Aktuálně na trzích chybí medvědí nálada
Při pohledu na projekce hlavních analytiků amerických bank, kde by měl být index S&P 500 na konci roku 2025, vyplývá, že tento index bude vždy růst. Otázka není, jestli bude růst, ale o kolik vzroste. S jeho poklesem nepočítá prakticky nikdo. Právě přehršle optimismu jsou hlavní příčinou, proč být pozorný. V letech 2023 a 2024 často zaznívaly katastrofické scénáře od investorských es jako například Michael Burry. Dnes jsou všichni tito slavní investoři opatrnější. Trhy nás překvapují svou silnou tendencí, a právě v době, kdy málo, kdo čeká problémy, je celý systém nejzranitelnější. Investor musí být prozíravý. Jaké tedy je největší riziko pro trhy v roce 2025?
Bude inflace znovu na scéně?
Když si člověk pročítá všechny ekonomické a investiční revue, najde velké kvantum článků snažících se postihnout rizika pro příští rok. Velmi často se objevuje slovo inflace. Ano, inflace bude problém i v roce 2025, ale trochu jinak než v roce 2024. Inflace na konci roku 2024 stagnovala. To byl hlavní důvod proč americký Fed avizoval, že zatím uvažuje o dvou sníženích sazeb v příštím roce místo původních čtyř. Fed chce nechat sazby nahoře, aby restriktivní účinek sazeb dokázal inflaci přivést zpět k inflačnímu cíli dvou procent.
Jaké jsou eventuální příčiny nové inflační vlny?
Hlavní nebezpečí inflace je v tom, že může být spuštěna hned z několika příčin. První příčinou, o které se mluví, je zavedení cel Donaldem Trumpem. Analytici z banky UBS nyní odhadují, že zavedení cel by mohlo zvýšit inflaci o 0,2 až 1,5 %. Tento odhad má dost velký rozptyl. Ale kdyby inflace opravdu vzrostla o více než 1 %, tak to bude pro Fed problém.
Druhým důvodem, proč by se znovu inflace mohla roztočit, je neřešený schodek amerických veřejných financí. Velký deficit státního rozpočtu je sám o sobě silný proinflační prvek. Jestli se v následujících měsících ukáže, že Trumpova administrativa schodek nechtěla nebo neuměla snížit, bude to velký problém pro světovou ekonomiku.
Třetí důvod je riziko geopolitického konfliktu. Svět není zdaleka tak bezpečný jako před pěti lety. Každé rozšíření konfliktu ve světě bude znamenat velké riziko pro cenu ropy. Barel ropy nad 100 dolary by automaticky silně zvýšil inflační tlaky ve světě.
Závěr: Červená linie je zvýšení sazeb
Investor by neměl ukvapeně přehodnocovat celou investiční strategii, pokud se ukáže, že inflace vzroste o desetinu procenta. I půl procenta by trh dokázal zvládnout. Game changer nastane až v situaci, kdy by americký Fed z důvodu inflace zvýšil své sazby. Zvýšení sazeb by tak znamenalo pro trhy katastrofu v roce 2025. Tento scénář zůstává pořád velmi málo pravděpodobný, ale není zdaleka nereálný.
Matěj Široký