Hledání optimální úrokové sazby
Fed by se podle Stiglitze měl zaměřit na nalezení optimální úrovně úrokových sazeb. V současné době jsou velmi vysoké, avšak nesmíme zapomínat, že dlouhodobým řešením nejsou extrémně nízké sazby, které jsme měli od roku 2008. Tento fakt je důležité připomínat, protože právě v extrémně nízkých sazbách můžeme hledat příčinu dnešních problémů, včetně inflace. Stiglitz však ještě prohloubil svou reflexi nad původem inflace a tvrdí, že vysoké sazby paradoxně způsobují, že Fed bojuje s inflací mnohem déle.
Vysoké ceny nemovitostí
Problém spočívá také v cenách nemovitostí. Při pohledu na složení americké inflace vidíme, že je z velké části tažena náklady na bydlení. V USA je stále vysoká poptávka po bydlení, a to i navzdory vysokým úrokům na hypotékách. Problém je, že mezi nabídkou a poptávkou na trhu s bydlením panuje velká nerovnováha. Tuto nerovnováhu zhoršuje nedostupnost úvěrů, protože američtí developeři se bojí stavět. Kdyby úrokové sazby klesly, mělo by se začít více stavět, což by mohlo vést k poklesu cen nemovitostí. I to je jeden z mnoha důvodů, proč by Stiglitz, kdyby byl členem bankovní rady Fedu, hlasoval pro snížení sazeb o 50 bazických bodů.
Politické šachy?
Samozřejmě, Stiglitzův názor nesdílí všichni ekonomové ani analytici, a ani podle posledních údajů nástroje FedWatch Tool. Podle tohoto nástroje je pravděpodobnost snížení sazeb o 50 bazických bodů dnes jen 23 %. Ještě před měsícem byly šance na obě varianty vyrovnané. Existuje několik důvodů, proč sazby nesnižovat příliš rychle.
Prvním důvodem je možná přehnaná reakce trhů. Trhy by mohly ztratit důvěru v americký Fed, že je schopen zajistit měkké přistání. Snížení sazeb o více než standardních 25 bazických bodů by signalizovalo, že se v americké ekonomice děje něco, co zatím nevidíme. Druhým důvodem je, že hlavní ukazatele, jako inflace nebo trh práce, zatím nenaznačují potřebu radikálních kroků. Inflace klesá pomalu, ale jistě k cílové úrovni, a míra nezaměstnanosti dokonce v srpnu poklesla na 4,2 %. Pokud se Fed bude striktně držet těchto dat, není skutečně důvod sazby radikálně měnit.
Jeden z důvodů, proč by Fed mohl zvážit snížení sazeb, je, že by to mohlo v krátkodobém horizontu podpořit akciové trhy. A pokud by akciové trhy rostly těsně před volbami, mohli by demokraté získat silný politický trumf. Není náhodou, že Stiglitz patří mezi dlouholeté kritiky Donalda Trumpa a považuje Kamalu Harrisovou za lepší volbu pro americkou ekonomiku, i když její ekonomický plán není příliš jasný.
Matěj Široký