Trading v praxi: Jak úspěšně obchodovat více časových rámců (1. část)
Dnešní článek připravil dlouholetý čtenář portálu FXstreet.cz a velmi zkušený trader Jan, který je mezi komunitou obchodníků znám díky svým pravidelným blogům a analýzám, které již několik let aktivně připravuje.
Analýza více časových rámců (multi-timeframe) je efektivní obchodní strategie, která spojuje různé časové rámce pro dosažení lepších rozhodnutí a hlubší analýzy grafů. Tento přístup umožňuje obchodníkům vidět celkový obraz trhu, zatímco se zaměřují na konkrétní obchodní příležitosti.
Cílem multi-timeframe obchodování je maximalizovat ziskový potenciál každého jednotlivého obchodu, a to tím, že se využívají signály z vyšších časových rámců v krátkodobých časových rámcích. Jak to v praxi funguje a jak tato strategie může zvýšit vaše obchodní úspěchy? Na tyto otázky odpovíme v dnešním článku, kde si ukážeme konkrétní příklad takového přístupu.
Základní myšlenka
Obchodníci často pracují s konceptem, který spojuje dva různé časové rámce, aby maximalizovali své šance na úspěch na trhu. Začínají s tzv. vyšším časovým rámcem, který odhaluje dlouhodobý trend a celkovou atmosféru trhu. Tento časový rámec poskytuje pohled, který obchodníkům umožňuje uchopit směr, jakým se trh ubírá – zda panuje rostoucí trend, klesající nebo boční trend. Bodem zájmu může být také například důležitá S/R úroveň, na které obchodník očekává změnu trendu.
Jakmile je v tomto jasno, obchodníci začnou vytvářet strategii. Zkoumají, zda je čas na nákup, prodej nebo se jednoduše zachovat neutrálně. Tento strategický přístup dává základní směr jejich obchodování. Poté přecházejí na nižší časové rámce, kde se podrobněji zaměřují na konkrétní obchodní příležitosti, které odpovídají trendům identifikovaným ve vyšším časovém rámci.
Nižší časový rámec funguje jako precizní nástroj pro načasování vstupů na trh a efektivní řízení obchodních pozic. Tímto způsobem obchodníci dokážou skloubit dlouhodobé vize s konkrétními kroky v reálném čase, což je klíčem k úspěšnému obchodování.
Jaké časové rámce používat?
Když se pustíte do obchodování s různými časovými rámci, první otázka, která vás nevyhnutelně napadne, je: které časové rámce si vybrat? Na začátku je nejlepší přístup držet věci jednoduché. Proto doporučuji soustředit se pouze na dva klíčové časové rámce, které vám pomohou efektivně obchodovat a snadno se v celé problematice zorientovat. Tímto způsobem si ušetříte čas i energii.
Tabulka výše představuje nejběžnější kombinace časových rámců, které obchodníci používají. Pro dosažení větší konzistence ve vašem obchodním stylu doporučuji vybrat si jednu z těchto kombinací a věnovat jí čas na důkladné osvojení. Tento přístup vám umožní získat hlubší zkušenosti s konkrétními časovými rámci a zjistit, zda opravdu vyhovují vašim obchodním potřebám.
Příklady multi-timeframe obchodů
Nyní, když jste si zvolili kombinaci časových rámců, podíváme se na to, jak efektivně využívat vyšší a nižší časové rámce společně.
Nejdříve je důležité si vyjasnit, jaké konkrétní cíle sledujete při analýze vyššího časového rámce.
Odraz od S/R zóny
Jedna ze základních Price Action situací, které obchodník může na jeho hlavním časovém rámci je odraz od S/R úrovně. Na grafu dole je znázorněn rostoucí trend a návrat ceny k supportu. Zde obchodník předpokládá odraz nahoru (vyznačeno v grafu červeným oválem).
Na nižším časovém rámci, který slouží k načasování vstupu, vidíme jeden z možných vstupů (vyznačeno šipkou v grafu). Breakout klesající trendové čáry a rezistence. Svíčková formace Inside Bar.
