Když se podíváme na graf vývoje ceny od začátku roku, současní akcionáři to nemají s ASML lehké. Akcie se ještě před pár měsíci prodávaly téměř za 1000 eur, takže propad ceny je značný. Co se tedy stalo?
Vývoj ceny akcií ASML od začátku roku:
Hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí 2024
Výsledková sezóna pro ASML nezačala dobře. Jeden ze zaměstnanců společnosti udělal chybu a zveřejnil hospodářské výsledky na webu o den dříve. Firma si to uvědomila a stáhla publikaci ze svých stránek, ale na sociálních sítích už kolovaly obrázky dokumentace. Vedení společnosti se proto rozhodlo výsledky raději oficiálně zveřejnit.
Samotná čísla nebyla tak špatná. Společnost měla za třetí čtvrtletí 2024 čistý zisk 2,08 miliardy eur, což představuje stále silný meziroční růst, protože před rokem dosáhla tržeb 1,58 miliardy eur. Hrubá marže klesla z 51,5 % na 50,8 %, přičemž tržby vzrostly o 19,6 %. ASML tedy stále silně roste. Hlavní problém však spočíval v jiném údaji. Tím, co poslalo akcie ASML do záporu, byl počet přijatých objednávek za toto čtvrtletí. ASML získala nové objednávky v hodnotě pouze 2,6 miliardy eur, zatímco trh očekával 5,39 miliardy eur. Tento údaj vypadá doslova tragicky – pokles nových objednávek téměř o polovinu. Ano, není to dobré číslo, ale na druhou stranu to neznamená, že by společnost neměla co dělat. U firem tohoto typu jsou objednávky a výroba velmi dlouhodobými procesy. Jedno špatné čtvrtletí tedy prakticky nic neznamená.
Dopad snížených objednávek se však projevil ve výhledu tržeb společnosti na příští rok. Původně společnost očekávala roční tržby ve výši 30–40 miliard eur, nyní odhaduje spíše 30–35 miliard eur.
Závěr: Koupit, nebo ne?
Pokud jsme dříve považovali ASML za solidní společnost, pak je současná cena opravdu atraktivní. ASML je dobrá firma s nízkým zadlužením a monopolem na trhu. Na tom se nic nezmění ani v příštích pěti letech. Velkým rizikem pro tuto akcii však zůstává geopolitika. V případě zhoršení vztahů mezi Čínou a USA je velmi pravděpodobné, že Amerika rozšíří své embargo na vývoz technologických produktů. Pro ASML je přitom 40 % klíčových zákazníků právě v Číně, takže případné embargo by tuto společnost velmi poškodilo.
Kdo se dívá na klasické ukazatele, jako je P/E ratio, zjistí, že i přes velký pokles ceny akcií se tento ukazatel pohybuje na hodnotě 36, takže akcie stále není levná. Ale nesmíme zapomínat, že u cen akcií platí to stejné jako v životě: málokdo je tak bohatý, aby si mohl neustále kupovat jen levné věci.
Matěj Široký