Fundamentální analýza
Fed ponechal úrokové sazby beze změny na 5,50 %, což byl všeobecně očekávaný krok. Na tiskové konferenci pak Jerome Powell přiznal, že inflace neklesá tak rychle, jak by Fed očekával, nicméně vyloučil další zvýšení sazeb, což byl pro trhy býčí signál.
V pátek pak byla prezentována data z amerického trhu práce, která byla horší, než se očekávalo. Americká ekonomika v měsíci dubnu přidala pouze 167 tisíc nových pracovních míst, což bylo významně pod očekáváním analytiků, kteří věštili 238 tisíc míst. Dále nezaměstnanost stoupla na 3,9 %. Hodinová mzda meziměsíčně stoupla o 0,2 % (očekávání bylo 0,3 %).
Tato data zvýšila šanci na to, že Fed začne již letos snižovat úrokové sazby, a proto akciové indexy okamžitě výrazně posílily, zatímco americký dolar oslabil. Klesaly i výnosy z amerických vládních dluhopisů. Výnos 10letých dluhopisů klesl k hodnotě 4,5 %.
Tento týden je na americká data klidnější a trh tak bude vstřebávat události minulého týdne. Zajímavé bude sledovat rozhodnutí britské centrální banky o úrokových sazbách, které přijde ve čtvrtek.
Technická analýza
Zdá se, že korekce na indexu S&P 500, která byla vyvolána obavami z toho, že Fed bude držet úrokové sazby delší dobu, je u konce a trhy začínají opět stoupat, k čemuž přispěla páteční data z trhu práce.
Graf č.1: S&P 500 na denním časovém rámci
Nejbližší support je na hodnotě 5 000, což je silná psychologická hranice. Trh tuto hodnotu sice překonal, ale pak se opět vrátil nad ni, čímž potvrdil její důležitost. Další support pak je poslední swingové low, které je na hodnotě 4 930. Rezistence je all-time high na hodnotě 5 273.
Na další ukázce máme vývoj na měnovém páru GBP/USD na denním grafu.
Graf č.2: GBP/USD na denním časovém rámci
Libra se pohybuje v klesajícím trendu, což potvrzuje klesající trendová linie, která je rezistencí. Cena ji v pátek překonala, pak ale uzavřela pod ní, takže je stále v platnosti. Další rezistence jsou na předchozích swingových high. Nejbližší je u 1.2630, další pak u 1.2700, což je silná psychologická rezistence. Nejbližší support je u swing low na hodnotě 1.2300.
Ve čtvrtek bude Bank of England rozhodovat o úrokových sazbách. Očekávání je, že sazby zůstanou beze změny na 5,25 %.
Na euru je podobný vývoj. Klesající trendová linie naznačuje klesající trend.
Graf č.3: EUR/USD na denním časovém rámci
Nejbližší horizontální rezistencí je hodnota u 1.0811, další je pak u hladiny 1.0887. Nejbližší support je u 1.0650. Silnější support pak je u hodnoty 1.0600.
V eurozóně byla minulý týden reportována data o inflaci. Spotřebitelská CPI dosáhla v dubnu v meziročním srovnání 2,4 %, což bylo podle očekávání. To je blízko inflačního cíle a pravděpodobnost, že ECB začne brzy snižovat úrokovou sazbu tak roste, což vyvolává tlak na euro. Proti tomu ale stojí rostoucí pravděpodobnost, že úrokové sazby začne snižovat i Fed, což by byl býčí scénář pro uvedený měnový pár. Z pohledu technické analýzy by býčí scénář byl pravděpodobnější v případě průrazu klesající trendová linie.
Více do hloubky se trhům věnujeme každé úterý od 17:30
Sledujte webinář Tržní Fundamenty - jasně přehledně a v souvislostech
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 66,30 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.