Stanovení si konečných a dílčích cílů je nedílnou součástí naší životní cesty. Tento, mnohdy nevědomý proces, umožňuje člověku se orientovat v jeho vlastním životě a nabízí mu možnost jak svůj život řídit a jak své životní kroky a události zpětně hodnotit.
Cíle jsou určité milníky v lidských životech, kterých potřebují, nebo by rádi lidé dosáhli a to aniž by mnohdy věděli proč tomu tak je, nebo co je tím hnacím motorem, díky kterému se na cestu ke splnění svého cíle vydali.
Stanovení si takových to konečných nebo dílčích cílů člověku přináší jak určité benefity, tak i několik negativů, které na jedné straně umožňují člověku posouvat se vpřed, ale na druhé straně jedince v jeho cestě brzdí a oddalují od dosažení cíle. V tomto článku si rozebereme pozitiva a negativa při stanovování si cílů.
Cesta je cíl
Toto známé buddhistické rčení krásně vystihuje celou problematiku stanovování cílů. Lidé konají nějakou činnost, například pracují, aby si splnili svůj dílčí sen, dostali výplatu, kterou použijí na splnění svého snu, konečného cíle, koupě automobilu.
V tomto krátkém řetězci příčin a následků lze pozorovat první veličinu, která je spojena se stanovováním cílů, a to je čas. Když se člověk soustředí na dosažení svého vytyčeného cíle, získat výplatu a následně automobil, provádí ve skutečnosti směnu svého životního času za automobil. Při stanovování cílů by se tedy měl člověk zamyslet nejdříve nad tím, zda je ochoten tuto směnu, životního času za obvykle hmotný statek, vůbec realizovat.
Přílišné zaměření pozornosti na stanovený cíl, sebou přináší ještě jedno podstatné omezení a to je neschopnost prožitku. V okamžiku, kdy do realizace cíle vstupují emoce, se začíná onen cíl velmi rychle vzdalovat a jeho dosažení se stává mnohem složitější. Z finančních trhů jistě všichni víme, co se stane, když trader „moc chce“… a úplně stejně to funguje při jakémkoliv emočním dosahování vytyčeného cíle. Nejlepší cíle jsou takové, které se realizují sami. Při stanovování by se tedy měl každý jedinec zamyslet i nad tím, jak by ono cestu ke svému cíly mohl emočně prožívat.
Snadno a rychle
Každý by jistě chtěl svých cílů dosahovat snadno a bez jakýchkoliv zásadních překážek, ale jak to udělat? O rychlosti a obtížnosti, s jakou jsou cíle dosahovány, rozhoduje především lidská schopnost a ochota si přiznat, že vlastně nevíme jak jich dosáhnout. Pro ego je následujíc metoda velmi bolestivá, ale pro rychlé a snadné dosahování cílů je nezbytná.
Fígl spočívá v určitém odevzdání kontroly nad realizací cíle. Zjednodušeně řečeno, je potřeba si přiznat, že nevíte jak svého cíle nejlépe a nejsnáze dosáhnete a tak odevzdáte kontrolu nad realizací svého cíle a počkáte, až cíl dojde k vám, místo toho abyste se pachtili vy za ním. Pro lepší pochopení uvedu pár asociací.
- voda v řece teče cestou nejmenšího odporu, ale předem dopředu neví, kudy poteče
- elektrický proud rovněž v kabelu teče cestou nejmenšího odporu a pomocí rezistorů (překážek) lze jeho směr řídit
- foton vyslaný z laseru se šíří prostorem jako vlna, ale v okamžiku měření (vnější podnět, překážka) se změní na částici – interference
Ve všech výše uvedených příkladech existuje nějaký cíl, ale objekty, které k němu směřují, neví, kudy povede jejich cesta, ale i tak do cíle dorazí, nevědomě se totiž zrealizuje cesta nejmenšího odporu.
Pro lidskou logiku je pochopení a realizace výše popsaného zákona přírody velmi složitá, nicméně ten, kdo je ochoten si přiznat, že neví, jak nejsnáze svého cíle dosáhnout, je na velmi dobré cestě k jeho rychlé a snadné realizaci.
Shrnutí
Při stanovování konečných nebo dílčích cílů jsou důležité tři aspekty. Je potřeba nejprve zhodnotit to, zda jste ochotni provést směnu svého životního času za předmět, který tím hodláte získat. Dále je důležité zvážit, jak moc emočně může být dosažení cíle náročné, protože čím více emocí při realizaci bude, tím se bude cíl více vzdalovat. A nakonec je potřeba si uvědomit, že nevíte jak svůj cíl realizovat, čímž si otevřete dveře k jeho rychlému a snadnému dosažení.
Přeji vám mnoho snadno a rychle dosažených cílů jak v osobní, tak i profesní sféře a již se těším na příští rok 2022, který bude jistě tak krásný jako ten již skoro minulý.
Martin Klass