Breakout S/R úrovně
Další situací na grafu, kterou obchodníci běžně vyhledávají je break S/R úrovně. V našem případu trader vyčkával až na Throwback, návrat ceny k supportu tvořeném nyní předchozím vrcholem (prolomenou rezistencí) – v grafu vyznačeno šipkou.
Na nižším časovém rámci, který je určen ke vstupu do obchodu, vidíme breakout (prolomení) klíčového levelu (key level) a vytvoření sekundární rezistence (vyznačeno šipkami). Její breakout je setupem (signálem ke vstupu do buy pozice). Následuje solidní růst trhu, který umožňuje obchodníkovi v případě kvalitního řízení rizika sebrat ze stolu velmi slušný zisk. Mimochodem také si všimněte, že se vytvořila býčí svíčková formace Engulfing, která je viditelná na vyšším časovém rámci.
Falešné proražení
Pěkným příkladem běžně obchodované Price Action situace je falešné proražení důležité S/R úrovně (v grafu zobrazeno oválem). Dojde k výběru likvidity a cena se vydá opačným směrem. Obvykle se tyto situace obchodují do směru hlavního trendu. Falešné proražení by mělo tedy ukončit korekci trendu a vrátit cenu zpět do trendu hlavního.
Na obrázku dole se nachází nižší časový rámec a jeden z možných technických vstupů. Cena se vrátila pod vyznačenou rezistenci. Náš obchodník v tomto případě využil ke vstupu do obchodu průraz praporkové formace. Také v tomto případě bylo možné vybrat zisk se slušným RRR.
Závěr
Závěrem lze říci, že multi-timeframe analýza je silný nástroj, který obchodníkům umožňuje získat komplexnější pohled na trh. Porozuměním a využitím vztahů mezi různými časovými rámci mohou lépe předvídat pohyby na trhu a zvolit optimální vstupní a výstupní body.
Praktické příklady, které jsme probrali, ilustrují, jak lze efektivně kombinovat dva časové rámce. Hlavní časový rámec, na kterém obchodník vyhledá svou cenovou akci a na nižším časovém rámci vstoupí do obchodu.
Cílem tohoto způsobu obchodování je minimálně získání vyššího Risk-Reward-Ratia (RRR). Díky multi-timeframové analýze se obchodníci mohou také lépe přizpůsobit měnícím se podmínkám na trhu a zvýšit tak své šance na úspěšné obchody. Každý, kdo se touto analýzou začne vážně zabývat, by měl věnovat čas pochopení souvislostí mezi jednotlivými časovými rámci, což mu umožní efektivněji využít tento přístup ve své obchodní strategii.
Děkujeme za přečtení a přejeme vám úspěch v obchodování!
Jan
Související články
Čtěte více
-
Technická analýza: Jak využívat oscilátory?
Je asi dobře známo, že se trhy nacházejí buď ve fázi trendu, nebo ve fázi konsolidace, pohybují se tedy v určitém pásmu do strany. Když je trh v trendu, tak je rozumné toho využít a obchodovat s trendem. Ale každý trend jednou skončí a je náročné odhadnout, kdy se asi tak stane. K tomuto účelu mohou dobře posloužit některé oscilátory, které se snaží konec trendu předpovědět. V tomto článku se na možnosti predikce konce trendu podíváme blíže pomocí třech různých indikátorů. -
Technická analýza - obchodujeme divergence
Hledání platných a ziskových obchodních signálů je nejčastější činností každého tradera. Dnes se podíváme jak nám při takovém hledání může pomoci nesoulad mezi vývojem grafu ceny a vývojem grafu jejího indikátoru. Různé typy divergencí nám ukážou několik možností hledání signálů. Řekneme si jaké základní podmínky jsou potřeba ke správnému uchopení tohoto zajímavého nástroje. -
