Takovým průběhem si v opakujících se intervalech prochází některé latinskoamerické země a Turecko, které si výše uvedené naposledy zažilo loni v létě. Pro onu „nejzranitelnější měnu“ z nadpisu nyní nemusíme chodit daleko, velice brzo se totiž může ocitnout pod palbou maďarský forint.
Vývoj depozitní úrokové sazby maďarské centrální banky:
Nelze se ubránit dojmu, že neortodoxní a extrémně holubičí kroky maďarské centrální banky (MNB) jdou přímo na ruku vládnoucí garnituře premiéra Orbána, který se snaží všemi možnými prostředky držet nadprůměrný ekonomický růst. MNB stále drží depozitní úrokovou sazbu v záporu a naznačuje, že další dva roky se nechystá úroky zvyšovat, zatímco jádrová inflace vystoupala na 4 % a mzdy rostou dvouciferným tempem. Nabízí se úzká podobnost s tureckým přístupem, který skončil měnovou krizí.
Vývoj jádrové inflace v Maďarsku:
Růst investic dosahuje nezdravých 80 % během 3,5 roku, což je neudržitelné. Říkejte ale domácnostem a firmám ať raději spoří, když reálné úrokové sazby se nacházejí na -4 %! Takto nízké reálné úroky nemá žádná obchodovatelná měna. Stačí mírný obrat zahraničních investorů a HDP spolu s investicemi začne klesat.
Vývoj reálných investic v Maďarsku:
Ani turbulence na politické scéně forintu nepřejí. Vztah Evropské Unie a vlády v Budapešti je na bodu mrazu. Brusel už Maďarsko sankcionuje za jeho přístup k nezávislosti médií a soudů a imigrační politice. Orbánova vláda naopak přemýšlí o možnosti vypsat referendum o výstupu z Evropské Unie ve stylu Velké Británie. To vše s veřejným dluhem na úrovni 70 % HDP.
Nad Maďarskem tak krouží velké množství černých labutí, které by v příštím roce mohly zatřást celým regionem. Pro MNB bude velice těžké dosáhnout mělkého přistání, až začne ekonomika zpomalovat, už kvůli tomu, že veškerou palebnou munici využila v nynějších dobrých časech. S velkou pravděpodobností situace v Maďarsku skončí měnově-inflační krizí, kterou bude muset nakonec centrální banka hasit mnohem vyššími úrokovými sazbami s možnou pomocí Mezinárodního měnového fondu nebo vzhledem k aktuálnímu východnímu politickému kurzu půjčkou od Číny. Nákup měnového páru EUR/HUF umožnuje na tomto nezodpovědném maďarském přístupu profitovat.
Vývoj měnového páru EUR/HUF (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, nasdaq.com, tradingeconomics.com, MNB