Každý obchodník se jistě někdy setkal se spoustou dobře míněných doporučení a rad ohledně toho, jak je velmi důležité dodržovat obchodní strategii, jak je velmi důležité dodržovat money-management, jak je nežádoucí vstupovat do obchodů mimo obchodní plán a spoustu dalších.
Vše výše zmíněné je samozřejmě pravda, ale zároveň je potřeba si uvědomit, že porušení těchto obecných pravidel je pouze následek určité slabosti, která se projevuje na úrovni psychiky. Trader, který vstupuje do obchodu mimo svůj plán, moc dobře ví, že porušuje pravidla, která si sám stanovil, ale zároveň od někudy „zevnitř“ je nucen myší „kliknout“ a obchod provést. Co je ten záhadný „tlak“, který obchodníka nutí dělat věci, o kterých ví, že by je dělat neměl?
Obchodník, který je schopen sám sebe a své emoce nezaujatě pozorovat si může následující řetězec sám na sobě ověřit:
Proces vytvoření a následné realizace tohoto vnitřního „tlaku“ je způsoben kombinací chtíče (obchodník zjistil, že se na trzích vyskytl pattern, vzdáleně připomínající ten jeho a už se těší, jak na něm vydělá) a strachu (zároveň obchodník moc dobře ví, že obchodní příležitost není zcela podle plánu).
V případě slabé psychiky převládne onen „tlak“ (tato emoce chtíče je natolik silná, že v mozku vyvolá elektrický signál, který se šíří skrze bloudivý nerv-nervus vagus do parasympatických nervů v prstu, kde stimuluje sval a vazivo) což vede ke „kliknutí“ na myš a s největší pravděpodobností i ke ztrátovému obchodu.
Všechny tyto procesy se odehrávají jednak velmi rychle a jednak jsou za vnímatelnou hranicí většiny lidí. Obchodník, který chce být skutečně úspěšný (především v diskreční formě obchodování) se musí naučit, jakým způsobem ovládat sám sebe a až poté vylepšovat obchodní strategie, money management atd.
Jak se zbavit chamtivosti?
Chamtivost je první z velmi silných emocí, která se při obchodování projevuje.Tato emoce je aktivována ve stavu, kdy člověk něco nemá a z nějakého důvodu by to chtěl vlastnit (tento důvod bývá většinou vložen do mysli materiální společností a jejími prioritami…). Když je obchodník pod vlivem chamtivosti, tak se v jeho mysli vytváří obrazy, spojené s uzavíráním velkých zisků (často až nesmyslně velkých) a podle síly jeho psychiky se tento příběh dále rozvíjí třeba až do bodu, kdy se vidí jako slavný a velmi bohatý trader.
Tento stav je velmi nebezpečný především proto, že fixace na obrazy v mysli stojí mnoho energie, a když obchod „dle očekávání“ nevyjde, dostaví se fyzické vyčerpání a sním spojené negativní myšlenky. Chamtivost a s ní spojené procesy jsou důvodem, proč pověstných 80% obchodníků na burze prodělává!
Chamtivost je emoce a člověk má možnost své emoce ovládat. Bohužel nás to ve škole nikdo nenaučil, takže ovládání chamtivosti se musí u většiny obchodníků rozvinout a trénovat.
Vzhledem k tomu, že ve stavu chamtivosti chce člověk něco získat, tak nejlepší obranou proti ní je logicky něco darovat. V tradingu se obchodník snaží získat peníze a aby je získal, musí je nejdříve darovat. Možností jak darovat je velmi mnoho. Může se jednat například o charitativní projekty či veřejné a soukromé sbírky. Rovněž je možné peníze jen tak někde nechat (na ulici, u bankomatu, na schodech…) s představou toho, že peníze našel někdo, kdo je skutečně potřebuje a komu ve finále pomohou.
Jak porozumět strachu?
Strach je druhá velmi silná emoce, která se při obchodování projevuje. Strach je možné rozdělit na dvě kategorie. Dobrý strach, který člověka nutí nehazardovat se svým životem (když jedete v autě velkou rychlostí, tak vás strach nutí zpomalit) a nesmyslný strach (který využívá záměny banálních příběhů
za apokalyptické). Příkladem nesmyslného strachu je například strach z pavouků. Většina lidí se do situace, kdy by je na životě ohrožoval jedovatý pavouk, nikdy nedostane, tak proč se pavouků bojíme? Odpověď je opět v podvědomí, které modifikuje obraz neškodného pavouka takovým způsobem, že se z něj, stává krvelačná bestie.
Cvičení:
Vyvolejte si v mysli obraz pavouka (nebo něčeho jiného, čeho se bojíte) a obraz popište...
Obrazy toho, čeho se člověk bojí, mají určité parametry, pokud se bojíte pavouků,
je obraz ve vaší mysli tmavý, pavouk je velmi velký (přiblížený), možná i slyšíte křik,
jsou detailně zabrané detaily pavouka, jako kusadla nebo chlupaté nohy atd...
Nyní si vyvolejte v mysli obraz něčeho, co máte rádi, například štěňátko a popište obraz...
I obrazy toho, co máme rádi, mají své určité parametry. Jsou světlé, s teplými barvami (žlutá, oranžová, zelená...), obraz je oddálen a je vidět pozadí (štěňátko na louce, v obýváku...), možná i slyšíte příjemnou hudbu nebo roztomilé pokusy o štěkání...
A jak to vše souvisí s tradingem? Velmi. Pokud obchodník pocítí strach například v okamžiku, kdy se blíží výstup z jeho obchodu, může podle parametrů obrazu v jeho mysli identifikovat to, zda se jedná o strach oprávněný (je lepší vystoupit) nebo o strach nesmyslný (pouze se bojí ztráty a proto je lepší obchod nechat otevřený).
Trénink vytrvalosti
Vytrvalost je velmi úzce spojena s časem a chamtivostí. Ideální stav by byl, kdybychom měli vše a to hned.
Ovšem takto to nefunguje a i v případě vytrvalosti je potřeba trénink a především pochopení co to vytrvalost je. Jedna z možných definic vytrvalosti je, že se jedná o schopnost dosahování cílů bez ohledu na dobu jejich realizace.
Obchodník, který každý den pracuje na tom, aby byl úspěšný, jistě ví, že se v tomto procesu realizace jeho cíle střídají na období naděje a období pochybností. Zajímavé je, že obě tato období se projevují stejně, ale liší se informací.
V období naděje nás vnitřní hlas chlácholí tím, že se momentálně daří, že jsme na správné cestě, že to vše dopadne dobře atd. V období pochybností, nám ovšem ten samý hlas říká: „kam to vše vede?“, takovou dobu to trvá a pořád nic“, „má to vůbec smysl?“ atd...
Vzhledem k tomu, že proces realizace cíle je od začátku do jakéhokoliv konce doprovázen těmito otázkami vnitřního hlasu, je v rámci tréninku vytrvalosti potřeba vytvořit takové podmínky, kdy se bude člověk schopen s tímto hlasem konfrontovat, poznat ho a pochopit.
Nejrychlejší způsob jak tento vnitřní hlas vyvolat, je skrze fyzické cvičení statické povahy. V případě statického cvičení totiž dochází k nepřirozenému stavu a to je „nicnedělání“ (a většina tradingu je o nicnedělání), zároveň je při statickém cvičení stimulováno vnitřní svalstvo, což vede právě k vytvoření fyzického nepohodlí a aktivaci podvědomého hlasu ve fázi pochybností.
Cvičení:
Stoupněte si a rozkročte se na šířku ramen. Poté zvedněte ruce na úroveň pupku tak, jako byste objímali velký nafukovací míč. A jen stůjte (ideálně alespoň 30 minut)
Až vám bude vnitřní hlas říkat, že to je nesmysl, že to je k ničemu a proč to děláte...
Gratuluji, je to ten stejný hlas, který vám brání dosáhnout vašich cílů!
Překvapení na závěr
Rád bych se v tomto „překvapení“ ještě jednou vrátil k tomu „záhadnému“ hlasu v hlavě. Každý člověk jej vnímá trochu jinak, někdo jej více slyší, někdo méně a někdo jej ani nevnímá. Když už jej nevnímáme během dne, tak většinou před spaním nám vypráví, jaký jsme měli den, případně nám opakuje, co další den budeme muset vše zvládnout.
V tomto článku jsme si vysvětlili, že tento vnitřní hlas je příčinou nevyrovnaného obchodování a mnohdy i hlavní příčinou ztrátového obchodování s přesahem i do soukromého života.
Proto by bylo dobré se naučit, jak jej ovládat. Tento hlas v hlavě je cyklický a opakuje stále dokola ty samé argumenty (pozorovatelné především v období smutku nebo pochybností) a díky neustálému opakování toho samého nás přesvědčuje o tom, že je potřeba se svého cíle vzdát.
Cykličnost je ovšem i jeho velká slabina, protože když člověk přeruší neustálý cyklus argumentování, hlas zmizí...
Cvičení:
Opakujte si v hlavě stále dokola jednu větu, například: „Ta tráva je krásně zelená“.
Vybočení z cyklu uděláte tak, že jednoduše tuto větu nedokončíte...
„Ta tráva je krásně zel...“
Velmi důležité je tu větu v mysli nedokončit, protože tak trénujete ovládání svých myšlenek.
Po nějaké době tohoto tréninku budete schopni poznatky převést do praxe a až nastane opět období pochybností, budete schopni jej zkrátit na minimum a tak se skokově přiblížit ke svému cíli.
Závěr
Článek obsahuje detailní popis psychologických stavů při tradingu a nabízí rovněž odpovědi na otázky, které si klade většina začínajících obchodníků.
V článku jsou rovněž prezentovány techniky cílené na ovládání chamtivosti a strachu, společně s technikami na trénink vytrvalosti a ovládání vlastních myšlenek. Techniky prezentované v tomto článku vycházejí z poznatků NLP a čchi-kungu (qi-gong).
Principy, na kterých jsou tyto techniky postavené, je možné převést i do soukromého života, kdy mohou pomoci zlepšit osobní vztahy, zdraví a celkově kvalitu života.