Technická analýza - oscilátory
Oscilátory jsou dalším velmi dobrým pomocníkem při práci tradera. Je mnoho typů oscilátorů, které ale plní velmi podobnou funkci. Sledují aktuální překoupenost a přeprodanost trhu. Dnes se podíváme na několik nejznámějších a nejpoužívanějších z nich. Ukážeme si vzorce pro výpočet a konkrétní možnosti využití jednotlivých indikátorů. -
Technická analýza pro začátečníky: Jak analyzovat grafy krok za krokem
Technická analýza je klíčovým nástrojem pro obchodníky, kteří chtějí efektivně analyzovat finanční trhy. Jejím cílem je pochopit tržní chování a identifikovat potenciální obchodní příležitosti na základě historických cenových pohybů. -
Technická analýza - silná zbraň v ruce forex tradera
Technická analýza je jeden ze stěžejních nástrojů většiny profesionálních obchodníků. Tato metoda studie trhů má své kořeny z doby asi před 100 lety. Základní teoretické principy popsal jako jeden z prvních Charles H. Dow. Na rozdíl od fundamentální analýzy využívá technická analýza pouze informace poskytované trhem samotným, jako je cena, objem obchodů a volatilita. Cílem technické analýzy je především určení budoucího vývoje cen, eventuálně pokračování či změna trendu s co největší pravděpodobností. Základní principy by se daly shrnout do následujících odstavců. -
Technická analýza - supporty a rezistence
Support a rezistence (resistance, resistence - S/R úrovně) - česky podpora a odpor patří mezi nejdůležitější pojmy technické analýzy. Svým způsobem jednoduchá, ale přitom velmi účinná pomůcka každého tradera. Pokusíme se poodhalit tajemství těchto výrazů, které velmi úzce souvisí s lidskou psychikou a ne nadarmo se jim říká psychologická bariéra. A podíváme se také na to, jak využít tyto nové informace pro naše ziskové obchodování. -
Technická analýza - svíčkové formace (Candlestick)
Svíčkové formace mohou být samostatnou vědní disciplínou. Jejich vyhledávání a následné používání může být spojeno s určitou obřadností, tak jako skoro všechno, co pochází z dálného východu. Přesto si tuto metodu oblíbilo mnoho traderů po celém světě. Nikdo asi už dnes nezjistí jestli jsou tak oblíbené pro svoji grafickou jednoduchost a výmluvnost nebo pro svoji úspěšnost a přesnost při predikci. Prostě jsou oblíbené a hojně používané. -
Technická analýza v praxi: Obchodování formace vlajka (1. část)
Býčí a medvědí vlajky (Flags) se řadí mezi nejvíce uznávané grafické formace, které obchodníci zaměření na trendy důkladně analyzují. Porozumění těmto běžným vzorům může výrazně přispět ke zlepšení obchodních dovedností. -
Technická analýza v praxi: Obchodování formace vlajka (2. část)
V minulém článku jsme si popsali, co jsou cenové formace býčí a medvědí vlajka. Obchodování s formací známou jako vlajka může být na první pohled lákavé pro svou jednoduchost a srozumitelnost. Přesto je důležité mít na paměti, že spoléhání se pouze na tuto jedinou formaci bez analýzy dalších doplňujících signálů a indikátorů nese s sebou určitá rizika. -
Technická analýza - začínáme l.
