Od 23. března, tedy za 14 obchodních dnů, index S&P 500 posílil o 26 %. Od maxima z února je ovšem stále vzdálený 17 % a od začátku roku ztrácí 15 %.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Navzdory silnému týdennímu růstu se na denním grafu mnoho nezměnilo. Index je pod klouzavými průměry a pod rezistencí na 3 000 (indexu k ní chybí 6 %). Nejbližší support je na 2 400, ale na grafu se jako podstatnější jeví zóna 2 100 až 2 000.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (týdenní graf – W1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) klesl v době, kdy akcie zpevnily o 12 %, jen o 10 %. Investoři se na opčním trhu stále houfně zajišťují, index strachu tak pro akcie navzdory postupnému klesání nevysílá býčí signál.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Extrémní nárůst za 14 obchodních dnů vyvolává oblíbené otázky na téma tržního dna a jeho březnového (ne)dosažení. Je možné, že je rally jen klasickým výrazem nadějí, že dopady pandemie koronaviru po zásahu Fedu a administrativy nebudou tak výrazné. Testování hladiny 2 000 bodů u indexu S&P 500 ale stále nelze vyloučit.
Výsledková sezóna naplno začíná, v příštím (v USA nikoli, ale na jiných trzích povětšinou opět zkráceném) obchodním týdnu přijdou na řadu především velké americké banky. Uvidíme, jak velkou část problémů spojených s pandemií trh během panických výprodejů stihl zahrnout do cen akcií. Volatilita může pokračovat ještě dlouhé týdny.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz