Americký dolar by se tak měl držet na silnějších úrovních vůči euru i vůči měnám emerging markets. Euro totiž má své inflační tlaky pod kontrolou, mzdy v Itálii a Španělsku stále stagnují a jádrová inflace je i přes zvýšení DPH v Německu a nízkou loňskou srovnávací základnu stále pod cílem na 1,6 %, viz graf.
Vývoj meziroční jádrové inflace v eurozóně:
Úrokový diferenciál mezi americkými a německými dluhopisy se tak bude zřejmě dále rozšiřovat, čímž dojde k opakování let 2015-19, kdy se měnový pár EUR/USD držel nízko právě kvůli více jestřábímu přístupu Fedu. I když nyní americká ekonomika kvůli další silné covidové vlně zpomaluje, inflaci čeká Fed stále vysoko. Na konci roku i po odeznění velké části efektu nízké srovnávací základny by se měla podle centrálních bankéřů jádrová inflace v USA pohybovat v rozmezí 3,6-3,8 %, což je výrazně zvýšení proti červnovému odhadu 2,9-3,1 %.
Vývoj spreadu mezi německými a americkými 10letými dluhopisy (v bps):
Krátkodobou vzpruhou pro euro mohou být německé volby, které budou probíhat tento víkend. Pokud by mohla sestavit většinovou koalici „rozhazovačná“ dvojice Sociální demokraté a Zelení, zvedla by se inflační očekávání a s nimi i výnosy německých dluhopisů, což by paradoxně euru mělo pomoci. Dvojice Křesťanských demokratů a Liberálů by naopak znamenala udržení statu quo o vyrovnaném rozpočtu a -0,50 % depozitní sazbu ECB navěky.
Vývoj měnového páru EUR/USD (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg, worldgovernmentbonds.com