Technická analýza je jako ostří nože. Rozděluje tradery. Ti, kteří ji uznávají na ni nedají dopustit a pro ty, kteří ji neuznávají, je většinou ukradená a nemají zájem se o ni blíže zajímat. Je ale pravdou, že technickou analýzu používají některé banky pro studium vývoje trhu. Může to být také jeden z důvodů proč se TA začít zabývat. Pokusíme se postupně pronikat do tajů TA a najít v ní něco nového a pozitivního pro naše obchodování. -
Trading v praxi: Pokročilé techniky multi-timeframe obchodování (2. část)
Multi-timeframe analýza je jednou z nejcennějších metod, jakými mohou obchodníci využívat složitou dynamiku finančních trhů. V prvním díle jsme si přiblížili její základní koncepty a vysvětlili si vztahy mezi časovými rámci (time-frame), přičemž jsme se zaměřili na obchody využívající dva časové rámce. V této druhé části se podíváme na pokročilejší techniky, které umožňují hlubší porozumění trhům a efektivnější rozhodování. -
Trendové indikátory
Indikátory se těší obrovské oblibě u mnoha traderů. Existuje jich nepřeberné množství a jen málokdo nebo spíš nikdo neumí používat všechny tyto indikátory. Ale potřebujete to vůbec? Samozřejmě, že ne. Rozumný trader si vystačí jen s několika nejpoužívanějšími a nejběžnějšími, které bez problémů splní všechny požadavky moderního forex tradera. Existuje mnoho systémů postavených na kombinaci třeba i deseti nebo více indikátorů. Měl jsem osobně možnost takové systémy vidět. Chvilku jsem nevěděl, na co se vlastně dívám. Rád bych vám dneska přiblížil několik indikátorů, které se vám jistě budou hodit. -
Trendový kanál v technické analýze - návod, tipy a strategie
Obchodování v trendovém kanálu je jednou z nejefektivnějších strategií pro identifikaci a využití cenových příležitostí na trzích. Ať už jste začátečník nebo zkušený trader, pochopení a správné využití trendových kanálů může výrazně zvýšit vaše šance na úspěch. Tento článek vás provede základy trendových kanálů a naučí vás, jak na nich profitovat. -
Úvod do technických indikátorů
Dnešní článek by měl posloužit těm, kdo se začínají učit obchodovat na forexu, s orientací v základech technické analýzy. Seznámíme se s několika nejrozšířenějšími indikátory a každý z nich uvidíte na praktickém příkladu. -
VIDEO: Forex a komodity - výhled na rok 2020 od FXstreet.cz
Výhled forexového a komoditního trhu na rok 2020 od profesionálního tradera Patrika Urbana z týmu FXstreet.cz. V tomto videokomentáři se podíváme na predikci a možný vývoj hlavních i křížových měnových párů na forexu a také na oblíbené komodity. Připravte se na obchodní příležitosti v roce 2020! -
VIDEO: Technická analýza - Price Action pullbacky
Dnešní vzdělávací video prezentuje jeden z nejzajímavějších typů Price Action tradingu, kterým je obchodování Pullbacků a Throwbacků. Tento styl nabízí často velmi dobrý poměr rizika k možnému zisku (RRR), a proto ho rád ve svém obchodování používám. Video vám ukáže, jak tyto příležitosti vyhledávat, jak je obchodovat, včetně umístění Stop-Lossu i Take-Profitu a proč by tento styl mohl vyhovovat i vám. -
Vítězové a poražení: Největší cenové pohyby na finančních trzích (prosinec 2024)
Vítáme vás u nového článku, ve kterém se podíváme na nejzajímavější cenové pohyby, které se v prosinci udály na finančních trzích. V prosinci byli sice obchodníci o několik dnů obchodování ochuzeni kvůli vánočním svátkům, ale jak si za malý okamžik ukážeme, tak i přesto v tomto měsíci volatilita na trzích rozhodně nechyběla a tradeři tak mohli vydělat zajímavé částky. -
V jednoduchosti je síla – aplikace Price Action na akciových indexech
Akciové indexy považuji za velmi dobrý obchodní instrument pro intradenní obchodování finančních trhů. Díky vysoké volatilitě, dobrému plnění a akci, která se každý den na těchto trzích objevuje, považuji indexy za nekonečný zdroj možností pro praktické využití základních jednoduchých principů Price Action. -
Volatilita na finančních trzích – dobrý sluha, ale zlý pán
Volatilita. Toto slovo má ve slovníku tradera velkou váhu. Je to jako srdce trhů, které buší v různém tempu a s různou silou v závislosti na mnoha faktorech. Ale co to vlastně volatilita je a proč by na ni měl každý obchodník klást takový důraz? -
Základy Elliottovy vlnové teorie I.
Dnes si představíme nový seriál věnovaný fenoménu zvanému Elliottovy vlny. Od dnešního dne se mu bude exkluzivně na našem serveru věnovat náš spolupracovník Daniel David, investiční analytik a soukromý trader.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |