falešný break, který naznačí, že likvidita byla vybrána, takže by pak vznikla příležitost ve směru long.
Na dalším obrázku máme zlato. To je v jasném rostoucím trendu, ve kterém se vytváří vyšší high a vyšší low. Zde je rezistencí all-time high, které je na hodnotě 2 450 USD za unci žlutého kovu. Nejbližší support je u 2 277 USD za unci.
Graf č.3: Zlato na denním časovém rámci
Mezi zlatem a americkým dolarem je inverzní korelace, která většinou funguje, jsou ale i období, kdy tato zákonitost není prokázána. Na trzích není nikdy nic 100%, vše je otázka určitých pravděpodobností.
Pokud by vyšla páteční data z trhu práce horší, než je očekávání, mohlo by to pak být dalším argumentem pro Fed začít někdy letos snižovat úrokové sazby. Toto by pak byl medvědí scénář pro americký dolar a zlato by pak mohlo posilovat a pokračovat v nastaveném rostoucím trendu.
Více do hloubky se trhům věnujeme každé úterý od 17:30
Sledujte webinář Tržní Fundamenty - jasně přehledně a v souvislostech
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 66,30 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.