Dle plánu se zachovala i Česká národní banka (ČNB), která zvýšila úrokovou sazbu z 3,75 % na 4,50 %. Tím ale české koruně nijak nepomohla, protože část trhu zřejmě očekávala ještě více jestřábí přístup, podobně jako na předchozích zasedáních. Měnový pár EUR/CZK tak byl včera krásným příkladem „buy the rumour, sell the fact“ neboli nakup korunu, když se o zvyšování úroků mluví, ale prodej ji, až k tomu skutečně dojde.
Největší překvapení se trhům dostalo od Evropské centrální banky (ECB). Ta sice s úrokovými sazbami vůbec nezahýbala, ale naznačení možného zvyšování úrokových sazeb už v letošním roce stačilo k posílení eura o více než 1 %. Stanovisko měnového výboru a slova prezidentky ECB Christine Lagardeové způsobily obrat v uvažování traderů, kteří ze svých předpokladů takřka okamžitě vymazali eurové záporné úrokové sazby na dohledném horizontu. 5letý výnos německých dluhopisů vyskočil vzhůru a už se pomalu dostává do kladného teritoria.
Vývoj výnosu 5letého německého vládního dluhopisu, v % p.a.
Vývoj měnového páru EUR/USD (1hodinový graf – H1):
Euroví býci tím pádem úřadovali i na EUR/CZK (viz výše). Prolomení 24 korun za euro se tak odkládá. Nejsem si totiž jistý, jestli exportéři i tradeři budou ochotni prodávat eura za tak nízký kurz. Úroková výhoda koruny je nyní už celých 5 %, takže všechny pozice Long CZK a Short EUR jsou vysoce ziskové i při stagnaci kurzu, což je zřejmě něco, co nyní trhu i ČNB na tomto měnovém páru vyhovuje.
Zajímavá bude v tomto ohledu inflace za leden, kterou zveřejní statistický úřad 14.2. ČNB čeká meziroční růst spotřebitelských cen o 9,4 %. Jakékoliv překvapení směrem vzhůru, které by znamenalo vysoké české sazby po delší dobu by bylo pro korunu signálem, aby se dostala blíže k 24,00 za euro.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (1hodinový graf – H1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, ČNB, ČSÚ, ECB