Závěrem minulého týdne dolar skokově posílil, ale akciové indexy na to příliš nereagovaly. Na jaká data si musíme ještě tento týden počkat, abychom se dočkali nějaké změny? To si povíme v dnešní analýze.
Silná data z amerického trhu práce v pátek zaskočila trhy a výsledkem bylo skokové posílení amerického dolaru. Akciové indexy však možná poněkud překvapivě nijak výrazně neoslabovaly. Trhy pravděpodobně čekají na další data o inflaci a na to, co naznačí Fed. Na to se můžeme těšit již tuto středu, která bude velice volatilním dnem.
Fundamentální analýza
Data z amerického trhu práce zaznamenala velice silné hodnoty, které překonaly očekávání analytiků. Místo očekávaných 182 tisíc nových pracovních míst se za měsíc květen vytvořilo 272 tisíc míst. Kromě toho průměrná hodinová mzda v meziměsíčním srovnání rostla o 0,4 % (očekávání 0,3 %). Zároveň stoupla nezaměstnanost na 4 %, což je nejvyšší údaj od února 2022.
Protože v aktuálních podmínkách vysokých úrokových sazeb stále platí, že příliš silná ekonomika by mohla zabránit tomu, aby Fed v letošním roce vůbec sazby snížil, tak tato data pro trhy příliš optimistická nejsou.
Rozhodující pro to, zda sazby Fed začne snižovat, a kdy k tomu dojde, je každopádně vývoj inflace. Ta bude reportována již tento týden ve středu, kdy uvidíme, jak se vyvíjí spotřebitelská CPI. Ve čtvrtek pak naváže průmyslová inflace. Ve středu nás také čeká velice důležité zasedání amerického Fedu. Je prakticky jisté, že na tomto zasedání sazby sníženy nebudou. Důležitá proto bude rétorika šéfa Fedu na tiskové konferenci, která by mohla naznačit úvahy ohledně možného snížení sazeb v druhé polovině roku 2024.
Technická analýza
Index S&P 500 v minulém týdnu vytvořil další nové all-time high, takže rostoucí trend stále pokračuje. V pátek však, po publikaci NFP z USA, cena mírně korigovala. Nejedná se ale o žádný výrazný pohyb, který by negoval býčí aktuální sentiment na indexu.
Graf č.1: S&P 500 na H4 časovém rámci
Aktuální high je novou rezistencí, která je v oblasti kolem 5 375 USD. Nejbližší support je 5 320. Zde však již jeden test proběhl, mohl by to proto být slabší support. Silnější support se jeví být na hladině 5 297 USD.
Na další ukázce mámě měnový pár EUR/USD. Z pohledu fundamentů je důležité zmínit, že v minulém týdnu ECB snížila sazbu o 0,25 %. Klíčová sazba je tedy nyní na úrovni 4,50 %.
Graf č.2: Měnový pár EUR/USD na denním časovém rámci
Po snížení úrokové sazby pár EUR/USD mírně posiloval. K prudkému oslabení došlo až v pátek po oznámení dat NFP z USA. Cena se blíží k supportu, který je na hodnotě 1.079. Pod ním pak jsou méně výrazné supporty, 1.0725 a dále pak 1.0650, které vznikly na swingových low. Významná rezistence je v oblasti 1.091.
Na dalším obrázku máme pár USD/CAD. Ten vypadá že se v posledních několika týdnech pohybuje v bočním trendu. Na tomto páru došlo v minulém týdnu k výběru likvidity nad hladinou 1.376 a cena se zatím drží nad touto zónou. Další rezistence je v oblasti kolem 1.3785.
Graf č.3: USD/CAD na H4 grafu
Situace vypadá lákavě k shortování tohoto páru. Nemáme zatím ale žádné potvrzení. Tím by mohla být situace, kdy by na dané hladině rezistence vznikl falešný break. Tedy nejprve vznikne break hladiny nahoru a poté návrat pod ní, kde by cena uzavřela. Pokud by k falešnému breaku došlo na hladině 1.3785, tak se to z pohledu tohoto grafu jeví jako výhodná příležitost.
Podíváme se ještě na japonský jen. V pátek bude japonská centrální banka rozhodovat o úrokových sazbách. Očekává se, že zůstanou beze změny na 0.10 %.
Graf č.4: USD/JPY na denním časovém rámci
Na páru máme dva druhy rezistence. Jednu rezistenci představuje klesající trendová linie a druhou pak horizontální linie u viditelných swingových high. První horizontální rezistence je kolem 157.8. Support je vymezen rostoucí trendovou linií. V případě průrazu pak je první horizontální support na 154.5.
Japonská centrální banka v minulosti poměrně výrazně intervenovala proti přílišnému oslabování jenu. Poslední taková intervence proběhla 1. května 2024, která vrátila jen z nejnižších hodnot za posledních 34 let. Centrální banku to stálo 23.6 miliard USD. Pro zajímavost: i když na denním grafu se tato intervence projevila dlouhou červenou svíčkou, tak velká část tohoto pohybu se odehrála v průběhu několika desítek minut.
Více do hloubky se trhům věnujeme každé úterý od 17:30
Sledujte webinář Tržní Fundamenty - jasně přehledně a v souvislostech
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 66,30 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.