Podle aktuálních statistik tedy stagflace zatím v eurozóně nehrozí. Opak je však pravdou pro Českou republiku. Domácí HDP vzrostl ve třetím čtvrtletí jen o 1,4 % mezičtvrtletně, což bylo pod odhady i pod prognózou ČNB. Produkt zůstává 3,5 % pod předpandemickou úrovní, zatímco inflace bude podle všeho ke konci roku atakovat 6 %, a to i v jádrovém vyjádření.
Vývoj jádrové inflace v eurozóně:
Rozdíl mezi ČR a eurozónou je jak ve vyšší tuzemské poptávce, kterou žene vzhůru obrovské snížení daní zaměstnancům a plná zaměstnanost, tak i v nižší nabídce, protože český „autoland“ nyní trpí odstávkami a brzdí tak oživení. Eurozónu díky nižší fiskální expanzi i vyšší závislosti na službách růst cen tolik trápit nemusí. Jaký budou mít nová data dopad na kurz eura a koruny?
Vývoj mezičtvrtletní změny HDP v eurozóně a ČR:
Evropská centrální banka může být s dosavadním vývojem spokojená. Slušný růst a nízká jádrová inflace jí dovolí omezit kvantitativní uvolňování. Na druhou stranu nemusí sahat k žádnému prudkému utahování měnové politiky. Euro tak zřejmě zůstane oproti ostatním měnám v defenzivě, zejména pak mimoevropským, protože záporné sazby ve výši -0,50 % budou ještě nějakou dobu odrazovat od držby eur. K tomu energetická krize snižuje konkurenceschopnost a výrazně snižuje přebytek obchodní bilance měnového bloku.
Zhoršení obchodní bilance poznamená i českou korunu. Dražší dovozy energií a nižší vývozy automobilů budou znamenat prodejní tlaky z reálné ekonomiky. Prudké zvýšení úroků Českou národní bankou by však mělo tento negativní efekt více než vynahradit. Příští týden můžeme čekat zvýšení repo sazby z 1,50 na 2,25 % a během prvního čtvrtletí příštího roku atak 3procentní úrovně.
Aktuální spready mezi českými a německými dluhopisy:
Není proto divu, že spread mezi českými a německými dluhopisy dosahuje historických maxim. V pětiletém horizontu při aktuálním spreadu 3,16 % p.a. znamená zhodnocení na dluhopisech české vlády více než 16 %. Evropské banky, pojišťovny i penzijní fondy tak mohou nákupem českého dluhu slušně zhodnocovat své bilance. Rizikem je oslabení koruny v 5letém horizontu až na 29,80, což by smazalo zisky z úrokového diferenciálu. Takové riziko však na sebe zřejmě velcí hráči vezmou a kapitál bude do Česka proudit ve velkém objemu.
Vývoj spreadu českých a německých 5letých dluhopisů (v % p.a.):
Aktuální růst měnového páru EUR/CZK k 25,70 by tak neměl mít dlouhého trvání s tím, jak v ekonomice dočasně chybějí eura z vývozu aut a „horké peníze“ si zatím české koruny tolik nevšimly. Nemyslím si, že by za aktuální ekonomické konstelace a stále rostoucí inflací Bankovní rada ČNB tolerovala další oslabení koruny.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, worldgovernmentbonds.com, ČNB, tradingeconomcis.com, Reuters