A přesně takovou otázku si teď kladou v Kanadě, kde nedošlo k ochlazení realitního trhu ani v rámci globální finanční krize v letech 2008-09 a od přelomu století přidaly ceny nemovitostí 200 %. Vzhledem k tomu, že průměrná mzda za toto období vzrostla pouze o 50 %, je teď pro střední třídu v řadě kanadských měst takřka nemožné sehnat byt. Nejhorší situace je v Torontu a ve Vancouveru, které táhnou průměr vzhůru a kde růst překračuje 300 %.
Zde se už nespleteme, pokud budeme hovořit o bublině. Výnosy z nájmu prudce klesají, zadlužení domácností roste, ceny na současných úrovních zkrátka nejsou dlouhodobě udržitelné. Přehřátí dnešního nemovitostního trhu v Kanadě se může rovnat snad jenom s japonským šílenstvím z konce 80. let, ze kterého se země nevzpamatovala dodnes.
Srovnání s růstem cen realit ve Spojených státech můžeme vidět v grafu. USA se ani 12 let od vypuknutí hypoteční krize nedostaly s cenami na nová maxima a to šlo o propad ještě z relativně nízkého základu ve srovnání s aktuálními cenami v Kanadě.
Porovnání vývoje cen nemovitostí v Kanadě a v USA:
Centrální banka Bank of Canada (BoC) minulý týden po sedmi letech zvýšila základní úrokovou sazbu, a to z 0,50 % na 0,75 %. Na ochlazení investiční horečky ale jeden takový krok stačit nebude. Naopak bude zajímavé sledovat, jestli BoC bude pokračovat s růstem úroků a bude tak kvůli nafouknutým cenám nemovitostí riskovat zpomalení celé ekonomiky. Utažení měnové politiky přitom měnové trhy překvapilo a tradeři se vrhli do nákupů kanadského dolaru, který za poslední dva měsíce na páru s americkým dolarem přidal zhruba 8 %.
Vývoj měnového páru USD/CAD (denní graf – D1):
A to jde o situaci, kdy ceny ropy jako hlavní vývozní kanadské suroviny klesají. Spotřebitelská inflace se také drží velice nízko. Růst jádrové složky klesl pod 1 % a s posilujícím kanadským dolarem půjde ještě níže (viz graf). Jde o zajímavou zkušenost zvedat úrokové sazby kvůli přehřátým realitám, i když ekonomika jako celek si je ještě nežádá. Především pak pro bankovní radu ČNB, která se chystá k podobnému kroku už v tomto čtvrtletí.
Meziroční vývoj jádrové inflace v Kanadě:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: huffingtonpost.com, MT4, tradingeconomics.com