Zkušenosti ukazují, že trhy se v letním období pohybují spíše v bočním trendu a aktuální situace na grafech amerických indexů tuto tezi podporuje. I když data o inflaci dopadla poměrně dobře, indexům to žádnou velkou chuť k posilování nedalo. Je zde však první pátek v měsíci a s ním přijdou zprávy z amerického trhu práce, což by mohl být katalyzátor významnějšího pohybu.
Fundamentální analýza
Minulý týden byl reportován ukazatel PCE index, což je Fedem preferovaný ukazatel inflace. Ten dopadl podle očekávání a naznačil tak, že inflace pomalu klesá. Na meziměsíční bázi za měsíc květen ceny nestoupaly vůbec, na meziroční bázi pak PCE rostlo o 2,6 %. Jádrový ukazatel PCE v meziměsíčním srovnání stoupl o 0,1 %.
Pokles inflace posiluje naději na to, že Fed ještě letos sazby sníží. Pravděpodobnost, že by k tomu mohlo dojít v září je podle Fed rate monitor tool 61 %.
Amerika však má nyní jiné starosti. První předvolební debata mezi kandidáty na post amerického prezidenta ukázala, že současný prezident Joe Biden není v nejlepší kondici a mezi demokraty tak vzniká panika. Do voleb zbývají prakticky jen 4 měsíce a výměna kandidáta v tak krátkém období je značným rizikem s velice nejistými vyhlídkami na úspěch. Takový úkol by mohl zvládnout snad jen Chuck Norris. To je však bohužel republikán.
Tento týden nás v pátek čekají data z amerického trhu práce, kdy lze očekávat vyšší volatilitu. Sledovaná budou také data o sentimentu ISM v nevýrobním sektoru, která budou publikována ve čtvrtek.
Technická analýza
Na indexu S&P 500 je nadále býčí trend, který v posledních dvou týdnech trochu zpomalil a cena se pohybuje v tzv. „range“, tedy v bočním trendu. Cena sice v pátek po publikaci dat PCE dosáhla na nové all-time high, ale pak došlo k zamítnutí, vznikl zde falešný break, a aktuálně se cena blíží k supportu, který je na hodnotě 5 447.
Graf č.1: S&P 500 na H4 časovém rámci
Pokud by došlo k proražení tohoto supportu, mohlo by se pak vytvořit první nižší low, což by mohlo znamenat začátek pravděpodobně krátkodobého klesajícího pohybu.
Pokud jde o index DJ30, tak zatímco v minulém týdnu to vypadalo, že tento index začíná „dohánět“ S&P500, se kterým koreluje, nyní vidíme stagnaci v bočním trendu.
Graf č.2: Index DJ30 na denním časovém rámci
Nejbližší rezistence je 39 446. Support je u 38 917. Silný support může být spodní hrana býčího Fair Value Gapu, který je na hodnotě 38 566. Zde je konfluence s rostoucí trendovou linií. V případě vzniku falešného breaku na této linii, který by indikoval výběr likvidity, by pak byl možné spekulovat ve směru long.
Na dalším obrázku máme pár EUR/USD na H4 grafu.
Poslední dva týdny se pár pohybuje v bočním trendu. Na rezistenci 1.076 vznikl falešný break, což je silný signál pro obchody ve směru short. Nejbližší support je na 1.0670, kde již několikrát vznikla reakce.
Důležité je si ale uvědomit, že euro je podle denního grafu stále v klesajícím trendu, a proto spekulace ve směru short mají vyšší pravděpodobnost úspěchu do doby, než dojde k obratu trendu.
Podívejme se ještě na měnový pár USD/CHF.
Graf č.4: USD/CHF na denním grafu
Tento pár prorazil rezistenci, která byla v oblasti kolem 0.9000. To je silná psychologická hodnota, která je nyní nejbližším supportem. Tím, že došlo k proražení této rezistence, která z pohledu teorie o trendech byla nižším high (LH), tak nám podle Smart Money Concept teorie došlo ke změně charakteru trhu, tzv. CHOCH. Toto je první indicie, že by trh mohl dále růst a vyplnit medvědí Fair Value Gap. Nad ním pak je rezistence s cenovkou 0.9160.
Pokud by naopak došlo k tomu, že by se cena vrátila pod cenu 0.9000, tak by zde vznikl falešný break a zvýšila by se pravděpodobnost, že by trh mohl klesat. Impuls k dalšímu vývoji budou páteční data z amerického trhu práce.
Více do hloubky se trhům věnujeme každé úterý od 17:30
Sledujte webinář Tržní Fundamenty - jasně přehledně a v souvislostech
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 64.0 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.