Dobrou zprávou je, že v Evropě i ve Spojených státech neroste zadlužení ani ceny nemovitostí nijak závratně. Páka je relativně nízká i co se týče přepáleného amerického akciového trhu a případná korekce o 5-10 % v příštím roce by se neměla přetavit v panické výprodeje v rámci tzv. fire sales.
Riziko však zůstává nadále vysoké v Číně, kde se problémy odkládají a dluhy se maskují akorát dalšími dluhy. Zadlužení vládního sektoru ještě není na první pohled nijak závratné (viz graf), byť rostoucí trend při 6-7 % růstu HDP je na pováženou.
Vývoj zadlužení k HDP vládního sektoru v Číně:
Jak jsem psal dříve, hlavním problémem Číny je skrytý dluh, kdy si na budování infrastruktury půjčují obrovské částky státní společnosti, které dávají peníze do mnohdy nerentabilních investic podle politického zadání. Tyto nové úvěry se nepočítají do oficiálního vládního zadlužení - pro představu by v českých kotlinách šlo o půjčku ČEZ ve výši 1000 miliard korun na výstavbu 3 nových jaderných elektráren. HDP i investice by významně vzrostly. Když tyto státní společnosti úvěry nemůžou splatit, místo defaultu je banky (také státní) kapitalizují jako investici a na financování těchto „investic“ si půjčí od centrální banky.
Dluh k HDP tak dále roste závratným tempem a projekce z dílny Mezinárodního měnového fondu (viz graf) tento poměr dále navyšují. Nikdo v čínském bankovním sektoru si proto nedokáže představit, co by se stalo, pokud by ekonomický růst v Číně náhle zpomalil na 3-4 %, protože v tom případě už by dluhy vůbec nebylo jak splácet.
Vývoj zadlužení k HDP nefinančního sektoru v Číně:
Uvidíme, jak dlouho Čína ještě dokáže před sebou valit tento dluhový balvan. Varování o neudržitelnosti tohoto modelu totiž slyšíme už od let 2010-11 a stále se do žádné bubliny nepíchlo. Pokud by však mělo dojít k přiškrcení měnových kohoutů (a poslední graf ukazuje tímto směrem) a následným výprodejům, první na odstřel jsou ceny komodit a kurzy komoditních měn, byť nyní nejsou nijak drahé, a akcie v cyklických odvětvích jako automobilky, strojírenství a těžba.
Ucelený výhled na rok 2018 zaměřený převážně na forex vyjde na FXstreet.cz 1. ledna.
Porovnání vývoje meziročního růstu cen nemovitostí (modře) a úvěrové dynamiky (červeně) v Číně:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MMF, Zerohedge, Bloomberg, tradingeconomics.com