Horký týden je za námi a býci mohou slavit. Poněkud lepší vývoj spotřebitelských cen byl totiž přijat velice pozitivně a americké indexy významně posilovaly. Tento týden žádné zásadní zprávy v kalendáři nejsou, takže můžeme očekávat spíše klidnější vývoj, kdy trhy budou vyhodnocovat poslední inflační data.
Fundamentální analýza
V minulém týdnu byla reportována průmyslová inflace a spotřebitelská inflace v USA, která byla očekávána s velkou netrpělivostí. Nejprve zaskočila trhy průmyslová inflace, která vyšla poněkud vyšší, než se očekávalo. Meziměsíční inflace rostla o 0,5 % (očekávání 0,3 %), meziroční inflace pak rostla o 2,2 %, což bylo podle očekávání. Indexy nejprve v reakci na tato čísla poměrně významně oslabily, vzápětí však ztráty smazaly.
Spotřebitelská inflace, která byla reportována den poté, však vyšla lépe. Za měsíc duben rostly ceny meziměsíčně o 0,3 % (očekávání 0,4 %) a jádrová inflace rostla o 0, 3 % (očekávání rovněž 0,3 %). Tato čísla dala trhům naději, že inflace sice pomalu, ale přece jen klesá, což by mohl být důvod pro Fed někdy v tomto roce sáhnout ke snížení úrokových sazeb. Indexy proto v reakci na tato čísla posílily.
Vzhledem k tomu, že meziroční inflace dosáhla 3,4 % (předchozí měsíc 3,5 %), a inflační cíl Fedu je 2 %, tak je jasné, že Fed stále čeká spousta práce a snižování sazeb bude probíhat spíše pomalejším tempem.
Technická analýza
Index S&P 500 po zveřejnění čísel o inflaci výrazně posiloval a překonal all-time high. Aktuálně se podle H4 grafu index pohybuje v rostoucím trendu, vidíme, že vytváří vyšší high (HH) a vyšší low (HL). Oblasti, kde došlo k překonání předchozích vrcholů, u kterých se rezistence stala novým supportem, jsou naznačeny jako BOS (break of structure).
Graf č.1: S&P 500 na denním týdenním rámci
Novým nejbližším supportem je tedy oblast kolem 5 273, což je proražené předchozí all-time high. Pod touto oblastí jsou nevyplněné Fair Value Gapy, které představují likviditu. Při vyplnění nejbližšího FVG by mohla vzniknout obchodní příležitosti ve směru long v souladu s aktuálním trendem. Longový náhled na tomto trhu trvá do doby, než se vytvoří první nižší low. Vytvoření prvního nižšího low by pak mohlo naznačovat možný krátkodobý obrat trendu, ve kterém by longové obchody byly více riskantní.
Na další ukázce mámě měnový pár GBP/USD. Zde došlo k proražení klesající trendové linie směrem nahoru, což naznačuje změnu sentimentu. Cena se aktuálně dostala k rezistenci na hodnotě 1.2710.
Graf č.2: Měnový pár GBP/USD na denním časovém rámci
Po inflaci z USA v minulém týdnu se zdá, že tento pár má před sebou potenciál dalšího posilování. U rezistence je ale chybou spekulovat na její proražení. Je potřeba počkat, až k proražení dojde a pak případně zvážit vstup long při retestu proražené rezistence. Druhou možností je počkat na pullback k nějakému supportu. Tím by mohly být nevyplněné Fair Value Gapy, které v tomto případě mají spodní hranu na úrovni 1.2570.
Katalyzátorem dalšího pohybu by mohla být čísla o inflaci ve Velké Británii. Ta budou prezentována ve středu ráno.
Podívejme se ještě na euro. Zde je prakticky podobný vývoj jako na britské libře. Cena se dostala k rezistenci v oblasti kolem 1.0885, kde je vidět probíhající reakce. Pro ukázku jsme zde nasadili i náš indikátor Purple Strike. Modrá barva indikuje longový signál, červená naopak je signál medvědí.
Graf č.3: Měnový pár EUR/USD na denním časovém rámci
Zatím je tedy na tomto páru býčí nálada. Příležitost ke vstupu long by mohla vzniknout při pullbacku k 1.080 nebo případně k 1.0756. Na těchto hodnotách by došlo k vyplnění býčích Fair Value Gapů, čímž by se trh dostal do rovnováhy a pak by hledal další oblasti likvidity, kterou by šel vybrat. Jednou z těchto oblastí je právě již výše zmíněná rezistence.
Více do hloubky se trhům věnujeme každé úterý od 17:30
Sledujte webinář Tržní Fundamenty - jasně přehledně a v souvislostech
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 66,30 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.