Forexoví obchodníci budou čekat především na výhled Rady guvernérů ohledně trajektorie sazeb do budoucna. V době, kdy akciové trhy překonávají již tak našponovaná maxima, nominální produkt USA roste o 5-6 % ročně (potenciál odhadujeme na 4 %), ceny komodit se zvyšují a do toho americký dolar mírně oslabil, můžeme čekat jestřábí komentáře předpokládající další „hike“ ještě před Vánoci.
Dluhopisové trhy se již chystají na utaženou měnovou politiku. 10letý výnos v USA překonal 3 % a stejně dlouhý reálný výnos očištěný o inflaci, na základě kterého se rozhodují dlouhodobí měnoví investoři, se přiblížil k 1 % na 7letá maxima (viz graf).
Vývoj reálného 10letého výnosu amerických vládních dluhopisů:
Pokud nepočítáme vyšším rizikem nafouknuté výnosy na italských dluhopisech, tak se jinde ve vyspělém světě úrokové zhodnocení ani zdaleka neblíží inflaci. Za současných podmínek tak americký dolar bude přitahovat kapitál i nadále. Dokud nepřijde výrazné zpomalení ekonomiky Spojených států, propad Wall Street nebo reálné pokusy o odvolání prezidenta Trumpa.
Do konce roku se dále dozvíme, jaký dopad budou mít 10 % cla, která ode dneška začínají platit na čínské zboží dovážené do USA v roční hodnotě 200 mld. USD. Načasování jde přímo do nejintenzivnější sezóny, kdy se americký maloobchod předzásobuje před Vánoci. Vzhledem k již dohodnutým kontraktům čekáme spíše navýšení cen v amerických supermarketech. Dopad by byl ale také zanedbatelný, protože maximální zvýšení dovozních nákladů o 20 mld. USD se v koši amerického spotřebitele o velikosti 13 000 mld. USD rozpustí bez mrknutí oka. Případné zvýšení cel na 25 % od Nového roku, čímž prezident Trump hrozí, už by zajisté mělo dopad na celosvětové toky zboží. Americký dolar by ale nadále zůstal ve výhodě, protože pro ekonomiku Spojených států by obchodní válka s Čínou byla mírně pozitivní.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, tradingeconomics.com, Bloomberg