V dnešním článku se podíváme na problematiku, která na první pohled může být naprosto zřejmá, nicméně sám moc dobře vím, že v praxi to zas tak zřejmé být nemusí. Obchodníci, například na rozdíl od většiny investorů, vědí, kde chtějí vybírat zisky ze svých obchodů, problém ale nastává v okamžiku, kdy do tohoto procesu začnou vstupovat emoce. Nyní si popíšeme situace, ve kterých je dobré si připomenout, že výběrem zisků ještě nikdo nezchudl.
Proč si nevybereš zisk?
Jak jsme si v úvodu článku řekli, může se jednat možná o absurdní úvahy o tom, že by si nějaký obchodník nevybral své zisky, když si je má vybrat. Nicméně v praxi toto skutečně nastává. Takovým typickým příkladem je moment, kdy obchodník vstupuje do obchodu poté, co realizoval sérii ztrát. Pokud je v tomto okamžiku obchodník emocionálně rozhozený, může mít tendenci ziskový obchod předržovat s cílem ziskem negovat onu negativní sérii.
Toto emocionální předržování obchodní pozice, které není v souladu s obchodním plánem a ani technickou strukturou instrumentu, může být velkým problém, a také příčinou, proč obchodníci nejsou schopni dlouhodobě generovat zisk. V takovýchto případech skutečně platí, že výběrem zisků ještě nikdo nezchudl.
Dalším důvodem, proč si obchodníci nevybírají zisky z obchodů, je chamtivost. Zkrátka touha inkasovat jedním obchodem „homerun“ neboli vysoký zisk, mnohdy vede k úplnému opaku, což je ukončení ziskového obchodu buď na vstupní hodnotě (break even), nebo dokonce k výstupu na stop lossu. V tomto případě by se hodilo použít přísloví, kdo chce víc, nemá nic. Základem je zkrátka vybírat si své zisky na předem stanovených úrovních.
Zisky s rozumem
Tato problematika má ovšem i druhou stranu. Toto přísloví může také fungovat negativně a to v případech, kdy obchodníka po vstupu do trhu ovládne strach ze ztráty, a on se pod jeho vlivem opět uchyluje k emocionálnímu tradingu. Tento strach poté zapříčiní, že obchodník vezme zbytečně malý zisk, což je opět špatně.
Výběr zisků by měl vždy probíhat na základě předem promyšleného plánu, který zahrnuje buď fundamentální aspekty, nebo technické aspekty, mezi které patří supportní a rezistentní zóny, cenová maxima a minima, popřípadě dynamické proměnné, jakou jsou klouzavé průměry trendové čáry atd.
Výběry zisků na těchto logických hodnotách by měly být samozřejmostí a do procesu výběru zisků by v žádném případě neměly zasahovat emoce. Obchodníkovi totiž může bránit zhodnocovat kapitál jak příliš brzký výběr zisků ze strachu, tak opožděný výběr zisků z chamtivosti.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass